Šķiet neticami, bet Rīgā gandrīz 60 gadu laikā ir tapusi tikai pirmā vieglatlētiem paredzētā sporta būve. Vairāk nekā pusgadsimtu galvaspilsētā vienīgā vieglatlētikas treniņu un sacensību vieta bija Rīgas Sporta manēža. Mūze-Sirmā tāpat kā citi vieglatlēti mūsdienīgas manēžas tapšanu gaidīja ļoti ilgu laiku.
"Es tieši 10 gadus [gaidīju]. Rīgā esmu 10 gadu, un tie ir mani 10 gadi ilgā gaidīšanā, bet es esmu ļoti, ļoti priecīga šodien būt šeit," iepazīstot Daugavas manēžu, teica šķēpmetēja. "Gadu pēc gada pārlika manēžas celtniecību, un es katru gadu arvien vairāk vīlos un vīlos. Es tiešām domāju – savā karjeras laikā nekad nepiedzīvošu [jaunu manēžu], bet šodien es stāvu šeit un mani karjeras labākie gadi ir vēl tikai priekšā, un es nevaru sagaidīt iemēģināt manēžu."
Ļoti daudzi ārzemju vieglatlēti ir vēlējušies sarīkot ar latviešiem kopīgu treniņnometni, bet allaž nācies viņiem atteikt.
"Es teicu – mēs varētu Rīgā [trenēties], jūs varētu arī dzīvot pie mums, bet mums nav, kur trenēties," paskaidroja Mūze-Sirmā. Vienmēr šis bija tas [iemesls], ko es teicu, un tagad es zinu, ka saņemšu ziņas, jo viņi visi gribēs [braukt trenēties] – pirmajā reizē, kad es ielikšu "Instagram" šo postu [ierakstu], ka mums ir jauna manēža."
Jaunā manēža ir atbilstoša sacensībām profesionālā līmenī, kas ļaus Latvijas vieglatlētiem mājās kvalificēties, piemēram, Eiropas un pasaules čempionātiem telpās.
Mūze-Sirmā ir gandarīta, ka manēžā ir izpildīts viss prasītais, kas nepieciešams profesionāļiem un amatieriem. Manēžas vidū ir sporta spēļu laukums, kas paredzēts florbolam, volejbolam un telpu futbolam, tomēr Mūzei-Sirmajai nav bažu, ka vieglatlētiem varētu nākties dalīt savu dzīves telpu ar citiem.
"Ja tu esi gatavs pielāgoties, tad mēs visu varam sarunāt," uzsvēra šķēpmetēja. "Arī nevaru sagaidīt, kad lielais [Daugavas] stadions tiks atjaunots. Es arī gribētu dalīties – dalīt stadionu ar futbolistiem, ja viņi būs pozitīvi noskaņoti uz to."
Kad Mūze-Sirmā Rīgā trenējās pie somu trenera, viņai vienam kārtīgam treniņam vajadzēja mainīt divas lokācijas, kas bija gan apgrūtinoši, gan emocionāli grūti. Pašlaik viņa saskata, ka varēs izdarīt visu vienuviet, jo īpaši, kad manēžā būs pilnvērtīgs inventārs arī spēka zonā. Tas ļaus manēžā veikt divus pilnvērtīgus treniņus dienā.
"Pārsvarā vienīgā lieta, ko mēs nekad neesam varējuši izdarīt Rīgā pēdējos gadus, ir mest šķēpu manēžā, jo [Rīgas] olimpiskajā centrā šobrīd bija gan tenisisti, gan visi [citi], kas maksāja vairāk – tie bija priekšā," pastāstīja Mūze-Sirmā. "Mēs diemžēl neesam no tiem [labāk] apmaksātajiem sporta veidiem."
Mūze-Sirmā pēc 10 gadu gaidīšanas ir sagaidījusi būvi, kas atbilst viņas vēlmēm.
"Šeit neder tāda septiņus metrus [augsta] garāža. Šķēpmešanā leņķi ir starp 34 līdz 39 [grādiem], ja skatāmies vīriešus un sievietes kopā. Ir nepieciešami 15 metri uz augšu – vismaz," uzsvēra šķēpmetēja. "Pat šajā vietā, es teiktu, ka noteikti būs paklājs jāliek arī griestos, lai nepaliktu bez lampām."
Lai gūtu panākumus lielākajās sacensībās, ir nepieciešama pārliecība par sevi, un to iegūst treniņos, atzina Mūze-Sirmā. Viņai jaunā manēža ir vieta, kuru tiešām gribas likt lietā.
"Esam pateicīgi, ka līdz olimpiskajām spēlēm vēl ir septiņi mēneši, un šo [manēžu] mēs varēsim izmantot. Viss izskatās ļoti kvalitatīvi," piebilda vieglatlēte.
Daugavas manēžas atklāšana vieglatlētiem atrisina daudzas problēmas, bet infrastruktūru arvien varētu uzlabot.
Mūze-Sirmā vēlētos Rīgā vēl vienu manēžu Daugavas kreisajā krastā, lai nebūtu daudz jābraukā. Viņa arī rēķinās, ka jaunā manēža būs ļoti pilna.
"Atceros, kad es atnācu [uz Rīgu], tad bija šī [nelielā telpa ] zem "Daugavas" stadiona tribīnēm. Četru celiņu manēža – maziņa ar zemiem griestiem. Piedzīvot kaut ko tādu šodien, kad sēdi Rīgas manēžā un nevari sagaidīt, kad varēsi aizvadīt pirmo treniņu, gatavojoties olimpiskajām spēlēm Parīzē… Zosāda tikko bija," atzina Mūze-Sirmā. "Mēs jau sen to bijām pelnījuši! Tāpēc ir tik svarīgs tas pirmais metiens, ko es šeit veikšu. Jā, tās būs, es domāju, visskaistākās emocijas šajā manēžā."
Līna ir apņēmusies arī kaut ko skaistu pirmajā metienā ievēlēties. Viņa uzsver, ka vieglatlētiem 2024. gadā ir ļoti daudz lietu, ko ievēlēties.