Apstiprina radikālas izmaiņas olimpisko spēļu rīkotāju noteikšanā

Olimpiskās spēles nākotnē kopīgi varēs organizēt vairākas pilsētas, kā arī reģioni un valstu apvienības, turklāt rīkotāju noteikšanā būs iespējams iztikt bez balsojuma ar vairākiem pretendentiem, tā vietā paļaujoties uz īpašas darba grupas ieteikumu, trešdien nolēma Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) sesijā, apstiprinot izmaiņas Olimpiskajā hartā.

Prioritāte olimpisko spēļu sarīkošanai būs atbilstošas pastāvīgas vai pagaidu infrastruktūras esamība, nevis piesaiste noteiktai pilsētai. Jau 2026.gadā ziemas olimpiskās spēles notiks vairākās sacensību norises vietās - rīkotāju tiesības ieguva Itālijas pilsētas Milāna un Kortina d'Ampeco, kā arī pretendentu vidū bija Zviedrijas pilsētas Stokholma un Ore kopā ar Siguldu. 

SOK arī atteicās no spēļu rīkošanas pretendentu izvērtēšanas komisijām, bet izveidos divas darba grupas, kas pastāvīgi būs saziņā ar potenciālajiem organizatoriem un ieteiks kandidātus apstiprināšanai. Viena darba grupa strādās ar vasaras olimpisko spēļu organizēšanas pretendentiem, otra - ar ziemas spēļu rīkošanas interesentiem. Darba grupās iekļaus SOK, Starptautiskās Paralimpiskās komitejas, nacionālo olimpisko komiteju, starptautisko sporta federāciju un sportistu pārstāvjus.

Lai mazinātu kaitējumu olimpiskajam tēlam, SOK vēlas, lai potenciālajiem organizatoriem vēl pirms pieteikšanās būtu skaidra vietējās sabiedrības attieksme, nevis to noteiktu vēlāk rīkotos referendumos, kuru rezultāti bieži vien nav labvēlīgi olimpisko plānu lolotājiem. 

Ieteikumus izmaiņām līdzšinējā sistēmā, kas paredzēja olimpisko spēļu rīkotājas tiesības uzticēt vienai pilsētai, izstrādāja martā dibināta SOK darba grupa austrālieša Džona Koutsa vadībā. Reformu plānu veicināja Krievijas 51 miljarda dolāru tēriņi 2014.gada Soču ziemas olimpisko spēļu sarīkošanai, kas pasaulē veicināja spēļu negatīvu tēlu, raisot nodokļu maksātājos bažas par nelietderīgu milzīgas naudas tērēšanu. SOK vēlas apturēt intereses kritumu olimpisko spēļu rīkošanas tiesību iegūšanā.

Būtiskas izmaiņas apstiprināja arī spēļu rīkotāju nosaukšanas procedūrā. Pašlaik spēļu organizatorus nosauc septiņus gadus pirms sacensību sākuma, bet turpmāk šo termiņu varēs pēc vajadzības gan saīsināt, gan pagarināt. SOK vēlas ar pretendentiem uzturēt pastāvīgu dialogu un lēmumu pieņemt atbilstošā brīdī. Praktiski septiņu gadu termiņš jau netika ievērots, iepriekš pieņemot vienlaicīgu lēmumu 2024.gadā olimpiskās spēles uzticēt Parīzei, bet 2028.gadā - Losandželosai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Olimpiskā kustība
Sports
Jaunākie
Interesanti