Sporta studija

Anastasija Karbonāri vairo Latvijas cerības uz spožiem sasniegumiem šosejas riteņbraukšanā sievietēm

Tenisiste Aļona Ostapenko jaunajai sezonai izvirza sev augstus mērķus

Tenisiste Ostapenko izvirza mērķus: atgriezties TOP 10 pasaulē, uzvarēt «Grand Slam» turnīrā

Latvijas spēcīgākā tenisiste Aļona Ostapenko aizvadījusi karjerā otro veiksmīgāko sezonu un pēc mēnesi ilgas atpūtas sāka trenēties, lai labi startētu jaunajā gadā. Tā viņai ir nozīmīga šogad gūta atziņa, ka svarīgi ir sezonu sākt uz labas nots, lai uzvaras krātos arī turpmāk.

ĪSUMĀ:

Ostapenko šosezon uzvarēja turnīrā Birmingemā un "Grand Slam" līmenī spēlēja ceturtdaļfinālā gan Austrālijas, gan ASV atklātajā čempionātā. Gada noslēguma rangā Aļona ieņem13. vietu, bet nākamajā sezonā tieksies pēc augstākiem sasniegumiem.

Dāvids Ernštreits: Kāds tev bija 2023. gads?

Aļona Ostapenko: Bija diezgan laba sezona kopumā. Ir uzvarēti turnīri, es pabeidzu gadu TOP15 [pasaules rangā]. Man liekas, ka soli pa solim vajag atgriezties TOP10. Jāmēģina uzvarēt vēl vienu "Grand Slam".

Kas tev liekas vērtīgākais šajā gadā, pašai sevi pavērtējot spogulī?

Tas, ka [turnīru] pirmajās kārtās es šogad spēlēju labāk un stabilāk. Gada sākumā labi nospēlēju Austrālijā – tā viss sākās. Ir ļoti svarīgi labi nospēlēt gada sākumā, lai saņemtu to pārliecību. Ir prieks, ka biju ceturtdaļfinālā divos "Grand Slam". Tas ir labs sasniegums, bet

man sasniegums ir tikai uzvara, jo es esmu līderis un man patīk uzvarēt, nepatīk zaudēt pusfinālā un ceturtdaļfinālā.

Man liekas, Amerikā [ASV atklātajā čempionātā] es ļoti labi nospēlēju pret [ranga līderi Igu] Svjateku, pēc tam kaut kā emocionāli pārdegu ceturtdaļfinālā, diezgan slikti nospēlēju. Varbūt bija grūti atjaunoties, jo mēs diezgan vēlu beidzām ceturtdaļfinālu spēlēt. Ir dažas nianses, kuras cilvēki no malas nezina un neredz. Spēles bija tā ieliktas, ka mēs ar Svjateku spēlējām vakarā. Kaut arī nākamā diena bija brīva, bija ļoti grūti patrenēties. Ir ļoti grūti atjaunoties, ja aizej gulēt trijos četros no rīta. Nākamā dienā jūties vēl OK, bet aiznākamajā dienā ļoti slikti, nav spēka. Protams, daudzi spēlētāji ir vienādos apstākļos, bet tajā situācijā man bija sliktāk, jo beidzu daudz vēlāk. [Nākamā pretiniece Koko] Gofa beidza daudz ātrāk, viņai tas bija pa rokai, un vēl bija 35 grādu karstums. Es diezgan slikti nospēlēju. Biju dusmīga, ka biju tik labā formā, bet neizdevās nospēlēt turnīru līdz galam.

Ko Svjatekai tagad nozīmē spēlēt pret Ostapenko? Viņai pret tevi četras spēles un četri zaudējumi – tajā brīdī viņa bija pasaules ranga līdere. Tev ir četras uzvaras – kas tur veidojās?

Man liekas, viņai mentāli ir diezgan grūti spēlēt pret mani, jo es daudzas reizes uzvarēju. Arī mans tenisa stils viņai nav pa rokai. Viņai patīk vairāk diktēt spēli, viņa arī mēģina agresīvi spēlēt. Spēlēs pret mani viņai ir grūti – es daudz agresīvāk mēģinu spēlēt. Kad "US Open" pret viņu spēlēju, es pirmo setu zaudēju, bet tāpat turpināju spēlēt savu spēli. Spēlēju agresīvi un, man liekas, ar to arī to spēli uzvarēju.

Aļona Ostapenko svin uzvaru pār pasaules ranga līderi Igu Švjonteku

Kaut kā zvaigznes ir salikušās, ka tev tā agresīvā spēle pret viņu arī iet. Kādreiz jau arī neiet, bet pret viņu tev vienmēr sanāk...

Manuprāt, es labi spēlēju īpaši pret stiprām spēlētājām.

Uz to laiku viņa bija pirmā rakete, un man bija vēl lielāka motivācija un vēlēšanās uzvarēt. Man nav ko zaudēt – eju laukumā un spēlēju savu spēli.

Par ne tik priecīgo – ar Koko Gofu tev arī ir īpašas attiecības tagad?

Viņa ir laba spēlētāja, vēl jauna. Viņa spēlē daudz savādāk nekā Svjateka. Viņai ir laba serve, labi spēlē no kreisās, bet, kad ir vienāds rezultāts, vairāk uz aizsardzību iet. Tādēļ varbūt pret viņu ir mazliet grūtāk. Viņa ļoti, ļoti ātri skrien. Tādas bumbas, ko daudzas meitenes varbūt neatsitīs, viņa atsitīs, un dažreiz tās ir ļoti neērtas.

Birmingema – turnīrs, kurā izdevās uzvarēt. Tev bija četras trīs setu spēles tajā turnīrā, iepriekš Francijas atklāto čempionātu beidzi ar zaudējumu trīs setos. Šoreiz beigu beigās ņēmi un vinnēji to finālu...

"US Open" arī šogad bija gandrīz visas spēles trīs setos.

Birmingemas fināls bija skaista spēle. Tur gan bija tikai divi seti. Vai tu izbaudīji to maču, ne tikai uzvaru?

Jā, bija labs mačs. Protams, otrajā setā bija tā mazliet tricky, jo man bija 5-1 un tad 5-4. Es ļoti gribēju uzvarēt, jo zināju, ka Barbora [Krejčīkova] ir ļoti laba spēlētāja un būs grūti pret viņu. Viņai arī patīk spēlēt uz zāles. Pirmais sets bija ļoti tuvs, otrajā setā es sāku vieglāk uzvarēt. Kad bija 5-4, man ļoti gribējās uzvarēt, lai nav trešais sets, jo nevar zināt, kas būs trešajā setā.

Protams, fināls ir fināls, un vēlēšanās uzvarēt ir daudz lielāka, jo visi tevi atcerēsies kā uzvarētāju vai arī kā finālistu, bet mazliet savādāk.

Tu faktiski esi pasaules pilsone. Visu laiku brauc pa pasauli. Kur vislabāk var paēst pasaulē?

Man patīk mājās – Latvijā. Mums ir ļoti daudz labu restorānu. Ja salīdzina ar citām lielajām pilsētām, man liekas, tās cenas ir ļoti adekvātas un ēdiens restorānos, kur ēdu, ir ļoti augstas kvalitātes un par daudz lētāku cenu nekā pasaulē. Dažreiz es atbraucu mājās, aizeju paēst, un ir tik liels prieks, ka varu tik garšīgi paēst un nevajag maksāt 200–300 dolāru kā kaut kur Amerikā, kur nekas īpašs nav tajā ēdienā. Latvijā, man liekas, ir ļoti augstā līmenī restorāni un serviss kopumā. Es arī daudz gatavoju pati.

Tas man visvairāk interesē – kas tev vislabāk sanāk? Ko tev patīk gatavot?

Ja godīgi, es varu jebko. Ja ir lūgums kaut ko pagatavot, es mierīgi varu – gan zupas, gan otros ēdienus, gan saldos. Man visvairāk patīk gatavot tortes un pēc tam tās dekorēt. Man liekas, tas ir kā mākslas darbs.

No kuras virtuves tev ir vislielākā ietekme? Bez kūkām...

Ko es mājās gatavoju?

Jā, kas tā ir par virtuvi? Latviešu kotletes vai itāļu pasta?

Es gatavoju gan kotletes, gan tom yum zupu varu pagatavot. Piemēram, vakar gatavoju voku ar vistu un dārzeņiem. Tas tāds Āzijas ēdiens vairāk. Šodien gribu uztaisīt lasi ar rīsiem.

Tev patīk arī dalīties – tev pat ir speciāls "Instagram" konts...

Jā, jo man patīk. Man daudzi raksta, lai ielieku tur receptes, bet ir liels slinkums likt receptes. Man vienkārši patīk fotografēt un likt "Instagramā" to, ko gatavoju.

Nākamais atkal ir olimpiskais gads. Cik nozīmīga tavā karjerā ir olimpiāde, un ko tev tā nozīmē nākamajā gadā?

Protams, ļoti nozīmīga, jo, pirmkārt, tā notiek reizi četros gados. Es ceru, ka trešā olimpiāde man būs mazliet labāka nekā pirmās divas, kur man bija diezgan liels stress. Es ļoti gribēju atkal uzvarēt, sapratu, ka olimpiāde notiek reizi četros gados. Tad tas stress bija vēl lielāks. Pēdējā olimpiādē vispār negāja labi. Tagad būs Parīzē, ir ļoti labas atmiņas. Nezinu, vai tas notiks "Roland Garros" stadionā. Ja tur notiks, tad, cerams, varēšu ļoti labi nostartēt un nest Latvijas vārdu pasaulē.