ASV valsts sekretārs brīdina: Gazas joslā pēc kara var iestāties iznīcinošs haoss

Gazas joslā, tostarp arī dienvidu pilsētā Rafahā, kur līdz šim, bēgot no postošā kara, bija patvērušies aptuveni 1,4 miljoni palestīniešu, pirmdien turpinās asiņainas cīņas. Tās vērojamas arī aplenktās Gazas joslas ziemeļu un centrālajos rajonos, vēstīja ziņu aģentūras AFP žurnālisti. ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlai pārmeta skaidra plāna trūkumu par Gazas nākotni pēc kara un brīdināja par postošu haosu, kas šajā teritorijā var iestāties.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens svētdien paziņoja, ka Vašingtona nav redzējusi nevienu ticamu Izraēlas plānu, kā aizsargāt civiliedzīvotājus Rafahā, kā arī scenāriju tam, kas notiks pēc kara Gazā.

"Izraēla ir uz ceļa, kurā tā, iespējams, nākotnē iegūs jaunus nemierniekus no palikušajiem "Hamās" kaujiniekiem. Vai arī, ja šī grupējuma vairs nebūs, paliks vakuums, ko aizpildīs haoss, anarhija un, iespējams, jau atkal – "Hamās"," viņš sacīja intervijā telekanālam NBC.

Lai arī Izraēla jau pirms vairākiem mēnešiem paziņoja, ka "Hamās" komandstruktūra ir likvidēta, cīņas Gazas joslas ziemeļu daļā aizvien turpinās.

Izraēlas armijas preses pārstāvis norādīja, ka "Hamās" šobrīd mēģina atjaunot savas militārās spējas.

Arī "Hamās" bruņotais spārns – "Ezzedine al-Qassam Brigades" – paziņoja, ka tā kaujinieki ir iesaistījušies sauszemes kaujās Rafahā un Džebālijā.

Aizvadītajā nedēļā ASV brīdināja Izraēlu neuzsākt militāro operāciju Rafahā. Prezidents Džo Baidens norādīja, ka pretējā gadījumā Vašingtona varētu apturēt artilērijas šāviņu piegādes Telavivai. 

"Tas ir tik nepareizi. Mēs viņiem nedosim ieročus un artilērijas lādiņus [..] Viņi nav iegājuši apdzīvotajos centros. Tas, ko viņi dara, ir uz robežas. Es skaidri teicu [Netanjahu] un kara kabinetam: viņi nedabūs mūsu atbalstu, ja viņi ieies šajos apdzīvotajos centros," uzsvēra ASV prezidents.

Taču Izraēla šajos draudos nav ieklausījusies. Līdz šim no pārpildītās Rafahas pilsētas aizbēguši 360 tūkstoši cilvēku, paziņoja ANO Palestīniešu bēgļu aģentūra UNRWA. Tās pārstāvji norādīja, ka šobrīd Gazas joslā neviena teritorija nav droša.

Rafahas iedzīvotāji pirmdien ar telefona zvanu un īsziņu starpniecību saņēma jaunus rīkojumus par evakuāciju.

Rafaha tiek apšaudīta no helikopteriem un šobrīd piedzīvo arī smagas artilērijas apšaudes. Kaujas notiek arī Gazas ziemeļu daļā esošajā Džebālijas bēgļu nometnē un Gazas pilsētas Zeitunas apkaimē.

Lai arī Izraēla ir apsolījusi iznīcināt Rafahā palikušos "Hamās" spēkus, laikraksts "New York Times", atsaucoties uz vārdā neminētām ASV amatpersonām, apgalvoja, ka gan ASV, gan Izraēlas izlūkdienestu rīcībā esošā informācija liecina, ka šī grupējuma līderis Jahja Sinvars tur neslēpjas.

Sinvars, kurš nav redzēts kopš 7. oktobra uzbrukuma un kuru Izraēla uzskata par šī slaktiņa galveno organizatoru, visticamāk, nekad nav pametis "Hamās" izveidoto tuneļu tīklu zem Gazas dienvidiem un Gazas galvenās pilsētas Hānjūnisas, vēstīja medijs.

ANO ģenerālsekretārs Antonio Gutērrešs svētdien aicināja Izraēlu un "Hamās" nekavējoties noslēgt pamieru bez nosacījumiem atbrīvot visus ķīlniekus un nekavējoties palielināt humānās palīdzības apjomu Gazā.

Tikmēr Izraēlā sākot ar pirmdienas vakaru un arī otrdien tiks atzīmēta Neatkarības diena. To katru gadu svin citā datumā, vadoties pēc ebreju kalendāra. 

"Mūsu neatkarības karš vēl nav beidzies. Tas turpinās arī šodien, un mēs esam apņēmības pilni uzvarēt šo cīņu," uzrunā pirmdien pavēstīja valsts premjerministrs Benjamins Netanjahu.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla atbildēja ar militāro operāciju Gazas joslā, kā arī pastiprināja klātbūtni Jordānas rietumkrastā solot iznīcināt teroristu grupējumu "Hamās.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 33 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Starptautiskā sabiedrība, tostarp arī vairāki Izraēlas sabiedrotie, vairākkārt norādījuši uz nesamērīgu Telavivas atbildi teroristu uzbrukumam, taču Benjamina Netanjahu vadītā valdība apņēmusies turpināt cīņu par "Hamās" likvidēšanu Gazas joslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti