Pasaules panorāma

ASV dienvidu robeža: politisks cīņas lauks

Pasaules panorāma

Zīmju valodā. Pasaules Panorāma

Sudānā humānā katastrofa

ANO pārstāve: Sudānā ir pasaulē smagākā pārvietoto cilvēku krīze

Sudānā nu jau gandrīz desmit mēnešus notiek karš starp armijas spēkiem un "Ātrās reaģēšanas spēkiem". Asiņainais konflikts izraisījis plašu humāno krīzi. Cilvēki pamet mājas, lai dotos uz drošākiem reģioniem. Taču karš arvien izplešas. Pieaug bēgļu straumes, kas dodas uz kaimiņvalstīm, kas gan arī ir trūcīgas un knapi spēj pabarot savus iedzīvotājus. 

Sudānu kopš pērnā aprīļa plosa iekšējais karš. Konflikts izcēlies starp agrākajiem sabiedrotajiem – Sudānas armiju un "Ātrās reaģēšanas spēkiem" (Rapid Support Forces, Sudānas cilšu zemessardze). Abi cīnījās pret trīs desmitgades ilgušo prezidenta Omāra el Bešīra valdīšanu.

Pēc viņa gāšanas "Ātrās reaģēšanas spēkiem" bija paredzēts iekļauties Sudānas armijas sastāvā, taču viņi pret to kategoriski iebilda, kas noveda pie bruņotām sadursmēm.

Taču galvenie cietēji šajā situācijā ir civiliedzīvotāji, kuru pilsētās un ielās kaujas notiek.

"Šobrīd Sudānā apmēram pusei iedzīvotāju – 25 miljoniem cilvēku – nepieciešama kāda veida humānā palīdzība. Un tas ir augstākais skaitlis Sudānas vēsturē," stāstīja ANO Pasaules pārtikas organizācijas Sudānas nodaļas vadītāja Lenī Kinzlī.

Bads ir neatņemama kara sastāvdaļa, un tuksnešainā Sudāna pat miera laikos nereti cīnījās ar dažādām humānajām problēmām, to skaitā pārtikas trūkumu.

"Kā Pasaules pārtikas organizācija mēs redzam rekordlielu bada līmeni. Šobrīd aptuveni 18 miljoni cilvēku saskaras ar akūtu pārtikas trūkumu, no kuriem pieci miljoni atrodas ārkārtas bada līmenī. Godīgi sakot, tā ir humānā katastrofa. Viena no lielākajām pēdējo gadu krīzēm visā pasaulē," turpināja Kinzlī.

ANO Pasaules pārtikas programma jau no konflikta sākuma nodrošina palīdzību tiem, kam tā visvairāk nepieciešama. Taču daudzviet Sudānā notiek aktīva karadarbība, un vairākas pilsētas palīdzībai nav iespējams sasniegt.

Valsts austrumos un ziemeļos tas ir vieglāk, jo tos gandrīz pilnībā kontrolē Sudānas armija, kā arī galvenās palīdzības kravas nonāk Portsudānā Sarkanās jūras krastā.

Taču dienvidos un it īpaši rietumos cilvēki nesaņem teju nekādu palīdzību. Tas izraisījis plašas bēgļu straumes gan valsts iekšienē, gan arī uz kaimiņvalstīm.

"Sudānā ir pasaulē smagākā pārvietoto cilvēku krīze. Gandrīz 11 miljoni cilvēku bijuši spiesti pārvietoties valsts iekšienē.  Taču cilvēki šķērso arī robežas. Aptuveni pusmiljons iedzīvotāju šķērsojuši Sudānas rietumu robežu uz Čadu. Tur ir lielas bēgļu nometnes Čadas robežas pusē. Tāpat Sudānā bija daudz Dienvidsudānas migrantu, un tagad šie cilvēki sākuši pārvietoties atpakaļ. Arī tur pie robežām ir lielas bēgļu nometnes. Visbeidzot, daudz cilvēku bēg arī uz Ēģipti," skaidroja Pasaules pārtikas organizācijas Sudānas nodaļas vadītāja.

ANO Pasaules pārtikas organizācijas pārstāve uzsvēra, ka Sudānas konflikta risināšanai svarīga ir pasaules uzmanība, lai karadarbība neizplestos tālāk un humānā katastrofa nekļūtu vēl lielāka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti