Krievija un Baltkrievija uzlikušas veto Igaunijas prezidentūrai EDSO

Igaunijas ārlietu ministrs Marguss Cahkna paudis nožēlu par Krievijas un Baltkrievijas lēmumu noteikt veto Igaunijas prezidentūrai Eiropas Drošības un sadarbības organizācijā (EDSO) 2024. gadā.

"Jāizsaka nožēla, ka Krievijas un Baltkrievijas veto dēļ šodien [otrdien] Vīnē netika apstiprināta Igaunijas kandidatūra EDSO prezidentūrai 2024. gadā," Ārlietu ministrijas paziņojumā citēts Cahknas teiktais.

Saskaņā ar EDSO noteikumiem lēmumam par prezidējošo valsti jābūt vienbalsīgam, tātad nepieciešams visu 57 organizācijas dalībvalstu atbalsts.

Cahkna uzsvēra, ka Krievijas rīcība kavē visas organizācijas darbu, jo Maskava jau vairākus gadus neļauj apstiprināt organizācijas budžetu, organizēt oficiālus EDSO pasākumus, pagarināt misijas, kā arī Krievijas dēļ ir izbeigtas visas EDSO misijas Ukrainā, kas ir kļuvusi par Krievijas agresijas upuri.

"Tagad mēs esam nonākuši situācijā, kad Krievijas un Baltkrievijas dēļ EDSO nav apstiprinājusi savu priekšsēdētāju tikai pusotru mēnesi pirms jaunā gada, lai gan Igaunija kopš 2020. gada ir Eiropas Savienības kopīgā kandidāte uz šo amatu," norādīja Cahkna.

"Krievijai pārkāpjot visus EDSO principus, izvēršot asiņainu agresijas karu, ir nepieņemami piekāpties Maskavas prasībām un izspiešanai, tostarp tās vēlmei, lai nākamais EDSO priekšsēdētājs nebūtu no NATO dalībvalsts.

Šobrīd mums ir visaptveroši jāizolē Krievija starptautiskajā arēnā, nevis jāmeklē Maskavai tīkami risinājumi," sacīja Igaunijas ārlietu ministrs.

Cahkna uzsvēra, ka Igaunija joprojām uzskata, ka EDSO ir stingri jāaizstāv savas pamatvērtības un ir jāizslēdz piekāpšanās agresoriem.

"EDSO ir izveidojusies no Eiropas Drošības un sadarbības apspriedes, kuras mērķis vienmēr bija veicināt dialogu starp Austrumiem un Rietumiem jau no paša sākuma. Tāpēc EDSO nekad nav veidojušas tikai līdzīgi domājošas valstis. Lai gan EDSO darbību jau no paša sākuma vienmēr ir raksturojušas konfrontācijas, organizācija nekad nav nonākusi tik nopietnā krīzē kā tagad," viņš piebilda.

EDSO prezidējošās valsts pienākumus pašlaik pilda Ziemeļmaķedonija. Ja netiks panākta vienošanās par Igaunijas prezidentūru, viens no risinājumiem būtu pagarināt Ziemeļmaķedonijas prezidentūru.

Igaunijas parlamenta Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Marko Mihkelsons brīdinājis, ka EDSO nedrīkst padoties Maskavas šantāžai, jo Krievija to uztvertu kā savu uzvaru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti