Putins grib redzēt Krievijas vieglatlētus Rio un cer uz pēdējo instanci

Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas (IAAF) lēmums atstāt spēkā aizliegumu Krievijas sportistiem piedalīties starptautiskās sacensībās nozīmē palikšanu arī bez starta Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs, ja vien īpašu labvēlību nākamnedēļ neizrādīs Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK). Tieši uz SOK pozitīvu lēmumu cer Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš IAAF rīcību nosauca par "netaisnīgu un necivilizētu", liecina raidorganizācijas BBC informācija.

SOK biedri jau sestdien telefoniski spriedīs par Krievijas vieglatlētiku, bet lēmumu par sportistu iespējamo dalību olimpiskajās spēlēs varētu pieņemt otrdien Lozannā.

Uzskata, ka Krievijas vieglatlētus Rio grib redzēt SOK prezidents Tomass Bahs, tomēr viņam jārēķinās gan ar IAAF viedokli, gan SOK Atlētu komisijas vēstuli, kurā respektabli sportisti olimpisko komiteju un Pasaules Antidopinga aģentūru (WADA) vaino uzticamības zudumā par nespēju iegrožot Krievijas dopinga sistēmu.

Baha draugs un SOK viceprezidents Džons Koutss piektdien Krievijas antidopinga sistēmu un vieglatlētikas struktūru raksturoja kā "līdz serdei sapuvušu". Viņš uzskata, ka SOK varētu ļaut Rio startēt atsevišķiem Krievijas vieglatlētiem, par kuru atbilstību prasībām nav šaubu. Ir ļoti maz ticams, ka SOK pārskatīs IAAF lēmumu par labu Krievijas vieglatlētiem, uzskata Koutss. Par ietekmīgu amatpersonu uzskatītais Koutss arī rēķinās, ka SOK nevērsīsies pret IAAF lēmumu, jo sporta veida federācijas ziņā ir atstādināt kādu nacionālo federāciju.

IAAF paredz iespēju olimpiskajās spēlēs startēt Krievijas vieglatlētiem, kas spētu pierādīt atbilstību stingriem antidopinga kritērijiem, kas praktiski nozīmē pastāvīgu uzturēšanos ārzemēs. Daži augsta līmeņa Krievijas sportisti varētu atbilst IAAF prasībām, taču arī viņiem Rio būtu jāstartē zem SOK karoga. Uz dalību Rio varētu cerēt 800 metru skrējēja Jūlija Stepanova, kura pastāstīja par dopinga kultūru Krievijas vieglatlētikā un drošības apsvērumu dēļ pārcēlās uz dzīvi ASV. IAAF prasībām varētu atbilst arī talantīgā tāllēcēja Darja Klišina un junioru pasaules čempione kārtslēkšanā Aļona Lutkovska, kura šogad gan nav startējusi. 

Iespēju Rio startēt neatkarīgiem Krievijas vieglatlētiem IAAF saglabāja pēc juristu ieteikuma, lai nodrošinātos pret iespējamu tiesvedību. Sagaidāms, ka darbs būs Starptautiskajai Sporta arbitrāžas tiesai (CAS), lai samērotu vēršanos pret nepieņemamu sistēmu ar atsevišķu sportistu tiesībām. Divkārtējā olimpiskā čempione kārtslēkšanā Jeļena Isinbajeva jau paziņoja, ka neklusēs un vērsīsies tiesā, lai aizstāvētu savas tiesības. Isinbajeva ir sasniegusi 28 pasaules rekordus un viņai nekad nav bijušas pozitīvas dopinga analīzes, tostarp arī ārzemēs.

IAAF īpašās komisijas vadītājs Krievijas vieglatlētikas uzticamības atjaunošanai Rūne Andersens Krievijas sporta sistēmu raksturoja kā neuzticamu. Vēl nav zināms, kāds būs nolīgtā Kanādas jurista Ričarda Maklarena atzinums par apsūdzībām Krievijai dopinga izmantošanā Soču ziemas olimpiskajās spēlēs un valsts lomu dopinga sistēmas uzturēšanā. Maklarens savu atzinumu WADA iesniegs jūlijā, tomēr Andersens pavēstīja, ka jurists jau informējis par Krievijas Sporta ministrijas lomu dopinga sistēmas uzturēšanā un pozitīvu analīžu piesegšanā.

Valsts loma Krievijas dopinga sistēmā varētu arī raisīt jautājumu, kādēļ no Rio spēlēm atstādināt tikai vieglatlētus, bet ne citus sporta veidu pārstāvjus, piemēram, peldēšanā un svarcelšanā, kur arī ir nopietnas aizdomas par Krievijas sportistiem.

Riodežaneiro olimpiskās spēles notiks no 5. līdz 21.augustam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti