Ceturtdienas vakara uzbrukumus īpašā paziņojumā apstiprināja ASV prezidents Džo Baidens. Sadarbībā ar Lielbritāniju īstenotos gaisa triecienus atbalsta arī vairākas citas valstis – Austrālija, Bahreina, Kanāda un Nīderlande, un Baidens nevilcināsies dot pavēli par tālāku militāru rīcību, ja tā būtu nepieciešama. Arī britu premjers Riši Sunaks paziņoja, ka triecieni bija nepieciešami un samērīgi, jo hutieši turpināja uzbrukumus Sarkanajā jūrā.
"Pēdējā mēneša laikā mēs esam novērojuši ievērojamu hutiešu uzbrukumu skaita pieaugumu komerciālajai kuģošanai Sarkanajā jūrā. Tas pakļauj riskam nevainīgas dzīvības.
Tas izjauc globālo ekonomiku un arī destabilizē reģionu, un šajā laikā mēs esam redzējuši arī lielāko uzbrukumu Lielbritānijas flotes karakuģim vairāku gadu desmitu laikā. Ir skaidrs, ka tas tā nevar turpināties," uzsvēra Sunaks.
"Vairāk nekā pirms nedēļas brīdinājām hutiešus. Lielbritānija, ASV un liels skaits sabiedroto un partneru brīdinājām, ka mēs necietīsim nepārtrauktus uzbrukumus kuģošanai," norāda Lielbritānijas bruņoto spēku valsts ministrs Džeimss Hīpijs.
Tikmēr mediji vēsta, ka uzbrukumos izmantoti iznīcinātāji un raķetes "Tomahawk", kas trāpījušas mērķiem vairākās hutiešu kontrolētās pilsētās. Paši nemiernieki apstiprināja, ka triecieni bija vērsti pret gaisa spēku bāzi pie galvaspilsētas Sanas, pret lidostām trīs pilsētās, kā arī kādu militāru nometni.
Amerikāņi tikmēr vēsta, ka triecieni vērsti pret hutiešu sauszemes raķetēm, piekrastes radaru un gaisa novērošanas spējām un citiem objektiem.
Hutiešu pārstāvji draudēja, ka ASV un Lielbritānijai nāksies maksāt lielu cenu par, viņuprāt, kliedzošo agresiju un tās smagajām sekām.
"Amerikāņu un britu ienaidnieks uzņemas pilnu atbildību par savu noziedzīgo agresiju pret mūsu Jemenas tautu," pavēstīja hutiešu militāro spēku runasvīrs Jahija Sarī.
"Tas nepaliks bez atbildes un soda. Jemenas bruņotie spēki, aizstāvot Jemenu, tās suverenitāti un neatkarību, nevilcināsies vērsties pret draudu avotiem, kā arī visiem agresīvajiem mērķiem sauszemē un jūrā."
Nav izslēdzams, ka šie britu un amerikāņu triecieni varētu pārvērst saspīlēto situāciju Tuvajos Austrumos plašākā konfliktā, kurā ASV un Izraēla nostātos pret Irānu un tās sabiedrotajiem reģionā.
KONTEKSTS:
Hutieši apgalvo, ka, uzbrūkot kuģiem Sarkanajā jūrā, solidarizējas ar palestīniešiem Gazas joslā, kur Izraēla turpina cīņu pret "Hamās" teroristu grupējumu. Vairākas rietumvalstis ASV vadībā izveidojušas koalīciju civilo kuģu aizsardzībai. Tomēr tas nav atturējis kaujiniekus no uzbrukumiem, un par to liecina otrdien notikušais uzbrukums.
Ņemot vērā Jemenas hutiešu nemiernieku uzbrukumus kuģiem, ierobežota kuģošana Sarkanajā jūrā.
ANO Drošības padome pieprasījusi nekavējoties izbeigt Jemenas hutiešu kaujinieku uzbrukumus kuģiem Sarkanajā jūrā. Dokumentā, par kuru atturējās balsot Krievija, Ķīna, Alžīrija un Mozambika, pieprasīts, lai hutieši nekavējoties izbeigtu visus šāda veida uzbrukumus, kuri traucē globālo tirdzniecību, kuģošanas tiesības un brīvības, kā arī reģionālo mieru un drošību.