Rietumos pērn sarukuši ieroču ražošanas uzņēmumu ienākumi; Āzijā un Tuvajos Austrumos – kāpums

Rietumos liela daļa ieroču ražošanas uzņēmumu 2022. gadā tā arī nespēja palielināt ražošanu, lai arī pieprasījums pēc ieročiem un militārā aprīkojuma ir ievērojami audzis. Darbspēka trūkumu, strauji augošās izmaksas un traucējumus piegādes ķēdēs vēl vairāk saasināja Krievijas iebrukums Ukrainā.

Stokholmas Starptautiskais miera pētījumu institūts (SIPRI) savā Top 100 šādu uzņēmumu sarakstā norādīja, ka pasaules lielāko ieroču ražošanas un militāro pakalpojumu uzņēmumu ienākumi no ieroču pārdošanas pērn sasniedza 597 miljardus ASV dolāru (549,5 miljardus eiro) – par 3,5 % mazāk nekā 2021. gadā.

"Daļa uzņēmumu saskārās ar šķēršļiem, pielāgojoties ražošanai augstas intensitātes karadarbības laikā," ziņu aģentūrai AP sacīja institūta Militāro izdevumu un ieroču ražošanas programmas direktore un politoloģe Lisija Bero-Sudro.

SIPRI norādīja, ka sarakstā iekļauto 42 ASV uzņēmumu ieņēmumi, kas kopumā veidoja 51% no kopējā ieroču pārdošanas apjoma, 2022. gadā samazinājās par 7,9% jeb līdz 302 miljardiem ASV dolāru (278 miljardiem eiro). 

No tiem 32 uzņēmumi arī fiksējuši samazinājumu ienākumos no ieroču pārdošanas, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, lielākoties to pamatojot ar pastāvīgām piegādes ķēdes problēmām un darbaspēka trūkumu, ko izraisīja Covid-19 pandēmija.

SIPRI vecākais pētnieks Nans Tjans sacīja, ka jaunu pasūtījumu pieplūdumu varēja novērot, sākoties Krievijas pilna mēroga iebrukumam Ukrainā.

Viņš minēja dažus lielākos ASV uzņēmumus, tostarp "Lockheed Martin" un "Raytheon Technologies", un sacīja, ka "vēl neizpildīto pasūtījumu un ražošanas jaudas palielināšanas grūtību dēļ ieņēmumi no šiem pasūtījumiem, iespējams, uzņēmumu pārskatā būs redzami tikai pēc diviem līdz trim gadiem".

Tikmēr Āzijas un Tuvo Austrumu uzņēmumu ieņēmumi no ieroču pārdošanas 2022. gadā ievērojami pieauga, norādīja institūts, sakot, ka tas apliecina "šo uzņēmumu spēju reaģēt uz pieaugošo pieprasījumu īsākā laika posmā". Jo īpaši SIPRI izcēla Izraēlu un Dienvidkoreju.

SIPRI gan arī norādīja, ka valstis jaunus pasūtījumus iesniedza gada beigās un laika nobīde starp pasūtījumiem un ražošanu nozīmē, ka pieprasījuma pieaugums neatspoguļojās šo uzņēmumu 2022. gada ieņēmumos.

"Tomēr tika parakstīti jauni līgumi, jo īpaši par munīciju, kas, domājams, varētu atspoguļoties lielākos ieņēmumos 2023. gadā un vēlāk," vērtēja Bero-Sudro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti