Rīta Panorāma

Intrvija ar CERT.LV vadītāju Baibu Kaškinu

Rīta Panorāma

Intervija ar Rīgas mēru Mārtiņu Staķii

Zviedrijā pēdējos 30 gados plašākās militārās mācības

Zviedrijā sākušās pēdējos 30 gados plašākās militārās mācības

Zviedrijā sākušās pēdējos 30 gados plašākās militārās mācības. Tās palīdzēs stiprināt valsts aizsardzības spējas un uzskatāmas par "ģenerālmēģinājumu" pirms valsts iekļaušanās NATO. 

"Šie vingrinājumi, iespējams, ir absolūtā labākā prakse pirms iekļūšanas "lielajā finālā" – kļūšanu par daļu no Ziemeļu alianses. Tie arī ļauj mūs uztvert kā uzticamu drošības politikas spēlētāju ar augstām profesionālām spējām. Tas ir arī svarīgs treniņš, un mēs sūtām signālu citiem dalībniekiem, ka esam gatavi uzņemties atbildību par drošību mūsu Ziemeļeiropas daļā," atzīmēja Zviedrijas armijas brigādes ģenerālis Stefans Andersons.  

Mācības "Aurora 23" galvenokārt notiks Zviedrijas dienvidu un ziemeļu daļā, un stratēģiski svarīgajā Gotlandes salā. Tajās piedalīsies 26 tūkstoši militārpersonu no 14 valstīm, tai skaitā no ASV, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. 

Armijas vadība brīdina, ka līdz mācību beigām – 11. maijam, notiks arī vienību un tehniku pārvietošanās pa ceļiem, jūru un papildu lidojumi gaisa telpā. 

Jau tagad ir skaidrs, ka Zviedrija, līdzīgi kā Somija, nopietni stiprinās NATO ziemeļu flangu un palīdzēs garantēt arī mūsu valsts drošību. 

KONTEKSTS:

Somija oficiāli kļuvusi par NATO dalībvalsti.

Somija līdz ar kaimiņvalsti Zviedriju ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO.

2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Par gaidāmo alianses paplašināšanos pozitīvi izteicās gan NATO vadība, gan arī daudzas NATO dalībvalstis, taču bažas radīja Turcijas paziņojums, ka tā neatbalsta šo valstu iestāšanos NATO.

29. jūnijā Zviedrija un Somija saņēma NATO uzaicinājumu pievienoties aliansei, bet šis lēmums vēl bija jāratificē visām 30 esošajām NATO dalībvalstīm. Somijas gadījumā to paveikušas visas 30 dalībvalstis, bet Zviedrijas pieteikumu vēl nav apstiprinājušas Turcija un Ungārija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti