Piespēle

Sarunas par sporta karalieni vieglatlētiku: skrējēja Agate Caune un šķēpmetājs Gatis Čakšs

Piespēle

Verpakovskis Brazīlijā meklē jaunās Eiropas futbola zvaigznes (pilna intervija)

Ratiņkērlinga izlase - pirmā Latvijas paralimpiskā komanda, kas piedalīsies ziemas spēlēs

Latvijas ratiņkērlingisti tic saviem spēkiem, sola negriezt ceļu favorītiem paraolimpiskajā debijā

Latvijas ratiņkērlinga izlase gatavojas atbildīgajam startam martā, kad komanda dosies uz Pekinu un debitēs ziemas paraolimpiskajās spēlēs. Ratiņkērlingisti ir pirmā Latvijas komanda, kas kvalificējusies ziemas paraolimpiskajām spēlēm, un viņi tic iespējai uzveikt jebkuru pretinieku.

Komandas skips jeb kapteine ir Poļina Rožkova, savukārt dažādās pozīcijās spēlē Leons Briedis, Sergejs Djačenko, Agris Lasmanis un Aleksandrs Dimbovskis. Komandas motivāciju nostiprināja pasaules čempionāts Ķīnā, kur Latvijas ratiņkērlinga izlase oktobra beigās ieguva 8. vietu.

"Esam ļoti motivēti, it īpaši pēc pasaules čempionāta, kad mēs redzējām savas kļūdas. Tagad ir lietas, ko mēs zinām, kas ir jālabo, un tas ceļš tagad ir daudz skaidrāk redzams," sarunā ar Latvijas Radio paskaidroja Rožkova.

Paraolimpieši pasaules čempionātā Ķīnā pirmie testēja Pekinas olimpisko kērlinga halli, 

un augstais organizatoriskais līmenis ar tehnoloģiju iespējām radīja spēlētājiem arī papildu stresu. Tāda līmeņa hallē Latvijas komanda spēlēja pirmo reizi, toties ieguva pieredzi, un kapteine nešaubās, ka nākamajā reizē uztraukums vairs nebūs tik liels. 

Poļina kērlingā nonāca jau pirms 10 gadiem un dalību paraolimpiskajās spēlēs uzreiz nosauca par savu sapni. Latvijas parakērlingisti 2010. gadā devās uz pasaules čempionātu, kur zaudēja visās spēlēs. Pēc atgriešanās mājās sportisti kopā ar treneri Arti Zenteli secināja, ka jāsāk gatavoties nopietni, lai nokļūtu uz paraolimpiskajām spēlēm.

Lasmanis uzsvēra, ka Latvijas ratiņkērlinga izlase nav kāds sociāls projekts, kur cilvēkiem ratiņkrēslā atpūsties. Savukārt kapteine jūt komandā izveidojušos īstu vienotības garu, kas palīdz ceļā uz nākamajiem mērķiem. Gadu gaitā komandā viens otram ir pieslīpējušies un viens otru papildina.

Ratiņkērlingisti lielākoties piekrīt, ka viņu sporta veids līdzinās šaham uz ledus.

Lasmanis gan piebilda, ka kērlingā atšķirībā no šaha jāprot ne tikai atrast pareizo gājienu, bet arī tas tehniski pareizi jāizpilda, lai savu nodomu īstenotu. Ratiņkērlingā būtiskākā ir atšķirība, ka spēlētājs izstumj akmeni ar nūju, sēžot ratiņkrēslā, un nenotiek ledus beršana ar slotām, kas klasiskajā kērlingā palīdz ietekmēt akmens kustību. 

Lai spēlētu ratiņkērlingu starptautiskās sacensībās, vispirms ir jāiziet medicīniska klasifikācija, jo veseli cilvēki nedrīkst piedalīties vienotā konkurencē. Ratiņkērlingu spēlē arī Tokijas  paraolimpiskajās spēlēs medaļas diska un šķēpa mešanā ieguvusī Diāna Dadzīte. Tomēr neizpildītu formalitāšu dēļ Dadzīte nevar iekļauties komandā, kas viņai pavērtu ceļu arī uz ziemas paraolimpiskajām spēlēm.

Toties par pirmo paraolimpieti, kas piedalījusies vasaras un ziemas spēlēs, kļūs Rožkova,

jo 2016. gadā Riodežaneiro viņa startēja ratiņpaukošanā. Poļina paskaidroja, ka no viena sporta veida uz otru nekad nav pārslēgusies, – vienkārši kērlingam viņas sportiskajās gaitās drīz vien pievienojās paukošana. 

Gatavojoties paraolimpiskajām spēlēm, Latvijas komanda mājsēdes laikā pārsvarā trenējās individuāli, bet līdz ar epidemioloģiskās drošības noteikumu atvieglošanu būs vairāk kopīgu treniņu un spēles ar citām komandām. Ratiņkērlingisti gaida, kad varēs ar kādu samērot spēkus, lai krātu spēlēšanas pieredzi. 

Oficiāli par Pekinas paraolimpisko spēļu dalībnieci Latvijas komanda kļuva tikai pēc pasaules čempionāta, lai gan ceļazīme uz Ķīnu teorētiski jau iepriekš bija kabatā. Uz paraolimpiskajām medaļām Pekinā pretendēs 12 valstu komandas. 

Latvijas komanda cer Pekinā nospēlēt vienlīdz taktiski pareizi un tehniski precīzi. Lasmanis uzsvēra, ka visas paraolimpiskā turnīra komandas jau ir vai nu uzvarētas, vai vismaz līdz mača pēdējam akmenim ar tām spēlēts spēkos līdzvērtīgi, tādēļ uzveikt favorītus nav nekas neiespējams. Ja vien ar vēsu prātu izdosies realizēt savus plānus, Latvijas izlases spēlētāji jūt sevī spēku uzveikt jebkuru pretinieku. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti