Izraēla izmanto tehnoloģijas civiliedzīvotāju upuru samazināšanai

Izraēlas galvenais sabiedrotais – Amerikas Savienotās Valstis (ASV) – ir brīdinājis Izraēlu darīt vairāk, lai novērstu civiliedzīvotāju upurus, operācijām virzoties uz dienvidiem, kur daudzi Gazas iedzīvotāji meklē patvērumu pēc bēgšanas no izpostītajiem ziemeļiem. 

Augstākās Izraēlas militārās amatpersonas atzinušas, ka uz katru mirušo teroristiskā grupējuma "Hamās" locekli tiek nogalināti aptuveni divi civiliedzīvotāji. Šāds skaits esot pozitīvs, ņemot vērā sarežģītos karadarbības izaicinājumus.

"Hamās" pārvaldītā veselības ministrija Gazas joslā paziņojusi, ka Izraēlas militārajā kampaņā līdz šim ir nogalināti teju 16 000 cilvēku, no kuriem lielākā daļa ir sievietes un bērni.

Taču šis skaitlis, visticamāk, ir pārspīlēts. Viena no Izraēlas augstajām amatpersonām, žurnālistiem atbildot uz jautājumu par nogalināto teroristu skaitu, atbildēja, ka aplēse 5000 nogalināto ir vairāk vai mazāk pareiza.

ASV prezidents Džo Baidens pagājušajā mēnesī paziņoja, ka neuzticas Gazas varasiestāžu statistikai. Taču starptautiskās organizācijas, piemēram, Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Pasaules Veselības organizācija (PVO) pauda, ka tai nav iemesla šiem skaitļiem neticēt.

Tikmēr ANO palīdzības aģentūra Gazā apstiprinājusi vēl 19 tās darbinieku nāvi. Kopumā kopš 7. oktobra esot nogalināti 130 ANO Palestīnas bēgļu aģentūras (UNRWA) darbinieki.

Izraēlas armija arī pielietojot augsto tehnoloģiju kartēšanas programmatūru, lai mēģinātu samazināt ar teroristiem nesaistīto nāves gadījumu skaitu – sekotu iedzīvotāju kustībai Gazas joslā un izdotu rīkojumus par evakuāciju.

Sistēma ietver mobilo telefonu un citu moderno tehnoloģiju signālus, novērošanu no gaisa un informāciju no vietējiem avotiem, kā arī mākslīgo intelektu, lai uzturētu pastāvīgi atjauninātu karti, kurā redzama iedzīvotāju koncentrācija visā teritorijā.

Taču ANO humānās palīdzības birojs OCHA ir apšaubījis šāda rīka lietderību apgabalā, kur piekļuve telekomunikācijām un elektrībai ir neregulāra, vēstīja ziņu aģentūra AFP.

Arī pirmdien visā Gazas joslā pārtrūka telekomunikāciju un interneta pakalpojumi, jo Izraēla uzbrukumu laikā pārrāva galvenos optiskās šķiedras tīklus, ziņoja palestīniešu telekomunikāciju uzņēmums "Paltel".

Karam izvēršoties, starptautiskās palīdzības organizācijas brīdinājušas, ka civiliedzīvotājiem blīvi apdzīvotajā teritorijā vairs nav vietu, kur bēgt.

Izraēla pirmdien paziņoja, ka tās mērķis nav piespiest palestīniešu civiliedzīvotājus uz visiem laikiem pamest savas mājas. Tā vietā Izraēla uzrunājusi vairākas palīdzības grupas, lai uzlabotu infrastruktūru nelielajā Gazas piekrastes rajonā Al-Mavasi.

"Mēs esam lūguši civiliedzīvotājus evakuēties no kaujas zonām un esam nodrošinājuši noteiktu humānās palīdzības zonu Gazas joslas iekšienē," sacīja Izraēlas armijas runasvīrs Džonatans Konriks.

Tāpat Izraēlas armija noliedza, ka būtu aicinājusi Pasaules Veselības organizāciju (PVO) diennakts laikā iztukšot palīdzības noliktavu Gazas dienvidos, pirms tā plānojusi tur uzsākt sauszemes operāciju.

Par to nedēļas sākumā vietnē "X" rakstīja PVO vadītājs Tedross Adhanoms Gebrejesuss. Amatpersona savā ierakstā arī mudināja Izraēlu šo rīkojumu atsaukt un veikt visus iespējamos pasākumus, lai aizsargātu civiliedzīvotājus un civilo infrastruktūru, tostarp slimnīcas un humānās palīdzības iestādes.

Tikmēr saskaņā ar Izraēlas armijas datiem Gazas joslā aizvien tiek turēti vismaz 137 ķīlnieki, taču "Hamās" teroristi" noraidījuši aicinājumus šos cilvēkus atbrīvot, kamēr netiks panākta vienošanās par pastāvīgu pamieru.

Tā kā starp ķīlniekiem joprojām ir vairākas sievietes, ASV Valsts departamenta pārstāvis Metjū Millers sacīja, ka viens no iemesliem, kāpēc pamiers izjuka, varētu būt tas, ka "Hamās" nevēlas, lai sievietes "stāstītu par to, kas ar viņām noticis laikā, kad viņas bija sagūstītas".

Izraēlas policija izmeklē seksuālu vardarbību pret sievietēm 7. oktobra uzbrukumu laikā.

Nesen augsta ranga policijas virsnieks Izraēlas parlamentam paziņoja, ka izmeklēšanā ir savāktas vairāk nekā 1500 liecības. Apsūdzības ietver grupveida izvarošanu un arī cilvēku sakropļošanu pēc nāves.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti