Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Horvātijas fani un Luka Modričs veicina īstu futbola svētku gaisotni Rīgā

Šķēpmešanas treneru spožākajā plejādē nodzisusi Valentīnas Eidukas zvaigzne

Pusgadsimts ar šķēpu audzēkņu rokā. Atvadoties no treneres Valentīnas Eidukas

Viena no visu laiku spožākajām Latvijas trenerēm Valentīna Eiduka bija spilgta personība, kuru pamatoti dēvē par visu šķēpmetēju māti. Aizsaulē devušās Eidukas audzēkņu skaits vairāk nekā 50 gadu ilgajā treneres karjerā sniedzās pāri tūkstotim, bet sasniegtie rezultāti rodami pie izcilākajiem panākumiem Latvijas un pasaules līmenī.

Eidukas izcilās teorētiķes un praktiķes zināšanas ļāva no audzēkņiem izvilkt maksimumu un atklāt viņos pareizās trajektorijas.

"Man nekādu noslēpumu nav, jo var skatīties, cik gribi, ja tu nezini, kā to izpildīt, tad tikpat labi internetā var paskatīties visu to pašu," par trenēšanas niansēm savulaik teica Eiduka. "Tur ir jābūt tam čujam, ko darīt vingrinājumu laikā, lai to izpildītu."

Trenere nevairījās būt atklāta arī reizēs, kad situācija prasīja būt skarbai, bet veselīgs skarbums ir vitāla disciplīnas sastāvdaļa, bez kā tik sarežģītā sporta veidā kā šķēpmešana neiztikt.

"Nu, bišķiņ tā nododu, lai saņemas. Citādi tāds mīkstais nevar būt," Pekinas olimpiskajās spēlēs 2008. gadā teica Eiduka. "Kad pasaka tādu riktīgāku vārdu, tad jau saprot, kas par lietu."

Tieša un patiesa trenere bija arī attieksmē pret sevi. "Ja jūs mani nefilmētu, tad es pateiktu, kā es jūtos un ko es darīšu," pēc audzēkņu pieticīgajiem rezultātiem Londonas olimpiskajās spēlēs atzina Eiduka.

Tomēr pēc leģendārā trenera Valentīna Mazzālīša ēras, kas kaldināja Jāņa Lūša visu kaluma olimpiskās medaļas, vienīgi Eiduka var lepoties ar līdzīgu nospiedumu atstāšanu Latvijas sportā.

Divi olimpiskie vicečempioni – Vadims Vasiļevskis un Ainārs Kovals. Nevienam citam vieglatlētikas trenerim Latvijā nav izdevies pietuvoties Eidukas iespētajam.

Tomēr Eidukas darba augļi sniedzas vēl tālāk. Tieši viņas paspārnē Sinta Sprudzāne kā pirmā Latvijas šķēpmetēja pārsniedza 60 metru robežu. Zigismunds Sirmais uzstādīja pasaules junioru rekordu un kļuva par Eiropas čempionu visās vecuma grupās. Eidukas nenovērtējamais darbs turpinās arī viņas nu jau bijušo audzēkņu gaitās.

"Šķēps ir tā – ja uzķer to īsto mirklīti, izjūt vienreiz, tad jau aiziet," panākumu recepti atklāja Eiduka. "Kad tu redzi, ka tavs audzēknis stāv uz pjedestāla un ne tikai olimpiādē – visos lielos mačos, tu sēdi kā lielais."

Par nopelniem šķēpmešanā Eiduka saņēma apbalvojumus ne tikai Latvijā kā labākā trenere, tostarp iecelta arī Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieres statusā, bet 2011. gadā viņu arī atzina par labāko vieglatlētikas treneri Eiropā. Savukārt pirms trim gadiem viņa saņēma balvu par mūža ieguldījumu Latvijas sportā.

"Mūžs ir pagājis un pagājis ar šķēpu rokā," savu veikumu pirms pāris gadiem novērtēja iemīļotajai sirdslietai dzīvi veltījusī trenere.

Atvadīšanās treneres Eidukas notiks piektdien, 24.novembrī, plkst.13 Rīgas Krematorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti