Sporta studija

Gabdulļinu ģimene īsteno projektus un trenē Lejasciema bērnus

Sporta studija

Aļona Ostapenko Melburnā gaida iespēju tikt tenisa laukumā

IIHF prezidents Fāzels tikšanos ar Lukašenko nenožēlo

Starptautiskās Hokeja federācijas prezidents: Par pasaules čempionātu nekur neesmu kļūdījies

Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF) prezidenta Renē Fāzela vizīte Minskā, lai klātienē tiktos ar pašpasludināto Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko radīja pamatīgu neizpratnes un sašutuma vilni ne tikai Rietumu sabiedrībā, bet arī hokeja pasaulē. Baltkrievijā kopš 2020. gada augusta vardarbīgi vēršas pret iedzīvotājiem, kuri protestē pret prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu un represīvo valsts režīmu, bet IIHF tas neradīja šaubas, vai šādos apstākļos valsts var uzņemt hokeja svētkus.

Latvijas Televīzijas "Sporta studija" vairāk nekā četrus mēnešus centās sazināties ar IIHF, lai noskaidrotu Fāzela pozīciju par čempionāta iespējamību Minskā. Brīdī, kad IIHF prezidenta birojam nācās skaidroties par Baltkrievijas vizīti, tika ieslēgta krīzes komunikācija un atradās laiks sarunai.

IIHF prezidentam viesojoties Minskā, Lukašenko bija saprotošs organizatorisku jautājumu apspriešanā, bet sarunās par politiku nevēlējās iesaistīties, pastāstīja Fāzels. Vizīti Minskā viņš uzskata par pamatotu.

"Jūsu ārlietu ministrs [Edgars Rinkēvičs], kad viņu informējām par plānoto [IIHF] vizīti Minskā, teica, ka esam naivi. Tomēr nedomāju, ka esam naivi," teica Fāzels. [Ar Lukašenko] izrunājām čempionāta organizatoriskos jautājumus. Vīzas, interneta pieejamību, žurnālistu darbību, drošību. Covid-19 tēma bija būtiska mūsu sarunas daļa. Lukašenko atbildēja: “Renē, saki, kas mums jāizdara un mēs to paveiksim.” Organizatoriskos jautājumos viņš [Lukašenko] bija saprotošs. Tomēr viņam nepatika, ka uzdevām politiska rakstura jautājumus. Lukašenko atbildēja: “Renē, tu neesi politiķis. Mums par to nevajadzētu runāt. Man ir pienākums aizstāvēt savu valsti, un to arī darīšu. Es nekad nenostāšos uz ceļiem.”"

Fāzels ir pārliecināts, ka Baltkrievijas jautājumā nepieļāva nekādas kļūdas, bet tikai veica savu darbu.

"Brīdī, kad palaid kaut ko garām, tad cilvēki tevi vaino. Tas ir tikai normāli, un man ar to jārēķinās," teica Fāzels. "Līdzīgi ir būt tiesnesim. Es 10 gadu biju hokeja tiesnesis, dažkārt es pieļāvu kādu kļūdu, un cilvēki brēca par to. Citā reizē es nepieļāvu kļūdu un cilvēki tāpat bija neapmierināti. Tāpēc esmu pārliecināts, ka šajā situācijā es neesmu pieļāvis nevienu kļūdu. Nekad. Tomēr nesatraucieties. Mēs nedarīsim neko tādu, kas radītu drošības riskus un iedragātu hokeja federācijas tēlu. Vainojiet mani, bet ne hokeju un federāciju."

Lukašenko sarunā ar Fāzelu esot solījis izmaiņas Baltkrievijas konstitūcijā un dialoga sākšanu ar opozīciju. Tomēr reālā situācija ir skaudrāka un būtu naivi cerēt, ka  Baltkrievija čempionātu uzņemtu krietni vien citādākos apstākļos.

IIHF pozīcija radīja pretstāvi no vairākām nacionālajām federācijām.

Somijas Hokeja asociācijas prezidents Harri Nummela intervijā Latvijas Televīzijai nosauca par iespējamu Somijas valstsvienības atteikumu doties uz pasaules čempionātu Minskā, ja Baltkrievijai tiktu saglabātas turnīra līdzrīkotājas tiesības.

IIHF pirmdien nolēma Minskai organizatoru tiesības atsaukt

Neapmierinātību ar Fāzela nostāju iepriekš pauda vairāki ļoti būtiski hokeja federācijas un pasaules čempionāta sponsori. Autoražotājs “Škoda”, kas ir turnīra ģenerālsponsors jau 28 gadus, Vācijas motoreļļu ražotājs “Liqui Moly” un kosmētikas gigants “Nivea” paziņoja, ka atteiksies sponsorēt čempionātu, ja turnīrs notiks Baltkrievijā.

Bija sagaidāms, ka sponsoru un nacionālo federāciju nostāja liks IIHF mainīt pozīciju un turnīrs nenotiks Minskā. Daudz ir spekulēts, kur aizvadīt otras apakšgrupas spēles un cīņas par medaļām. Varianti ir trīs – Bratislava, Dānijas pilsēta Herninga un Rīga. Gadījumā, ja Latvija rīkos viena pati visu turnīru, lēmumam būtu jāseko tagad, lai varētu atrisināt pagaidu halles jautājumu un papildu finansējuma avotu.

Fāzels organizatoriskus riskus visa turnīra norisei Rīgā nesaskata,

kā arī atzīst, ka par finansiālo pusi IIHF būtu jārunā ar vietējiem rīkotājiem.

"Protams, mēs apzināmies, ka būs jāiesaistās ar savu finansējumu," sacīja Fāzels. "Mēs palīdzēsim arī organizatoriskos jautājumos. Tik īsā laikā pārslēgties no astoņu uz sešpadsmit komandu turnīru ir grūts izaicinājums. Tomēr visupirms mums jāveic diskusijas savā starpā, tostarp arī cienot pārējos pretendentus. Izsvērsim visus variantus un pieņemsim lēmumu. Tomēr, ja jūs varat uzņemt visu turnīru, tad nesaskatu nekādas problēmas."

Hokeja čempionāta organizācijas komitejas Rīgā vadītājs Edgars Buncis pauda pārliecību, ka čempionāta rīkošana vienuviet būtu racionālākais lēmums, īpaši epidemioloģiskās situācijas dēļ. Lai iekārtotu otro ledus arēnu Olimpiskajā sporta centrā, lielas pārbūves nebūs nepieciešamas. Buncis paskaidroja, ka halles pielāgošana notiks pēc pieņēmuma, ka čempionāts notiks ar skatītājiem – tribīnēs būtu vieta 6200 līdzjutējiem. 

Tomēr Buncis uzsvēra, ka nav daudz laika, ja IIHF lems par turnīra rīkošanu Latvijā. Tas nozīmē ka būs nepieciešama gan Olimpiskā centra pārbūve, gan vairāku jaunu nianšu risināšana, sākot ar cilvēkresursiem un beidzot ar 420 hokejistu skapīšu sagādāšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Hokejs
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt