Panorāma

Gājienā ar suņiem vēlas pievērst uzmanību cilvēku atbildībai

Panorāma

Vai ar ES fondiem nopirks Ungārijas atbalstu Ukrainai?

Krievija uz Kijivu izšauj astoņas ballistiskās raķetes

Zelenskis meklē atbalstu Ukrainai arī no «globālo dienvidu» līderiem

Paralēli cīņām frontē Ukrainā turpinās arī Kijivas darbs diplomātijas frontē. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis devies uz Atlantijas okeāna otru pusi, Dienvidameriku, lai stiprinātu šī reģiona atbalstu Ukrainai.

Vēlāk šonedēļ Zelenskis plāno doties arī uz ASV, kur Kongresā šobrīd joprojām ir iestrēdzis likumprojekts par atbalstu Ukrainai.

Zelenskis diplomātiskos pūliņus izvērš ne tikai Eiropā. Jo plašāku un arī spēcīgāku atbalstu Kijivai izdosies nodrošināt, jo lielākas iespējas Krieviju iespiest stūrī un uzvarēt šajā karā.

Un tieši tā dēvētie "globālie dienvidi", kas ietver arī Dienvidamerikas valstis, līdz šim atturējušies paust atbalstu Ukrainai tās cīņā pret Krievijas iebrucējiem.

Ukraina cīnās arī pret koloniālo agresiju

Zelenskis un citas augsta ranga Ukrainas amatpersonas vairākkārt centušās pārliecināt globālo dienvidu valstis atbalstīt Ukrainu, piemēram, piesaucot vēsturi un norādot, ka karu pret Krieviju var salīdzināt ar pretošanos koloniālajai agresijai.

Zelenska viesošanās Dienvidamerikā viņam bija pirmā šāda oficiālā vizīte šajā reģionā. Galvenais pasākums, ko Zelenskis apmeklēja, bija jaunievēlētā Argentīnas prezidenta Havjera Mileja inaugurācijas ceremonija. Abiem arī bijušas sarunas par atbalstu Ukrainai un sadarbību dažādos jautājumos.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sasveicinās ar jaunievēlēto Argentīnas prezidentu Havjeru M...
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sasveicinās ar jaunievēlēto Argentīnas prezidentu Havjeru Mileju un viņa māsu Karinu

Taču došanos uz Argentīnu Zelenskis izmantoja, lai tiktos arī ar citu valstu līderiem. Tā, piemēram, viņš ticies ar Kaboverdes, Ekvadoras, Urugvajas un Paragvajas līderiem. Zelenskis vēlas pārliecināt valstis pievienoties Ukrainas desmit punktu miera plānam. Pārrunāta arī iespēja sarīkot īpašu Ukrainas un Latīņamerikas samitu, kā arī apspriesti divpusējās sadarbības projekti, īpaši tirdzniecības jomā.

Zelenskis aprunājies ar Orbānu

Konkrēti lieli panākumi gan vismaz pagaidām nav izskanējuši. Pats Zelenskis atzina, ka šī reģiona valstu atbalsts un spēcīgā vienotā balss Ukrainai ir ļoti būtiska.

"Šodiena Argentīnā bija tikšanos un sarunu pilna. Turklāt citas Latīņamerikas valstis šodien šeit ir dzirdējušas Ukrainas balsi," pēc diskusijām ar valstu līderiem pavēstīja Zelenskis.

"Es pārstāvēju Ukrainu jaunā Argentīnas prezidenta inaugurācijā. Es arī rīkoju savas pirmās sarunas ar Havjeru [Mileju]. Havjers vēlas spēku savai valstij, un es jutu, ka viņš vēlas godīgumu starptautiskajās attiecībās. Šeit, Buenosairesā, es arī sarunājos ar trim citiem šī reģiona vadītājiem un pārrunājām savu starptautisko darbu un sadarbību."

Taču vislielāko uzmanību šīs vizītes laikā izpelnījās Zelenska diskusijas ar kādas citas valsts līderi – Ungārijas premjeru Viktoru Orbānu.

Mileja inaugurācijas ceremonijas laikā Zelenskis bija nosēdināts teju blakus Orbānam un abi pārmija dažus vārdus. Kā redzams videomateriālos, saruna šķietami bijusi nopietna, taču nav dzirdams, par ko abi runāja. Katrā ziņā smaidus abu sejās novērot nevarēja.

Ne Ukrainas, ne Ungārijas puse nesniedza oficiālus komentārus par abu pušu pārrunāto, bet Zelenskis vēlāk īsi norādīja, ka runājis ar Orbānu maksimāli atklāti.

Zelenskim gaidāmas svarīgas sarunas Vašingtonā

ASV prezidents Džo Baidens uzaicinājis Zelenski otrdien tikties Baltajā namā Vašingtonā. ASV galvaspilsētā Zelenskis tiksies arī ar Kongresa pārstāvjiem. Paredzams, ka tiks runāts par Ukrainai tik būtisko atbalsta nodrošināšanu no amerikāņu puses, kas šobrīd ir iestrēdzis Kongresā.

Pēdējās dienās gan tiek ziņots, ka Baidena administrācija esot gatava arī uz lielu piekāpšanos kritiski noskaņotajiem politiķiem, lai likumprojekts, kurā ietverta palīdzība Ukrainai, tiktu drīz pieņemts.

Tāpat Zelenskis tiksies ar Starptautiskā Valūtas fonda vadītāju Kristalinu Georgijevu. Sagaidāms, ka fonda valde pirmdien apstiprinās pēdējo aptuveni 900 miljonu dolāru izmaksu saistībā ar Ukrainas 15,6 miljardu dolāru lielo aizdevumu, par ko tika panākta vienošanās martā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti