Ukrainā par IeM vadības bojāeju helikoptera katastrofā apsūdz 5 glābšanas dienesta darbiniekus

Ukrainā pēc pusgadu ilgas izmeklēšanas uz priekšu pavirzījies kriminālprocess par iekšlietu ministra Denisa Monastirska un viņa komandas nāvi šā gada janvārī, nogāžoties helikopteram Brovaros netālu no Kijivas. Izmeklēšanas birojs publiskoja paziņojumu, ka ir celtas apsūdzības pieciem Ukrainas Valsts ārkārtas palīdzības dienesta darbiniekiem par drošības pārkāpumiem un nolaidību, kas novedusi pie traģēdijas.

Šogad 18. janvāra rītā Brovaros nogāzās helikopters, kurā bija visa Iekšlietu ministrijas augstākā vadība – ministrs Monastirskis, viņa vietnieks, ministrijas sekretārs un citi, kopumā 10 cilvēki, kas atradās lidaparātā, visi gāja bojā.

Helikopters nogāzās ļoti blīvi apdzīvotā vietā starp daudzstāvu dzīvojamām ēkām un krītot aizķēra arī bērnudārzu. Tas notika no rīta, kad daudzi vecāki savus mazuļus jau bija atveduši uz grupiņām. Bērnudārzam helikoptera trieciens nodarīja pamatīgus postījumus, tur uz vietas gāja bojā četras sievietes un viens bērns, bet vēl 31 cilvēks, tajā skaitā 14 bērni, guva dažādas pakāpes traumas.

Helikopters krītot par mata tiesu izvairījās no daudzstāvu dzīvojamo ēku skaršanas, un no cilvēku liecībām noprotams, ka arī tur uz vietas cilvēki guva ļoti nopietnas traumas, un tie bija šausminoši pārdzīvojumi visiem tiem, kas īsi pēc helikoptera avarēšanas skrēja uz bērnudārzu un no kūpošās ēkas nesa ārā bērnus.

Sākotnēji Ukrainas tiesībsargājošās iestādes izvirzīja dažādas versijas, kas varētu būt izraisījis helikoptera nogāšanos. Tika minēta gan lidojuma noteikumu pārkāpšana – kāda pilota kļūda vai helikoptera tehniskās problēmas. Kā versija figurēja arī sabotāža jeb kādas plānotas aktivitātes ar mērķi tikt vaļā no konkrētajiem cilvēkiem Iekšlietu ministrijas vadībā.

Tagad izmeklēšanas procesā, pārbaudot helikoptera melno kasti, notikušais rekonstruēts minūti pa minūtei, un secināts, ka Iekšlietu ministrijas vadība bijusi ceļā no Kijivas uz Harkivas un Dnipro apgabaliem ar helikopteru, kas bija paredzēts tikai nelielu attālumu veikšanai Kijivas apgabalā, nevis plašākiem pārlidojumiem.

Nelabvēlīgo laikapstākļu un sliktās redzamības dēļ helikopters bija spiests lidot ārkārtīgi zemā augstumā un apkalpe neesot pamanījusi helikoptera ceļā daudzstāvu ēku.

Mēģinot izvairīties no sadursmes, komandieris esot zaudējis kontroli pār lidaparātu un tas avarējis, tāds ir izmeklēšanas secinājums.

Saistībā ar notikušo par nolaidību un drošības noteikumu neievērošanu sodīti pieci Ukrainas valsts ārkārtas palīdzības dienesta darbinieki. Viņiem tiek pārmests, ka apkalpe nebija informēta par nelabvēlīgajiem laika apstākļiem virs Brovariem, tāpat tas, ka viņi pieļāvuši šo lidojumu, lai arī ekipāžai nebija atbilstošu atļauju lidošanai sarežģītos laika apstākļos un nepieciešamo sertifikātu, un ka viņi ir atļāvuši šādu lidojumu, nevis to aizlieguši, līdz laika apstākļi uzlabotos.

Izmeklēšanas dienesta paziņojumā viņu vārdi un uzvārdi nav norādīti, arī vietējos medijos viņi nekur nav nosaukti, bet spriežot pēc norādītajiem amatiem, viņi ir augsta līmeņa šī dienesta darbinieki.

Nekādi plašāki komentāri nav bijuši arī no paša glābšanas dienesta, kurš bija iedevis Iekšlietu ministrijai šo helikopteru, kas avarēja. Viņi vienīgi norādījuši, ka pilnībā sadarbojušies ar izmeklēšanu un snieguši visu prasīto informāciju.

Lielāka skaidrība šajā jautājumā varētu būt pēc tiesas procesa. Šajos noziegumos apsūdzētajiem šobrīd draud līdz pat 10 gadiem ilgs cietumsods, jo traģēdijai ir ļoti smagas sekas, un tiesas procesam vajadzētu kliedēt visas neskaidrības ap šo traģēdiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti