Krievijā turpina izplatīties baumas par Čečenijas vadoņa Kadirova veselības stāvokli

Jau vairākas dienas Krievijas sociālo mediju vidē intensīvi izplatās baumas, ka Maskavas varai lojālais Čečenijas vadonis Ramzans Kadirovs veselības problēmu dēļ ir nonācis komā vai pat jau miris. Iepriekš par Kadirova smago stāvokli vēstīja Ukrainas izlūkdienests. Taču baumas par 46 gadus vecā Kadirova drīzo nāvi izplatījušās jau iepriekš, bet līdz šim tās nav piepildījušās.

Septembra vidū plašsaziņas līdzekļos sāka izplatīties baumas par būtisku Ramzana Kadirova veselības stāvokļa pasliktināšanos. 15. septembrī čečenu opozīcijas "Telegram" platformas kanāls "NIYSO" rakstīja, ka Kadirovs esot nonācis komā.

Nākamajā dienā Ukrainas izdevums "Obozrevatel", atsaucoties uz avotiem čečenu diasporā, pavēstīja, ka Kadirovs atrodas komā jau vairākas dienas. Iespējams, Čečenijas prokremliskais līderis ar lidmašīnu tika nogādāts Maskavā.

Baumas par Čečenijas vadoņa Kadirova nāvi pagaidām izrādījušās priekšlaicīgas
00:00 / 03:41
Lejuplādēt

Kadirova lidmašīna devusies uz Maskavu

Svētdien tīmekļa izdevums "Vjorstka" paziņoja, ka kopš septembra sākuma Kadirovam piederošā lidmašīna trīs reizes lidojusi uz Maskavu un pēc pēdējā lidojuma vairs neatgriezās Čečenijā. Līdz ar to ar lielu ticamības pakāpi var apgalvot, ka pēdējās trīs dienas viņš atrodas Maskavā, vēsta izdevums.

"Telegram" kanāls VČK-OGPU, kas esot saistīts ar Krievijas varas iestādēm, ziņoja, ka Maskavā pie Centrālās klīniskās slimnīcas sabraukušas mašīnas ar Čečenijas numurzīmēm un ka tās slimnīcas teritorijā tiek ielaistas bez drošības pārbaudēm.

Savukārt čečenu opozicionārs un cilvēktiesību aktīvists Abubakars Jangulbajevs savā "Telegram" kanālā rakstīja, ka Kadirovs ir miris. Plašāku informāciju par iespējamo Kadirova nāvi Jangulbajevs gan nesniedza.

Baumas mēģina atspēkot ar video

Čečenijas vadoņa līdzgaitnieki centušies atspēkot šīs baumas. Kadirova "Telegram" kanālā svētdien tika publiskots video, kurā viņš redzams pastaigas laikā. Video redzamais Kadirovs iesaka "ikvienam, kurš internetā nevar atšķirt patiesību no meliem, pastaigāties svaigā gaisā un sakārtot savas domas".

Kadirovs ne vārda nemin par savu veselību. Tika apgalvots, ka videoieraksts esot veikts Groznijā. Taču nedz to, nedz video tapšanas laiku apstiprināt nav iespējams.

Baumas, ka 46 gadus vecais Ramzans Kadirovs ir smagi slims, medijos periodiski parādījās jau kopš gada sākuma.

Vairāki žurnālisti vērsa uzmanību uz pārmērīga pietūkuma parādīšanos Čečenijas līdera sejā, norādot, ka tās varētu būt vēža ārstēšanas sekas.

Par notikumiem Krievijā labi informētais bijušais radiostacijas "Eho Moskvi" vadītājs Aleksejs Venediktovs vēsta, ka Kadirovs sirgst ar nieru mazspēju, tādēļ viņš bieži dodas uz Maskavu, lai veiktu hemodialīzes procedūru.

Cerības aizsteigušās priekšā faktiem

Cilvēktiesību centra "Memoriāls" padomes loceklis Aleksandrs Čerkasovs tikmēr telekanāla "Current Time" ēterā norādīja, ka baumas par iespējamo Kadirova nāvi ir cieši saistītas ar daudzu cilvēku cerībām, ka tā pienāks.

"Jā, tas viss atbilst Kadirova lomai pašreizējā Čečenijas stabilitātē. Stabilitāte tādā nozīmē, ka tā ir sistēma, kas ir pielāgota vienai personai un balstās uz šīs vienas personas esamību.

Tāpēc pretinieki gaida viņa nāvi, ticot, ka pēc tās viss sabruks. Un tāpēc viņa atbalstītāji pulcējas ap viņu, jo no tā, kas ir viņa tuvumā, būs atkarīga tālākā notikumu attīstība.

Bet kad tas notiks?" sacīja Čerkasovs.

Spriežot par baumu ietekmi uz iedzīvotājiem Čečenijā, Čerkasovs atzīmēja, ka Ziemeļkaukāza republikā ir daudz cilvēku, pret kuriem Krievija nav vērsusies saistībā ar viņu līdzdalību pirmajā un otrajā Čečenijas karā, pateicoties Kadirova personīgajām garantijām.

"Ramzans daudziem Čečenijā ir kā drošības garants, kas neļauj sākt jaunu karu vai izvērst represijas pret iepriekšējo karu dalībniekiem.

Un tas, ka Maskava vienlaikus uzskata Ramzanu par stabilitātes garantu Kaukāza reģionam, ir tas, uz kā balstās visa viņa sistēma," sacīja Čerkasovs.

Čečenijas prokremliskais līderis ir viens no dedzīgākajiem Krievijas kara pret Ukrainu atbalstītājiem un vairākkārt atļāvies kritizēt Krievijas Aizsardzības ministriju.

Kadirovs iepriekš atbalstīja arī Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" vadītāju Jevgeņiju Prigožinu, kurš jūnijā mēģināja sacelties pret Krievijas militāro vadību un augustā gāja bojā lidmašīnas katastrofā. Taču neilgi pirms Prigožina rīkotā militārā dumpja starp abiem izcēlās strīds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti