Panorāma

Ludzas domnieka slepkavība: Tiesa apcietina iespējamo šāvēju, bet šoferi atbrīvo

Panorāma

Panorāma

Jeruzalemes vecpilsēta tukša, uz ilgu mieru necer

REPORTĀŽA: Jeruzalemes vecpilsēta tukša, iedzīvotāji uz ilgu mieru necer

Jeruzalemē svētdien, 19. novembrī, vakarā ieradies Latvijas valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Tur plānots tikties gan ar latviešu diasporu un grupējuma "Hamās" nogalināto tuviniekiem, gan ar amatpersonām.  Bet kāds noskaņojums pēc Izraēlas un "Hamās" kara sākuma valda pašā Jeruzalemē, kur līdzās dzīvo ebreji un palestīnieši?

"Pirmajās dažās nedēļās vairāk juta, ka ir bijusi trauma, bija intensīvas emocijas. Un tagad atgriežas parastā dzīve. Gandrīz liekas, ka viss ir normāli, bet visjocīgākais – ka nav normāli – ir tādi emocionālie amerikāņu kalniņi," atzina Jeruzalemes iedzīvotājs Zevi no ASV.

Daudzviet Jeruzalemē redzami plakāti ar "Hamās" nolaupītajiem ķīlniekiem. Te gandrīz katram ir pazīstams kāds, kas dzīvo rajonā, kam uzbruka teroristi.

"Man daudzi draugi gāja bojā dienvidos, un es daudz raudāju, bet es saprotu – ka tā ir dzīve un ka man ir jādzīvo tālāk. Ir jāsmaida. Tie arābi manu smaidu neiznīcinās. Un manam draugam šodien ir kāzas," sacīja Jeruzalemes iedzīvotājs Džonatans.

"Pēc 7. oktobra es braucu uz Ašdodu, lai palīdzētu bērniem, lai viņi justos labāk, jo viņi bija ļoti nobijušies. Mēs cenšamies palīdzēt un dzīvot kopā," stāstīja Jeruzalemes iedzīvotāja Šoama.

Kara sekas īpaši jūtamas Jeruzalemes vecpilsētā, kur līdzās ir kristiešu, arābu, ebreju, armēņu kvartāli.

Ielās pirms 10 gadiem bija daudz cilvēku, visi veikaliņi vaļā – tagad spoku pilsēta, pēc 7. oktobra viss ir citādāk. 

Pat Jēzus Svētā Kapa baznīcā, kur parasti bija jāstāv rindā, lai pieskartos kapam – cilvēku tikpat kā nav. Ja agrāk katru dienu Izraēlā ieradās ap 15 tūkstošiem tūristu – tagad tikai daži desmiti. Uz Izraēlu lido vairs tikai dažas aviokompānijas, un braucēju vidū ir pārsvarā vietējie. Biznesa nav – tā teica kafejnīcas īpašnieks, jo arī vietējie nākot mazāk.

"40 dienas mēs esam slēgti – pat elektrību neesam ieslēguši veikalā. Mēs te nākam tikai notriekt laiku," klāstīja veikala īpašnieka dēls Madžids.

7. oktobra notikumu un "Hamās" vērtējums atšķiras no tā, kam jautājums tiek uzdots. Šabans, veikala īpašnieks, kad pats divas reizes pabijis Izraēlas cietumā, sacīja, ka ilgstoša miera pēc Gazas bombardēšanas nebūs.

"Pēc 10 gadiem būs atkal karš. Cilvēki, kas tagad ir bērni Gazā, kur notiek slaktiņš, kur bombardē mājas, kurās ir cilvēki, viņi izaugs un prasīs – kur ir mana mamma, kur ir mans tētis, kur ir mani brāļi?"  teica Šabans.

"Bet es ceru, ka būs klusāks periods – nezinu, uz cik ilgu laiku, to neviens nezina. Parasti te ir tik jauki," atzina kāda Jeruzalemes iedzīvotāja.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji.

"Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 200 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi. Kopš 21. oktobra Gazā caur Rafahas robežpunktu teritorijas dienvidos no Ēģiptes iebraukušas kravas automašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, taču ar to nepietiek, lai palīdzētu visiem Gazas joslas civiliedzīvotājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti