Izraēla paplašina militārās darbības arī Rietumkrastā; Gazā pieaudzis bojāgājušo skaits

Svētdien Gazas joslā plosījās kaujas un Izraēlas vienības veikušas reidus Rietumkrastā. Tas noticis vien neilgi pēc tam, kad premjerministrs Benjamins Netanjahu noraidīja aicinājumus pēc kara panākt "Palestīnas suverenitāti". 

Līdztekus asām kaujām Gazas dienvidos un visā aplenktajā teritorijā, triecieni Sīrijā un Irākā radījuši bažas par plašāku karadarbību.

"Hamās" pārvaldītā Gazas joslas Veselības ministrija ziņoja, ka aizvadītajā diennaktī nogalināti vismaz 165 cilvēki - divreiz vairāk nekā piektdien.

Ziņu aģentūra AFP vēstīja par apšaudi, gaisa uzlidojumiem un tanku apšaudi, kas īpaši intensīva bijusi galvenajā Gazas dienvidu pilsētā Hānjūnisā.

Aculiecinieki stāstīja, ka Izraēlas kuģi svētdienas agrā rītā bombardēja Gazas pilsētu un citus rajonus ziemeļos.

Rafahā, netālu no robežas ar Ēģipti, vismaz pieci cilvēki nogalināti triecienā, kas skāris civilo automašīnu, vēstīja Gazas Veselības ministrija.

Izraēlas nemitīgās bombardēšanas un sauszemes ofensīvas rezultātā Gazā līdz šim nogalināti gandrīz 25 tūkstoši cilvēku, galvenokārt sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati.

Vardarbība ir palielinājusies arī Izraēlas okupētajā Rietumkrastā, kur militārie spēki paziņoja, ka Hebronā ir nojaukuši divas mājas, kas esot piederējušas diviem bruņotiem palestīniešiem.

Palestīniešu ziņu aģentūra Wafa ziņoja par sadursmēm starp Izraēlas karaspēku un palestīniešu kaujiniekiem Rietumkrasta Maithalunas ciematā uz dienvidiem no Dženinas, kā arī Rietumkrasta Aruras un Kalkiljas pilsētās.

Amerikas Savienotās Valstis, kas Izraēlai sniedz militāro palīdzību miljardiem dolāru apmērā, ir mudinājušas to vairāk rūpēties par civiliedzīvotāju aizsardzību, taču aizvien nav notikusi vienošanās par Gazas joslas turpmāko pārvaldību.

Netanjahu un ASV prezidents Džo Baidens piektdien telefonsarunā, kas bija pirmā gandrīz mēneša laikā, apsprieda Gazas pēckara nākotni.

Lai arī Baidens sacīja, ka joprojām pastāv iespēja, ka Netanjahu varētu piekrist kādai Palestīnas valsts formai, Izraēlas premjera birojs sestdien paziņojumā norādīja, ka Izraēlai "jāsaglabā drošības kontrole pār Gazu, lai nodrošinātu, ka Gaza vairs neradīs draudus Izraēlai".

Tas, kā teikts paziņojumā, "ir pretrunā prasībai pēc palestīniešu suverenitātes".

ANO ģenerālsekretārs Antonio Guterrešs sacīja, ka palestīniešu tiesības uz valstiskumu "ir jāatzīst visiem" un ka to noliegšana ir "nepieņemama".

ANO Palestīniešu bēgļu aģentūra UNRWA apgalvo, ka Gazā iekšēji pārvietoti aptuveni 1,7 miljoni cilvēku, no kuriem aptuveni viens miljons šobrīd uzturas Rafahas apkaimē.

ANO humānās palīdzības aģentūra OCHA ziņoja, ka Gazā darbojas tikai 15 maizes ceptuves un ka ūdens pieejamība "katru dienu samazinās".

ANO aģentūras ir brīdinājušas, ka ir steidzami nepieciešama labāka piekļuve palīdzībai, jo Gazas joslā draud bads un slimības.

Tikmēr Gazas joslā aizvien atrodas aptuveni 132 aizvadītā gada oktobrī "Hamās" sagrābtie ķīlnieki no Izraēlas. Līdz šim vismaz 27 gūstekņi ir nogalināti, liecina aģentūras AFP veiktais aprēķins, pamatojoties uz Izraēlas datiem.

Izraēlieši sestdien pulcējās Telavivā, Haifā un netālu no Netanjahu rezidences Jeruzalemē, pieprasot rīkoties, lai nodrošinātu viņu atbrīvošanu.

Daži nesa plakātus, kuros bija aicinājumi "nekavējoties rīkot vēlēšanas", lai nomainītu Netanjahu stingro labējo valdību, saistībā ar tās rīcību karā Gazas joslā.

"Turpinot tāpat, kā šobrīd - visi ķīlnieki mirs. Vēl nav par vēlu viņus atbrīvot," aģentūrai AFP Telavivā sacīja Izraēlas karaspēka pagājušajā mēnesī kļūdaini nogalinātā ķīlnieka Alona Šamriza tēvs Avi Lulu Šamrizs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti