Iespējams, šīs spēles kļūs par pēdējām mūsu titulētāko un pieredzējušāko skeletonistu Dukuru karjerā, bet tas nenozīmē, ka mēs ar viņiem lepotos mazāk. Skeletons pēdējos gados nesis mūsu valsts vārdu tālu pasaulē, bet tā pirmsākumi Latvijā meklējami vairāk nekā 20 gadu senā pagātnē.
1995.gada 12.marts bija apmācies. Sāka snigt slapjš sniegs, bet Siguldas kamaniņu trasē ledus bija notīrīts.
Pulksten 14.45 ledus meistars Guntis Maksis uzgūlās uz dīvainām, pirms dažām dienām no Norvēģijas atvestām kamaniņām un devās pirmajā braucienā lejā pa ledus trasi. Tieši tobrīd sākās mūsdienu skeletona attīstība Latvijā.
Tagad Maksis atzīst, ka uztraukums, protams, bija. Braucējs nopolsterējies visās iespējamās vietās bezmaz vai kā uz amerikāņu futbolu, jo nebija nojausmas, kas gaidāms. "Beigās tā nekas sanāca," atceras pašmāju skeletona pionieris.
Maksis kopā ar nu jau pieredzējušo skeletona treneri Daini Dukuru pielietoja savas inženiera zināšanas un atvestās kamanas, tā teikt, izķidāja. Pēc parauga uzbūvēja pirmās savējās. Tās vēl gandrīz neskartas arī saglabājušās ar visiem 90.gadu polsterējumiem. "Jāsaka, ka šis ir zaporožecs, bet tagad brauc ar mersedesiem," todienu un modernos skeletonus salīdzina Maksis.
Nacionālajā enciklopēdijā šķirkli par skeletonu gatavoja Latvijas Televīzijas kolēģis Māris Rīmenis. Ieraksts nav liels, jo sporta veids ir jauns un tā pārstāvju Latvijā nedaudz, taču sasniegumu saraksts gan garš. Lielākoties sastāv no brāļu Dukuru vārdu virknējuma.
Rīmenis atzīst, ka grūti ir būt vēl labākiem, jo Latvijai nav tikai olimpiskā zelta.
Martinam 50 uzvaras Pasaules kausos, ar ko viņš ir absolūts rekordists. "Protams, daudzi teiks, ka konkurence ir mazāka, bet es teikšu pretī, ka Pirmajā formulā arī tikai 20 brauc un pieci vai seši cīnās par uzvaru," sev labi zināmā sporta veida prestižu aizstāv skeletona sacensību komentētājs.
Pirmo reizi uz goda pjedestāla starptautiskā līmenī kāpa Tomass Dukurs – 2001.gadā Altenbergā viņš bija otrais Eiropas kausa posmā. 2003.gadā Tomass uzvarēja Eiropas kausu sezonas kopvērtējumā. 2007.gadā Vinterbergā uz goda pjedestāla pirmo reiz kāpa Martins Dukurs, izcīnot 3.vietu Pasaules kausa izcīņā. Kopš 2009./2010.gada sezonas Martins ieguvis astoņus Pasaules kausus kopvērtējumā pēc kārtas – tas ir rekords visā skeletona pastāvēšanas vēsturē. Viņš ir arī pieckārtējs pasaules čempions – tas ir unikāls sasniegums pasaules mērogā. Pirmā Latvijas skeletoniste ir Undīne Vītola, bet Lelde Priedulēna 2016.gadā kļuva par pasaules junioru čempioni.
Rīmenis nešaubās, ka skeletons Latvijā nebūs masveidīgs, tomēr mums ir jaunais Krists Netlaus, kas ir Eiropas junioru čempions. Ja brāļi Dukuri pēc Phjončanas aizies, būs kam nākt vietā.
Skeletons nozīmē ātrumu un milzīgu koncentrēšanos, saka ar to saistītie.
Un noteikti spītību, jo labi rezultāti nāk ar laiku un pieredzi.
Martinam bija 11 gadi, kad notika Latvijā pirmais brauciens. Dainis Dukurs pat nolasījis Rīmenim pierakstītos dēla vārdus par trasē redzēto. "Kratās kā ---, es diemžēl nevaru cenzūras dēļ pabeigt šo teikumu. Tas bija vienpadsmitgadīgais Martins, kas to toreiz pateica," piebilst Rīmenis.