Hokeja laukums I
07.novembra "Hokeja laukums"

Hokeja laukums III

Hokeja tiesneši – no medniekiem līdz leģendām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Hokeja spēle mūsdienās nav iedomājama bez tiesnešiem. Lai arī līdzjutēji bieži vien neizprot tiesnešu lēmumus un sola viņiem ziepes, daudzi pat nenojauš, cik fiziski un emocionāli grūts ir šis darbs, un tas ir arī bīstams. “Hokeja laukums” ieskatījās hokeja tiesnešu vēstures lapaspusēs.

Kāda leģenda vēsta, ka spēles tiesneši parādījās kādā no pirmajām hokeja spēlēm. Netālu no ezera, kur norisinājās hokeja mačs, vietējie mednieki dzinās pakaļ zvēram, kurš aizbēga no viņiem, un uzskrēja tieši uz ledus. Tajā mirklī hokeja spēlē notika masveida kautiņš. Mednieki palīdzēja izšķirt iekarsušos hokejistus, kuri viņiem piedāvāja aizvadīt savstarpēju hokeja spēli. Taču mednieki pieklājīgi atteicās un piebilda, ka viņi

varētu kļūt par neatkarīgiem novērotājiem spēlēs un risināt strīdīgos momentus spēlēs, un nepieļaut asinsizliešanu.  

Ja ticēt šai leģendai, tad tieši šādi parādījās pirmie hokeja tiesneši.

Sākotnēji bija tikai viens spēles tiesnesis, taču mūsdienās tiesnešu brigāde ir būtiski palielinājusies. Uz laukuma ir četri tiesneši, papildus ir arī laika tiesnesis, sekretārs, informators, noraidīto spēlētāju un videoatkārtojumu tiesneši.

Ja runā par tiesnešu formām, tad tās ne vienmēr bijušas ar melnbaltām strīpām.

Nacionālās hokeja līgas (NHL) pirmsākumos tiesnešiem bija krēmkrāsas džemperi, kaklasaites un līgas logo. Šāda veida tiesnešu formas pastāvēja līdz pagājušā gadsimta piecdesmito gadu sākumam.

Pēc krēmkrāsas džemperiem, lai atšķirtu sevi no mājinieku komandas baltajām formām, sāka izmantot oranžu krāsu, un tas notika 1954. gadā. Šīm tiesnešu formām bija arī rāvējslēdzējs, un līdz ar to viņi atteicās no kaklasaitēm.

Tikai 1955. gadā tiesneši sāka vilkt formu ar vertikālām melnbaltām svītrām. Sākotnēji visiem tiesnešiem bija vienādas formas, un tikai pēc dažiem gadiem parādījās uzšuves, lai atšķirtu galveno tiesnesi no līnijtiesneša.

1977. gadā uz tiesnešu formām parādījās viņu uzvārdi, bet tad tos nomainīja pret tradicionālajiem numuriem. Zīmīgi, ka arī mūsdienās tiesneši lieto tradicionālos numurus uz saviem tērpiem. Tagad tiesnešu formas dažādās līgās sāk atšķirties, un uz tām sāk parādīties arī reklāmas.

Tieši tiesneši ir tie, kuri pirmie uznāk uz ledus un pēdējie to pamet.

Tiesneši ir darbībā visu spēles laiku, visas 60 minūtes, viņiem nav maiņu un atpūtas. Viņiem ir milzīga fiziska un psiholoģiska slodze spēļu laikā. Bieži viņi gūst arī traumas.

Latvijā ir reģistrēti 169 oficiāli tiesneši, no kuriem 33 ir nacionālā kategorija. Šogad deviņi tiesneši ir nominēti tiesāt dažādus Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF) pasaules čempionātos. Zīmīgi, ka Eduards Odiņš vairākas reizes atzīts par Kontinentālās hokeja līgas (KHL) labāko tiesnesi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti