Aptauja: Igaunijā trešdaļa vīriešu cietuši no vardarbības attiecībās

Igaunijā katrs trešais vīrietis atzīst, ka dzīves laikā ir piedzīvojis vardarbību attiecībās, liecina Igaunijas Statistikas departamenta veiktas aptaujas rezultāti.

Aptaujas rezultāti liecina, ka 32% vīriešu vecumā no 18 līdz 74 gadiem ir piedzīvojuši psiholoģisku vardarbību attiecībās, 8% bijuši upuri vardarbīgās attiecībās un 1% piedzīvojis seksuālu vardarbību.

Vardarbību biežāk piedzīvojuši 18–29 gadus veci vīrieši, bet vismazāk – 65–74 gadus veci vīrieši.

"20% vīriešu apgalvo, ka viņu saskarsme ar citu sievieti ir izraisījusi vīrieša partneres dusmas vai nepamatotas aizdomas par neuzticību. Līdzīga daļa vīriešu, 17%, ir jutušies noniecināti, pazemoti vai apvainoti no savas partneres puses – vai nu privāti, vai citu cilvēku klātbūtnē," sacīja Igaunijas Statistikas departamenta projektu vadītāja Jana Brunsa.

Nedaudz mazāka daļa vīriešu – 13% – apgalvo, ka partnere ir ierobežojusi viņu kontaktus ar draugiem vai, piemēram, liegusi viņiem nodarboties ar saviem hobijiem.

Kopumā 9% vīriešu minēja arī to, ka partnere ir uzraudzījusi viņu pārvietošanos, un to, ka partnere viņus apzināti biedējusi vai iebiedējusi, piemēram, kliedzot vai laužot lietas, arī minēja 9%vīriešu.

Divas trešdaļas vīriešu, kas kādreiz bijuši partnerattiecībās, ir piedzīvojuši psiholoģisku vardarbību no bijušās intīmās partneres puses un viena trešdaļa – no pašreizējās partneres puses.

Tādu vīriešu, kuri ir piedzīvojuši psiholoģisku vardarbību gan no bijušās, gan no pašreizējās partneres vai no vairākām bijušajām partnerēm, ir 10%, liecina aptaujas rezultāti.

60% vīriešu psiholoģisko vardarbību ir piedzīvojuši vienu reizi dzīvē vai retos gadījumos. Mazāk nekā 5% vīriešu cietuši no biežas vai pastāvīgas psiholoģiskās vardarbības.

"Statistika liecina, ka kopumā vīrieši nolemj pārtraukt vardarbīgas attiecības, jo tikai 1,5% vīriešu ir piedzīvojuši biežu vardarbību no pašreizējās partneres puses," sacīja Brunsa.

Papildus psiholoģiskajai vardarbībai vīrieši cieš arī no fiziskas vardarbības.

"6% vīriešu apgalvo, ka partnere ir apzināti metusi viņiem kaut ko pretī vai iesitusi, lai cietušajam būtu nodarīts pāri vai viņš justos apdraudēts. Savukārt 4% respondentu apgalvo, ka partnere viņus ir stumdījusi, grūdusi vai rāvusi aiz matiem. 3% vīriešu apgalvo, ka partnere viņiem ir tīši iesitusi vai iespērusi ar kājām, vai trāpījusi ar cietu priekšmetu," teica Igaunijas Statistikas departamenta pārstāve.

Piedzīvojot partneres fizisku vai seksuālu vardarbību, gandrīz trešdaļā šādu gadījumu vīrieši cietuši arī fizisku vardarbību.

Attiecību aptaujā tika pētīti arī dažādi faktori, kas samazina vai palielina vardarbības iespējamību. Piemēram, rezultāti liecina, ka vardarbības gadījumus neietekmē vīrieša dzīvesvieta, proti, vai viņš dzīvo laukos vai pilsētās.

"Ir viens ietekmējošs faktors, proti, izglītības līmenis – jo zemāks ir vīrieša izglītības līmenis, jo lielāka ir varbūtība, ka viņš ir piedzīvojis vardarbību attiecībās.

Arī bezdarbnieki vīrieši partneru vardarbību piedzīvo nedaudz biežāk nekā nodarbinātie vīrieši, lai gan to īpatsvars ir diezgan līdzīgs – attiecīgi 37% un 34%," teica Brunsa.

Attiecību dinamiku ietekmē arī dažādu apreibinošu vielu lietošana. Vīrieši atzina, ka pašreizējās partneres vai bijušās partneres vardarbības gadījumā gandrīz 40% gadījumu vardarbība notikusi, kad partnere bijusi reibumā.

Saskaņā ar aptaujas datiem aptuveni 30% gadījumu arī cietušais incidenta laikā bija reibumā.

"Rezultāti liecina, ka, pat ja vīriešiem ir problēmas, viņi mēdz par tām nerunāt. Viņi nevēršas policijā ar savām problēmām," teica Brunsa.

Viņa piebilda, ka vīrieši dod priekšroku jebkuru problēmu risināšanai, runājot ar savu partneri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti