Varasiestādes lēš, ka bojāgājušo skaits ugunsgrēkos būs lielāks nekā pēc 1960. gadā piedzīvotā cunami, kas nogalināja 61 cilvēku.
Liesmas izplatījās ļoti strauji
Savvaļas ugunsgrēki Maui salā, kur dzīvo aptuveni 164 000 iedzīvotāju, sākās otrdien, 8. augustā, un strauji pārņēma piejūras pilsētu Lahainu.
Tos, visticamāk, izraisīja ilgstošs sausums, bet liesmas pastiprināja spēcīgais vējš, ko atnesa viesuļvētra "Dora".
Tieši spēcīgais vējš visvairāk ir apgrūtinājis ugunsdzēsēju un glābēju darbu, jo liesmas pārvietojas pārāk strauji, lai tās varētu operatīvi lokalizēt.
Uguns izplatījās tik ātri, ka daudzi cilvēki Lahainā tika pārsteigti nesagatavoti, tādēļ iesprostoti ielās vai arī lēca okeānā, mēģinot izbēgt no uguns.
Daudzi salas iedzīvotāji pašu spēkiem ir centušies dzēst liesmas, kas tuvojās viņu mājām, taču tikai retos gadījumos ir izdevies nosargāt savus īpašumus. Diemžēl lielam skaitam cilvēku nav izdevies glābt arī sevi.
ASV Krasta apsardze paziņoja, ka vairāk nekā 100 cilvēki ielēca ūdenī, bēgot no liesmām, taču Krasta apsardzes kuģim izdevās izglābt no ūdens tikai ap 50 cilvēku.
Daudzi cilvēki pazuduši bez vēsts
Amatpersonas apstiprināja, ka mirušo skaits tagad ir 55 cilvēki. Bet ugunsdzēsēji vēl cīnās ar ugunsgrēku, tādēļ upuru skaits, visticamāk, ievērojami pieaugs.
Havaju salu Aizsardzības departaments informējis, ka ir saņemti paziņojumi par aptuveni 1000 bezvēsts pazudušām personām, bet sociālajos tīklos cirkulējot saraksts, kurā esot minēti vairāk nekā 3000 personu vārdi.
Cilvēku meklēšanu apgrūtina arī tas, ka ir nopietni traucēta saziņa, jo ugunsgrēku dēļ atsevišķos rajonos ir pārtraukta elektrības padeve, tāpēc nestrādā arī internets.
Simtiem izdzīvojušo ir izmitināti sporta zālēs salas daļās, kuras nav skāruši ugunsgrēki.
Daudzi izglābtie apgalvo, ka viņi nav saņēmuši brīdinājuma ziņas par to, ka liesmas ir pārņēmušas viņu apkaimi.
Tas ir licis uzdot jautājumus par Havaju salu agrīnās brīdināšanas sistēmu, ko līdz šim uzskatīja par vienu no labākajām pasaulē.
Simtiem māju nodegušas līdz pamatiem
No Maui salas ir evakuēti aptuveni 14 000 tūristu, kuri ir devušies mājās vai pārvietojušies uz citām Havaju salām.
Ugunsgrēkos vissmagāk ir cietusi 18. gadsimtā dibinātā un tūristu iecienītā Lahainas pilsēta. Pilsētā pilnībā ir nopostīti ir aptuveni 1700 ēku.
Havaju salu gubernators Džošs Grīns sacīja, ka uguns iznīcinājusi 80% no pilsētas.
Ričards Olstens, kuram piederošais uzņēmums nodrošina helikopteru lidojumus Maui salā, no debesīm aplūkoja Lahainu un redzētais viņu esot pamatīgi šokējis.
"Tas bija sirdi plosoši. Simtiem māju ir nodegušas līdz pamatiem. Viss pilsētas vēsturiskais centrs ir iznīcināts, pilnībā nodedzis.
Osta un ūdenī esošās laivas ir nodegušas. Mēs nespējām parunāt, redzot to šausmīgo postažu. Izskatījās tā, it kā visa pilsēta būtu sabombardēta. 52 gadus esmu lidojis Maui salā un neko tādu nebiju redzējis," Olstens sacīja intervijā telekanālam "ABC News".
ASV valdība sola palīdzēt
Lahainu ceturtdien apmeklēja Havaju salu gubernators Grīns, kurš paziņoja, ka šī ir postošākā dabas stihija štata vēsturē. Taču arī šajā grūtajā brīdī gubernators centās saglabāt amerikāņiem raksturīgo optimismu.
"Ir bojāgājušie. Kā jūs zināt, bojāgājušo skaits pieaug, un mēs turpināsim redzēt cilvēku zaudējumus. Bet šeit strādā nepārspējami profesionāļi. Diemžēl ir iznīcināti arī simtiem māju. Un vajadzēs daudz laika, lai atkoptos pēc notikušā. Bet tāpēc mēs apvienojam spēkus, lai sniegtu cilvēkiem atbalstu. Un, kā jau es teicu iepriekš – mums izdosies," sacīja štata vadītājs.
ASV prezidents Džo Baidens pasludināja savvaļas ugunsgrēkus Havaju salās par milzu katastrofu, ļaujot piešķirt federālo palīdzību smagi cietušajai Maui salai.
Baidens ir uzdevis federālajām varasiestādēm piešķirt visus nepieciešamos līdzekļus, lai ne tikai palīdzētu Havaju salām cīņā ar ugunsgrēkiem, bet arī dabas katastrofas skarto vietu atjaunošanai un valsts garantētu aizdevumu piešķiršanai iedzīvotājiem, kuru īpašumi nebija apdrošināti. Tāpat būs garantēti līdzekļi uzņēmējiem, kuru bizness ir cietis.