Izraēlas karavīri kļūdaini identificēja ķīlniekus kā draudu un nošāva viņus operācijā pret palestīniešu kaujinieku grupējuma "Hamās" bataljonu Gazas pilsētas Šedžaijas rajonā.
Īsi pēc šī incidenta radās aizdomas, ka nogalinātie varētu būt "Hamās" sagrābtie ķīlnieki. Līķi tika aizvesti uz Izraēlas teritoriju tuvākai izpētei, kas apstiprināja, ka tie bijuši trīs ķīlnieki izraēlieši.
"Šis ir traģisks incidents, armija nes pilnu atbildību," sacīja Hagari. Armija ir nekavējoties uzsākusi šī incidenta izmeklēšanu.
Hagari uzsvēra, ka Šedžaija ir "aktīva kaujas zona", kur pēdējās dienās ir notikušas cīņas, un izteica līdzjūtību šo ķīlnieku ģimenēm.
Notikušais izsauca plašus protestus – jau piektdienas vakarā cilvēki izgāja ielās. Pūlis pieprasīja Izraēlas valdībai darīt vairāk un nekavējoties panākt pārējo ķīlnieku atbrīvošanu. Protestētāji turēja izkārtnes ar tādiem uzrakstiem kā "Nav uzvaras bez ķīlnieku atgriešanās".
Izraēlas aizsardzības spēku pārstāvis Ričards Hehts britu raidsabiedrībai BBC komentējis, ka trīs ķīlnieku nogalināšana bija traģisks notikums un kļūda. Uguns atklāšana šajā gadījumā bijusi pretrunā ar iesaistes noteikumiem.
Izskan versija, ka trīs "Hamās" gūstā saņemtie vīrieši vai nu pamesti, vai izbēguši. Viens no aizsardzības spēku karavīriem redzējis ķīlniekus iznākam no ēkas, turot nūju ar baltu audumu. Karavīrs juties apdraudēts un atklāja uguni, domājot, ka tie ir teroristi.
KONTEKSTS:
Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.
Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.
Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.
Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga.
Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.
22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.