Pasaules panorāma

Vai Izraēlas un Palestīnas attiecībās ir pārvilkta strīpa uz visiem laikiem?

Pasaules panorāma

(Zīmju valodā). Pasaules panorāma

Polijā saspringtā priekšvēlēšanu cīņa ieiet finiša taisnē

Polijā svētdien parlamenta vēlēšanas: ko sola iespējamie nākamās valdības veidotāji

Polijā svētdien notiks parlamenta vēlēšanas un finiša taisnē ieiet priekšvēlēšanu cīņa starp Jaroslava Kačiņska valdošo konservatīvo partiju "Likums un taisnīgums" un opozicionāriem, ko vada liberālis Donalds Tusks – agrākais Polijas premjers un bijušais Eiropadomes prezidents. Abi ir nesamierināmi konkurenti, un abu uzskati par Polijas nākotni būtiski atšķiras.

Vai iet pa tradicionālo vērtību saglabāšanas ceļu, ko piedāvā Kačiņskis, vai pieņemt mūsdienīgai demokrātijai atbilstošas vērtības, par kurām iestājas Tusks?  Politiskā sacīkste šoreiz īpaši saspringta. Ņemot vērā Polijas lomu gan kā ārkārtīgi svarīgam ASV sabiedrotajam Austrumeiropā, gan kā ļoti nozīmīgam Ukrainas atbalstam, ar lielu uzmanību tiek gaidīts, ko nesīs Polijas balsotāju izvēle. 

Opozīcijas organizētais tā sauktais "Miljona siržu gājiens" oktobra sākumā rādīja, ka ar pašreizējo varu neapmierināto Polijā ir daudz. Varšavas ielās sen nebija redzēts tik plaši apmeklēts politisks pasākums.

"Es lūdzu jūs pie visa, kas jums ir svēts: ejiet 15. oktobrī uz uzvaru!  Par sevi! Par Poliju! Par saviem bērniem! Par labāku nākotni! Par lepnu dzimteni! Ejiet un uzvariet," sanākušos uzrunāja kādreizējais Eiropadomes priekšsēdētājs un partijas "Pilsoniskā platforma" priekšsēdētājs Donalds Tusks.

Tuska vadītā opozīcija valdošajai partijai pārmet demokrātijas graušanu, piemēram, vēršanos pret tiesu neatkarību, vārda brīvību, sieviešu un minoritāšu tiesībām. Arī attiecību sabojāšanu ar Eiropas Savienību (ES). 

Bet atteikšanās piekrist kopīgam regulējumam par migrantu uzņemšanu, uzsverot, ka tas apdraud Polijas drošību, ir viens no varas partijas priekšvēlēšanu stūrakmeņiem.

"Var nonākt līdz tam, ka Polijā būs ne jau 10 000 vai 15 000, vai 20 000 nelegālo imigrantu, bet ka to skaits drīz pieaugs vairākas reizes. Somijā tika uzņemti 300 somāliešu, vai zināt, cik šodien ir? 30 000! Simts reižu vairāk," teica Polijas vicepremjers, partijas "Likums un taisnīgums" priekšsēdētājs Jaroslavs Kačiņskis.

Kačiņskis gan piebilda, ka viņa partija ir ieinteresēta, lai Polija arī turpmāk būtu daļa no Eiropas Savienības, bet tikai tad, ja Polija paliks "suverēna". 

Priekšvēlēšanu laiks arī sašķobījis pārliecību par Polijas atbalstu Ukrainai gan ar aizliegumu Ukrainas labības importam Polijā, gan ar bažām, ka apsīks Polijas ieroču piegādes Ukrainai, kas protams priecē Krieviju, drupina Rietumu pozīcijas un liek jautāt – cik lielā mērā uz Poliju vairs var paļauties.

"Ziniet, Amerikas Savienotās Valstis (ASV), šķiet, ir izsecinājušas, ka viņiem visuzticamākais sabiedrotais reģionā ir Rumānija," sacīja Varšavas Sociālo un humanitāro zinātņu universitātes (SWPS) profesors Radoslavs Markovskis.

Ja konservatīvie saglabās varu vēl uz trešo termiņu, Polijas nākotnei riski ir lieli, vērtēja profesors.

"Varētu būt vairāki scenāriji, protams. Bet tas noteikti nozīmē, ka mēs virzīsimies prom no civilizētās ES dalībvalstu kopienas, kas soli pa solim novedīs pie aiziešanas no Eiropas Savienības," pauda Markovskis.

Politologi gan aicināja ņemt vērā, ka kāda daļa no Polijas valdošo politiķu izteikumiem varētu arī būt tikai priekšvēlēšanu cīņas elements vēlētāju piesaistei.

Vēlēšanas Polijā gaidāmas svētdien, 15. oktobrī un parlaments tiks ievēlēts uz četriem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti