Putins ieradies Pekinā cerībā stiprināt Krievijas un Ķīnas ekonomisko sadarbību

Krievijas prezidents Vladimirs Putins otrdien ieradies Pekinā, kur trešdien tiksies ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu. Formālais vizītes mērķis ir stiprināt ekonomisko sadarbību, bet iespējamas arī sarunas par tiešu vai netiešu Pekinas militāru atbalstu Maskavai. Abu valstu līderi arī varētu pārrunāt situāciju Izraēlā.

Ķīna šonedēļ rīko forumu par Jostas un ceļa iniciatīvas projektu, ko Pekina izmanto, lai vairotu globālo ietekmi, un pasākumā tiks uzņemti 130 valstu vadītāji. Putins ir ielūguma saraksta galvgalī.

Putinam šī ir jau otrā ārvalstu vizīte kopš tika izdots Starptautiskās Krimināltiesas aresta orderis.

Taču tā ir pirmā ārvalstu vizīte kādā no pasaules lielvarām. Iepriekš viņš pavisam nesen viesojās Kirgizstānā. 

Kremļa paziņojumā norādīts, ka Putins tā dēvētā Jaunā Zīda ceļa foruma laikā tiksies ar Sji. Sarunās īpaša uzmanība tikšot pievērsta starptautiskajiem un reģionālajiem jautājumiem. 

Skaidrs, ka viens no jautājumiem, kuru puses diezgan droši apspriedīs, ir šobrīd Izraēlā notiekošais. Amerikas Savienotās Valstis (ASV) jau ir lūgušas Ķīnu izmantot savu ietekmi, lai palīdzētu deeskalēt karu Izraēlā.

Šonedēļ Pekina uz nestabilo reģionu nosūtīs savu Tuvo Austrumu sūtni Džai Dzjuņu, kurš pēc Ķīnas mediju vēstītā centīsies panākt miera sarunas un pamieru. Tikmēr Krievija, kas tradicionāli uztur labas attiecības gan ar Izraēlas, gan palestīniešu varas iestādēm, ir aicinājusi konfliktā panākt "tūlītēju pamieru". 

Tajā pašā laikā izskanējušas versijas, ka Krievija, iespējams, atbalstījusi palestīniešu kaujinieku grupējuma "Hamās" uzbrukumu Izraēlai. Gan Ķīna, gan Krievija kritizējušas Izraēlas atbildi uz uzbrukumu.

Tāpat Krievija pēc tās pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, lielā mērā piedzīvojusi starptautisku izolāciju - kā politisku, tā arī ekonomisku. Tādēļ paredzams, ka Maskava varētu sagaidīt atbalstu no Pekinas.

Krievijas prezidents pirms vizītes optimistiski paziņoja par savstarpējā tirdzniecības apjoma pieaugumu, kā arī sadarbību augsto tehnoloģiju, transporta un enerģētikas jomās. 

Šoreiz, kā norāda vairāki eksperti, Putina vizīte, visticamāk, nesniegs kādus praktiskus rezultātus, proti, parakstītus līgumus.

Ķīna, kas pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā publiski centusies lavierēt starp Rietumiem un Krieviju, nevēlas parakstīt nekādas publiskas vienošanās, tā publiski demontrējot atbalstu Maskavai.

"Krievija apzinās, ka Ķīna nevēlas parakstīt nekādas vienošanās ar lielu publicitāti. Ķīnai rokās ir visas kārtis," ziņu aģentūrai AFP sacīja Kārnegī Krievijas Eirāzijas centra direktors Aleksandrs Gabujevs.

Putina un Sji tikšanās lielā mērā ir uzskatāma par simbolisku Maskavas atbalstīšanas žestu, kas rāda, ka Maskavai aizvien ir spēcīgi sabiedrotie.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti