Turcija un Ungārija aizvien kavē Zviedrijas uzņemšanu NATO

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Briselē ceturtdien noslēdzās NATO aizsardzības ministru tikšanās, kā arī notika NATO un Zviedrijas padomes sēde. Zviedrija joprojām nav kļuvusi par pilntiesīgu dalībvalsti, un nav zināms, kad par tādu varētu kļūt.

Amatpersonas izvairījās nosaukt datumu, kurā Zviedrija varētu tikt uzņemta aliansē, taču sanāksmē bija jūtams rūgtums par Turcijas vilcināšanos, apstiprinot Skandināvijas valsts uzņemšanu NATO.

NATO samitā Viļņā jūlija sākumā Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans solīja, ka Turcija ratificēs Zviedrijas dalību aliansē. Ceturtdien Turcijas aizsardzības ministrs šo solījumu atkārtoja, taču neprognozēja, kad tas varētu notikt.

No 31 NATO dalībvalsts Zviedrijas dalību ir ratificējušas 29, to nav izdarījušas tikai Turcija un Ungārija. 

"Ungārija šajā gadījumā ir nedaudz paslēpusies aiz Turcijas lēmuma,  šeit ir zināms tandēms. Turcija vienmēr ir mēģinājusi spēlēt savu autonomāku lomu [aliansē]. Mums jāatceras, ka Turcija nav pievienojusies Rietumu valstu sankcijām pret Krieviju," iespējamos iemeslus skaidroja Latvijas aizsardzības ministrs Andris Sprūds.

Vēl septembra beigās Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns paziņoja, ka Zviedrijas pieteikuma par uzņemšanu NATO ratifikācija nav steidzama. Viņš arī pārmeta Stokholmai, ka tā apšauba Ungārijas demokrātisko raksturu.

Savukārt Turcija vairākkārt apsūdzējusi Stokholmu par atbalsta sniegšanu kurdu separātistiem, bet Zviedrija stingri iestājas par cilvēktiesībām.

KONTEKSTS:

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO. 2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Somija oficiāli kļuva par NATO dalībvalsti, bet Zviedrijas pieteikumu vēl nav apstiprinājušas Turcija un Ungārija. Erdogans bloķēja Zviedrijas uzņemšanu, pārmetot Stokholmai patvēruma došanu personām, ko Ankara uzskata par teroristiem, īpaši kurdu separātistu bruņotā grupējuma "Kurdistānas Strādnieku partija" kaujiniekiem.

Stoltenbergs šā gada jūlija sākumā pavēstīja, ka Erdogans piekritis atbalstīt Zviedrijas pieteikumu dalībai NATO un nosūtīt to ratifikācijai Turcijas parlamentā. Tas gan, pēc Turcijas prezidenta iepriekš teiktā, varētu notikt ne agrāk kā oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti