Panorāma

Miris Rīgas pils ugunsgrēka lietā apsūdzētais

Panorāma

Panorāma

Ukrainā plaši izjūt Kahovkas plūdu sekas

Odesas mēra vietnieks: Ekoloģiskā katastrofa apdraud arī mūsu pilsētu

Kahovkas HES aizsprosta sabrukšanas sekas izjūt arī plašākā apkārtnē. Tās jūtamas arī Ukrainas ostas pilsētā Odesā, kur jūrmalā jau sāk ieplūst atkritumi un iedzīvotājus brīdina par izskalotām mīnām.

Odesa ir noteikusi stingrus brīdinājumus iedzīvotājiem, arī par to, kā lietot ūdeni un ievērot higiēnu.

LTV filmēšanas grupa tikās ar Odesas mēra vietnieku Oļegu Brindaku, kurš stāsta par katastrofas seku novēršanu.

Odesas mēra vietnieks Oļegs Brindaks
Odesas mēra vietnieks Oļegs Brindaks

"Šī ir ekoloģiskā katastrofa, kas ietekmē lielu daļu Ukrainas teritorijas, un Odesas apgabals nav izņēmums. Pirmām kārtām tas skar ūdens apgādi un mūsu jūru. Šobrīd jūra nav pieejama. Tā ir netīra. Tas ir izaicinājums visiem Odesas iedzīvotājiem," atzīst Brindaks.

"Faktiski mēs to uzskatām par ekoloģisko genocīdu, jo lielā Ukrainas teritorijas daļā apstākļi dzīvošanai tiek padarīti nederīgi. Vēl viens okupantu nodarījums."

"Mēs mobilizējam visus spēkus. Šobrīd mūsu uzdevums kā vietējai varai ir nodrošināt maksimāli patiesu informāciju. Tā ir vajadzīga, lai varētu pieņemt pareizos lēmumus. Iedzīvotājiem jāzina, kur dabūt tīru ūdeni, kā izvairīties no infekcijas slimībām, mazgāt rokas un augļus."

"Un vēl Odesas iedzīvotājiem esam izplatījuši brīdinājumu, ka ir aizliegts peldēties jūrā infekcijas draudu dēļ.

Mēs nezinām, kas tur ir ieskalots. Beigti dzīvnieki, pesticīdu noliktavas. Tur varbūt viss kas bīstams. Mēs nezinām," stāsta Brindaks.

"Mēs ņemam paraugus gan ūdens ņemšanas vietās, gan jūrā. Pagaidām situācija vēl nav draudīga. Taču šīs ir tikai pirmās dienas. Lielākā masa piesārņotā ūdens pietuvosies tikai nākamajās dienās. Mums ir jābūt gataviem."

"Jūrā ir kategoriski aizliegts peldēties. Tiks izveidotas speciālas brigādes kopā ar karavīriem. Te ir arī daudz mīnu. Ekoloģiskiem un infekciju draudiem klāt nāk sprādzienu draudi. Ļoti daudz mīnu. Kājnieku mīnu. Atmīnētājiem tās jālikvidē uz vietas. Katrs zemes gabaliņš jāattīra. Tie ir potenciālie draudi cilvēkiem."

"Mums ļoti daudz darba. Visi mūsu dienesti strādā, ņemam analīzes, lai brīdinātu iedzīvotājus."

Odesas varas iestādes arīdzan palīdz cilvēkiem, kas evakuēti no applūdinātā reģiona.

"Mēs esam izveidojuši operatīvo štābu. Bija izveidotas 1500 vietas cilvēkiem, kas bija spiesti pamest mājas. Bet cilvēki negrib pamest mājas. Viņi izvēlas palikt pie kaimiņiem un augstākās vietās turpat netālu. Vairums palikuši Mikolajivā.

Cilvēki cer, ka ūdens drīz atkāpsies. Odesā ir apmetušies aptuveni 170 cilvēku,130 aizbrauca uz Odesas apgabalu. Viņi saņēma pabalstu, arī humāno palīdzību, pārtiku."

KONTEKSTS:

6. jūnija naktī Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos sabruka Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprosts uz Dņepras upes. Tā rezultātā no HES ūdenskrātuves izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas applūdināja desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība vēsta, ka Kahovkas HES aizsprostu uzspridzināja Krievijas karaspēks, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu. Ukraina uzsver, ka notikušais vērtējams kā teroristu valsts pastrādāts kara noziegums. Ukrainai piekrīt arī rietumvalstu līderi, savukārt Krievijā valdošais režīms noliedzis jebkādu saistību ar Kahovkas HES iznīcināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti