Pasaules panorāma

Ukrainas Jūras spēku pārstāvis: Karš ir neparedzams

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Karš sociālajos tīklos un Gajāna

Divi mēneši kara Tuvajos Austrumos

Divus mēnešus pēc «Hamās» uzbrukuma Izraēlai maz cerību uz mieru

Aizritējuši jau divi mēneši kopš palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" sarīkotā asiņainā slaktiņa Izraēlā, pēc kura Izraēla sāka Gazas joslas bombardēšanu un sauzemes operācijas. Divi mēneši kara, un Izraēlas amatpersonas spriež, ka šādā intensitātē tas varētu turpināties vēl divus mēnešus.

Pēc vairāku dienu ilgas intensīvas bombardēšanas Izraēlas armija patlaban turpina sauszemes ofensīvu Gazas dienvidos, kur, kā uzskata Izraēla, slēpjas "Hamās" līderi.

Daudz neatbildētu jautājumu

7. oktobra rīts satricināja gan Izraēlu, gan pārējo pasauli. Raķešu uzbrukumu aizsegā palestīniešu teroristu organizācijas "Hamās" kaujinieki iebruka Izraēlā un sarīkoja masu slaktiņu. Nežēlīgi nogalinātas gan veselas ģimenes, gan vairāki simti mūzikas festivāla apmeklētāju. Kopumā dzīvību zaudēja aptuveni 1200 cilvēku.

Sociālo tīklu vietnēs strauji izplatījās šausminoši video ar teroristu uzbrukumiem un pastrādātajām zvērībām. Tāpat "Hamās" saņēma par ķīlniekiem vairāk nekā 200 cilvēku.

Izraēla reaģēja asi – izsludināja karastāvokli un sāka intensīvu Gazas joslas bombardēšanu. Šis reģions ir viens no visblīvāk apdzīvotajiem pasaulē.

"Kaujas beigās visi ienaidnieki zinās, ka tā bija milzīga kļūda uzbrukt Izraēlai. Tas, ko mēs darīsim ar saviem ienaidniekiem tuvākajās dienās, tas atbalsosies vēl paaudzēm," brīdināja Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu.

Uzreiz pēc 7. oktobra izskanēja daudz jautājumu – kā Izraēlas izlūki, kurus uzskata par vieniem no labākajiem pasaulē, palaida garām šāda uzbrukuma plānošanu. Izskanējis, ka "Hamās" uzbrukumu plānoja pat divus gadus.

Civiliedzīvotājiem nav, kur bēgt

Papildus sauszemes operācijas sākšanai Gazas joslā Izraēlas valdībai arī bija arī citas raizes – "Hamās" sagrābto ķīlnieku atgūšana. Izraēlieši izgāja ielās ar plakātiem, kur redzamas nolaupīto cilvēku sejas. Daudzi arī pieprasīja Netanjahu demisiju.

Galu galā karojošajām pusēm ar Kataras starpniecību izdevās vienoties par pamieru. Tas ilga septiņas dienas. Apmaiņā pret Izraēlas cietumos ieslodzītiem palestīniešiem Telavivai izdevās atgūt daļu ķīlnieku. Tāpat pamiera laikā bija iespējams piegādāt Gazas joslas civiliedzīvotājiem tik nepieciešamo humāno palīdzību.

Izraēlas karavīri piedalās operācijā Gazas joslā. Attēls ilustratīvs.
Izraēlas karavīri piedalās operācijā Gazas joslā. Attēls ilustratīvs.

Pamiers gan izjuka, un atsākās intensīva karadarbība. Humānās palīdzības organizācijas nerimstoši ceļ trauksmi, situāciju Gazas joslā raksturojot kā katastrofālu un pat apokaliptisku. Tā kā šī teritorija ir tik blīvi apdzīvota, krustugunīs nonāk tieši civiliedzīvotāji.

ANO norāda – viņiem nav, kur bēgt, jo Gazas joslā neesot nevienas drošas vietas, kur patverties.

Tikmēr Izraēlas ārlietu ministrs Eli Koens paziņojis par uzturēšanās vīzas atsaukšanu ANO humānās palīdzības koordinatorei Palestīnas teritorijās, apsūdzot ANO neobjektivitātē. Koens paziņoja, ka cilvēkam, kurš nav nosodījis 7. oktobra brutālo slaktiņu, bet nosoda demokrātisku valsti, kas aizsargā savus pilsoņus, neesot vieta Izraēlā.

Rietumvalstis izdara spiedienu uz Izraēlu

Izraēlas armijai turpinot izvērst sauszemes operācijas Gazas joslā, rietumvalstis, tai skaitā Izraēlas galvenā sabiedrotā ASV, izdara spiedienu uz Izraēlu jautājumā par palestīniešu civiliedzīvotāju aizsardzību.

"Hamās" pārstāvji ziņo, ka kopš konflikta sākuma Gazā ir nogalināti vairāk nekā 16 000 cilvēku.

"Izraēla. Gaza. Esam apņēmības pilni pārliecināties, ka Izraēla var darīt visu nepieciešamo, lai 7. oktobris vairs nekad neatkārtotos. Tas ir atbalsts ar resursiem. Bet arī ļoti svarīgi, ka mums ir jāpārliecinās, ka mēs darām visu iespējamo, lai palīdzētu tiem, kam izmisīgi nepieciešama palīdzība, toskait daudzajiem nevainīgajiem vīriešiem, sievietēm un bērniem Gazā, kuriem tā ir ļoti vajadzīga," uzsver ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.

Tikmēr Katara – galvenais vidutājs sarunās starp "Hamās" un Izraēlu – apgalvo, ka turpina centienus atjaunot pagājušajā nedēļā izirušo pamieru.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti