Bažas par Eiropā lielākās atomelektrostacijas drošības riskiem ir bijušas pastāvīgas visā Krievijas iebrukuma laikā. Jūnija sākumā bažas pastiprinājās pēc Kahovkas HES aizsprosta, kas ir būtisks reaktoru dzesēšanai, sagraušanas.
Abpusējie pārmetumi tika izteikti aptuveni vienā laikā otrdienas, 4. jūlija, vakarā.
Kijivas militārie spēki brīdināja par iespējamu provokācijas sagatavošanu Zaporižjas spēkstacijas teritorijā tuvākajā laikā. Tiek apgalvots, ka uz trešā un ceturtā reaktora ārējā jumta šajā objektā esot novietoti "ārēji priekšmeti, kas līdzīgi sprāgstvielām".
"To detonācijai nevajadzētu sabojāt energoblokus, bet var radīt priekšstatu par apšaudi no Ukrainas puses," norādīts paziņojumā, apgalvojot, ka Maskava par to dezinformēs.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis bažas par okupācijas karaspēka iespējamām provokācijām sākotnēji pauda sarunā ar Francijas kolēģi Emanuelu Makronu. Abi līderi arī vienojās kopā ar Starptautisko Atomenerģijas aģentūru maksimāli kontrolēt situāciju.
Vēlāk ikvakara videouzrunā Zelenskis atsaucās uz izlūkdienestu datiem, ka iebrucēji atomstacijā uzstādījuši sprāgstvielām līdzīgus priekšmetus. Darbības, iespējams, veiktas, lai imitētu triecienu spēkstacijai, vai izspēlētu citu scenāriju.
Zelenskis uzsvēra, ka Kremli jaunam ļaunumam var iedvesmot ne pārāk spēcīgā pasaules reakcija uz Kahovkas HES dambja uzspridzināšanu.
Tikmēr Ukrainas Veselības ministrija informēja, ka sprādziena gadījumā radiācijas avārijas zonas iedzīvotājiem jābūt gataviem evakuācijai. Cilvēkiem jāsagatavo trauksmes soma ar individuālās aizsardzības līdzekļiem, dokumentiem, medikamentiem, rezerves apģērbu un apaviem, higiēnas precēm, pārtiku un ūdeni. To vēlams ietīt pārtikas plēvē vai līdzīgā materiālā, lai atvieglotu dezaktivāciju.
Tikmēr Krievijas kodolenerģētikas aģentūras "Rosatom" padomnieks Renāts Karčaa apsūdzēja Kijivu, ka tā plāno uzbrukumu spēkstacijai. "Šodien mēs saņēmām informāciju, ka esmu pilnvarots paziņot... 5. jūlijā, burtiski naktī, tumsā, Ukrainas armija mēģinās uzbrukt Zaporožjes atomelektrostacijai," Karčaa sacīja Krievijas valsts televīzijai.
Viņš apgalvoja, ka Ukraina plāno izmantot "augstas precizitātes, liela attāluma ieročus", kā arī bezpilota lidaparātus.
KONTEKSTS:
2022. gada 4. martā Krievijas karaspēks pēc iebrukuma Ukrainā okupēja Zaporižjas AES, kas ir lielākā atomelektrostacija Eiropā. AES, kas atrodas Ukrainas dienvidaustrumos, joprojām atrodas Krievijas kontrolē.
Zaporižjas AES tikusi vairākkārt apšaudīta un cietusi no elektroapgādes traucējumiem. Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras eksperti šādus incidentus konstatējuši teju ik dienas. Aģentūra iesaistījusies sarunās ar Kijivu un Maskavu par drošības zonas izveidošanu ap Zaporižjas AES, bet nesekmīgi.
Ukrainas izlūkdienestu rīcībā nonākusi informācija, ka Krievija apsver terorakta scenāriju Zaporižjas AES, paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Kirilo Budanovs arī apgalvoja, ka Krievijas karaspēks mīnējis Zaporižjas AES, toskait tās dzesēšanas sistēmu. Ja tā tiktu bojāta sprādzienā, sekas varētu būt katastrofālas.
Latvijas Valsts prezidents Egils Levits apliecinājis, ka Latvijas atbildīgie dienesti seko līdzi situācijai. Latvijas Aizsardzības ministrija norādījusi, ka valdība sadarbībā ar Latvijas atbildīgajām iestādēm ir izvērtējusi dažādus apdraudējuma scenārijus, secinot, ka potenciālais apdraudējums Latvijai ir niecīgs.