Dienvidkorejas izlūki: Ziemeļkorejas vadonis Kims Čenuns pēcteča lomai gatavo nepilngadīgo meitu

Ziemeļkorejas vadoņa Kima Čenuna meita ir visticamākā viņa pēctece, pavēstījis Dienvidkorejas izlūkdienests. Tā ir pirmā reize, kad izlūki atzinuši Kimu Džue par ticamāko Kima mantinieci, vēstīja britu raidsabiedrība BBC.

"Pamatojoties uz vispusīgu publisko aktivitāšu analīzi un cieņas līmeni pret Kimu Džue kopš viņas pirmās publiskās parādīšanās, pašlaik viņa šķiet visticamākā [Kima] mantiniece," secinājuši izlūki.

Vienlaikus Dienvidkorejas spiegi arī pieļauj dažādas citas iespējas, atzīstot, ka aizvien pastāv daudz dažādu mainīgo faktoru – arī pašreizējais Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns vēl ir jauns (nākamnedēļ Kimam apritēs 42 gadi) un viņam nav būtisku veselības problēmu.

Arī eksperti, kas seko līdzi notikumiem Ziemeļkorejā, norādījuši, ka kopš 2022. gada novembra Kima Džue tiekot dēvēta nevis par "mīļoto", bet gan "cienīto" meitu, kas varētu liecināt par viņas gatavošanu augstajam amatam.

Ar vārdu "cienītā" parasti apzīmē visaugstāk godātos cilvēkus Ziemeļkorejā. Piemēram, Čenuns par "cienījamo biedru" tika dēvēts tikai tad, kad jau bija zināms viņa kā nākamā valsts līdera statuss.

Ziemeļkorejas iedzīvotājiem tiek stāstīts, ka Kims ir cēlies no īpašas dzimtas, kas nozīmē, ka tikai viņa ģimenes pārstāvji var vadīt valsti. Čenuns šos amata pienākumus nodos jau ceturtajai savas ģimenes paaudzei.

Ziemeļkorejas līderis savu ģimeni tur lielā slepenībā – pat par viņa sievu Ri Soldžu nebija zināms līdz pat brīdim, kad pāris apprecējās.

Džue ir Kima otrs vecākais bērns un tiek uzskatīts, ka viņa ir aptuveni 10–11 gadus veca.

Pirmoreiz par Džue eksistenci pasaule uzzināja 2013. gadā pēc tam, kad amerikāņu basketbola zvaigzne Deniss Rodmens bija devies pretrunīgi vērtētajā ceļojumā uz Ziemeļkoreju. Viņš pēcāk stāstīja, ka pavadījis laiku kopā ar Kima ģimeni, atpūties pie jūras un arī ticis pie iespējas paauklēt Kima bērnu.

Taču sabiedrībā viņa pirmoreiz parādījās krietni vēlāk – vien 2022. gada nogalē.

Vēl nesen Džue kopā ar tēvu sekoja līdzi līdz šim modernākās Ziemeļkorejas tāla darbības rādiusa raķetes starpkontinentālās ballistiskās raķetes "Hwasong-18" startam pērnā gada decembrī. Viņa bija tēvam līdzās arī tad, kad Ziemeļkoreja pagājušā gada novembrī palaida orbītā savu spiegu satelītu "Malligyong-1" – pavadoni, kas, kā apgalvoja Čenuna režīms, ļaus Kimam saredzēt Balto namu ASV.

Analītiķi uzskata, ka sabiedrības iepazīstināšana ar Kimu Džue varētu būt veids, kā Kims vēlas izveidot un nostiprināt meitas reputāciju, pirms viņa pārņems varu.

Par pēcteci izvēloties meitu, Čenuns, iespējams, arī vēlas pārvarēt aizspriedumus dziļi patriarhālajā Ziemeļkorejā, kuru līdz šim nav vadījusi sieviete, vērtēja britu raidsabiedrība BBC. Vienlaikus vairākas sievietes līdz šim ir ieņēmušas augstus amatus valstī  un visspilgtākais piemērs tam ir Čenuna māsa Kima Jočena.

Par to, ka Kims Čenuns kļūs par nākamo Ziemeļkorejas līderi, viņa tēvs – Kims Čenirs militārajiem vadītājiem paziņoja tad, kad Čenunam bija tikai astoņi gadi. Publiski tas kļuva zināms vien aptuveni gadu pirms tēva nāves.

Taču, lai ieceltu sievieti tik augstā amatā, Čenunam būs jāiegulda liels darbs un jāpanāk, ka viņu patiesi pieņem tauta, Ziemeļkorejas militārie spēki un arī elite.

Situācija, kad kādas totalitāras valsts vadītājs jau laikus sāk gatavot savu pēcteci darbam valsts vadītāja amatā, nav unikāla.

Tā, piemēram, jau pirms vairākiem gadiem izskanējis, ka Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko varu valstī, visticamāk, plāno nodot savam nu jau 19 gadus vecajam dēlam Nikolajam jeb medijos sauktam par Koļu. 

Viņš ir jaunākais no trim prezidenta dēliem. Nav zināms, cik tieši Koļam gadu, taču Rietumu medijos līdz šim izskanējusī informācija liecina, ka, visticamāk zēns ir dzimis 2004. gadā Lukašenko un viņa privātās ārstes ārlaulības attiecību rezultātā. Un tieši šī prezidenta atvase īpaši bieži bija redzama pie sāniem Lukašenko dažādās ārvalstu vizītēs un tiekoties ar augsta ranga diplomātiskajiem partneriem.

Baltkrievijas diktators gan apgalvoja, ka zēns viņam ir vienkārši ļoti pieķēries un Lukašenko nav plānu Koļu padarīt par savas varas mantinieku.

Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko ar savu dēlu Nikolaju, 2015. gadā
Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko ar savu dēlu Nikolaju, 2015. gadā

Taču ārvalstu eksperti ir pretējās domās, jo īpaši, ņemot vērā Nikolaja klātbūtni dažādos starptautiski nozīmīgos notikumos. 

Piemēram, 2015. gadā Lukašenko negaidīti pārsteidza vairākas amatpersonas un politisko notikumu vērotājus, kad viņš ieradās uz ANO Ģenerālo asambleju Ņujorkā kopā ar savu tolaik 11 gadus veco atvasi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti