ASV pieņem likumu, kas liedz prezidentam vienpersoniski lemt par izstāšanos no NATO

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Kongress ir apstiprinājis tiesību aktus, kas liegtu jebkuram ASV prezidentam pieņemt lēmumu par izstāšanos no NATO bez Senāta apstiprinājuma vai Kongresa izdota likuma, vēstīja portāls "The Hill". 

Tuvojoties nākamā gada prezidenta vēlēšanām ASV, kārtējo reizi pieaug bažas par to, kas notiks ar ASV atbalstu Rietumu partneriem, ja par prezidentu atkal tiks ievēlēts Donalds Tramps. 

Attiecīgais punkts iekļauts ikgadējā Nacionālās aizsardzības autorizācijas likumā, ko šonedēļ pieņēma Kongress. Likumā tiek uzsvērta Kongresa apņemšanās atbalstīt NATO aliansi. 

Republikānis Marko Rubio skaidroja, ka likumā iekļautais noteikums kalpo kā būtisks Kongresa uzraudzības instruments. Viņaprāt, ir jānodrošina, ka tiek aizsargātas ASV nacionālās intereses un demokrātisko sabiedroto drošība. 

"Šodienas Senāta balsojums par mana divpartiju likumprojekta pieņemšanu, lai nepieļautu, ka ASV prezidents vienpusēji izstājas no NATO, vēlreiz apliecina ASV atbalstu šai būtiskajai aliansei, kas ir mūsu nacionālās drošības pamatā," tikmēr sacīja senators Tims Keins. "Tas ir arī spēcīgs signāls autoritārajiem spēkiem visā pasaulē, ka brīvā pasaule joprojām ir vienota."

Bijušā prezidenta Donalda Trampa aizstāvji saka, ka viņa skarbā kritika par NATO sapurinājusi dalībvalstis, liekot tām ieguldīt vairāk savā aizsardzībā. Taču Trampa kritiķi saka, ka bijušā prezidenta retorika vājina alianses vienotību.

Tramps šajā likumu kopumā tieši pieminēts nav. Viņš arī nav nepārprotami solījis izstāties no sākotnēji Aukstā kara laikā izveidotās alianses. 

Vienlaikus pastāv bažas, ka gadījumā, ja Tramps uzvarēs 2024. gada prezidenta vēlēšanās, viņš varētu rosināt ASV izstāšanos no NATO, vērtēja medijs "Business Insider".

Kā nesen norādīja laikraksts "The New York Times", Trampa priekšvēlēšanu kampaņas tīmekļa vietnē ir iekļauts šāds neskaidrs teikums: "Manas valdīšanas laikā ir jāpabeidz administrācijas iesāktais darbs, lai fundamentāli izvērtētu NATO mērķus un alianses misiju."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti