Studējošiem sportistiem krīze paver iespējas sprintam mācībās augstskolā

Lielo sportu apvienot ar mācībām nekad nav bijis viegli. Paralēli trenējoties un regulāri sportojot visaugstākajā līmenī, pabeigt Alma Mater izdodas tikai nedaudziem. Pandēmijas izraisītā pauze sportā ir piemērots laiks, lai punktus uz i saliktu tie, kam rit pēdējais mācību gads augstskolā.

Studējošos sportistus stimulējošie mehānismi ir dažādi, arī sporta stipendijas no valsts budžeta līdzekļiem, kas tiek piešķirtas kopš 2007. gada. Ir arī sportistiem-studentiem draudzīgākas Alma Mater, taču katra augstskola iespēju robežās cenšas atbalstīt savējos. Tomēr primārais ir pašu sportistu vēlme, raksturs un spēja sadarboties ar pedagogiem. 

Studējošie sportisti izmanto krīzes radītā iespējas mācībāsInita Kresa-Katkovska

Rīdziniece Poļina Rožkova allaž bijusi sportiska, un viņai patika arī traukties ar sniega dēli no kalna. Pēc traģiska kritiena tagad viņas dzīve turpinās  ratiņkrēslā. Poļina ir viena no nedaudzajām, kas ar augstiem rezultātiem izcēlusies gan paukošanā, gan ratiņkērlingā. Pirms pieciem gadiem, aizvadot piecus Pasaules kausa posmus, viņa ratiņpaukošanā kļuva par pasaules ranga līderi, bet 2020. gada martā pasaules čempionātā ratiņkērlingā palīdzēja Latvijas komandai iegūt ceļazīmi startam Pekinas paralimpiskajās spēlēs. 

Poļina Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) studē pilsētu un reģionu inženierekonomiju nepilna laika klātienē. Viņai rit maģistratūras pirmais kurss un prakse Labklājības ministrijā. Pēc bakalaura grāda iegūšanas Poļinai mācībās bija 10 gadu pārtraukums, toties pašlaik viņa jau droši zina, ko vēlas izglītībā iegūt, lai papildinātu daudzas praktiskās zināšanas ar teorētisko bāzi. Pērn,

uzzinājusi, ka RTU nodrošina iespēju 15 sportistiem iegūt nākamo izglītības grādu, Poļina lieki nekavējās. 

Savukārt 2017. gadā par gada jēkabpilieti atzītais Jēkabpils "Lūšu" volejbolists Edvīns Skrūders bez piecām minūtēm ir augstskolas absolvents. Viņam ir ideāls laiks, lai pieliktu punktu četrus gadus ilgušām studijām, jo sporta zāles ir slēgtas. Treneris Mārcis Obrumans audzēkņiem uzticas un ļauj viņiem individuāli uzturēt sportisko formu, pārsvarā skrienot pa mežu.

Skrūders studē biznesa augstskolā "Turība", kur vēl tikai jāaizstāv diplomdarbs, lai iegūtu grādu uzņēmējdarbības vadībā. Latvijas čempionam un kausa ieguvējam kā sportistam tika noteikta 100% mācību maksas atlaide. 

Pludmales volejbolists Aleksandrs Samoilovs var lepoties ar vairākiem diplomiem, grāmatas allaž viņam bijušas līdzi arī treniņnometnēs.

Par ''Karali lauvu'' dēvētais Samoilovs ir čakls zinību papildināšanā - viņš apliecina, ka divas augstākās izglītības jau ieguvis. Samoilovs organizē pludmales volejbola nometnes, kur arvien vairāk sāka pieteikties bērni, tādēļ sportists savulaik saprata, ka jāiegūst oficiāls trenera sertifikāts, un devās mācīties uz Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju (LSPA). Kad sākās koronavīrusa krīze un pilnvērtīgi treniņi nenotiek, viņš izmantoja iespēju turpināt mācības un pašlaik mācās trešajā kursā. 

Savukārt šķēpmetēja Līna Mūze absolvēja LSPA jau pirms Rio olimpiskajām spēlēm. Viņa sevī allaž jutusi līderes dotības un cer, ka sportā sasniegtais dos papildu enerģiju un iespējas arī pēc karjeras beigām. Līnu vairāk interesē sporta organizācija un viņa daudz komunicē ar Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidentu Aldonu Vrubļevski. Šķēpmetēja ar azartu skatās, kā krīzes situācijā turas un koncentrē spēkus sporta organizācijas, lai izdzīvotu līdz brīdim, kad aktivitātes varēs atsākties ierastajā apjomā. 

Nesen atkārtoti amatā ievēlētā Latvijas Augstskolu sporta savienības prezidente Agita Ābele atgādināja, ka augstskolās ir speciālas budžetu vietas sportistiem.

Turklāt augstskolām ir arī savi iecienītie sporta veidi, piemēram, basketbols un futbols Latvijas Universitātē vai volejbols Rīgas Stradiņa universitātē. Duālās karjeras atbalsts augstskolās izpaužas vairākās jomās, gan piemērojot atlaides studiju maksai un piešķirot stipendijas, gan sporta klubos nodrošinot mentoru padomus.

Latvijas studentu delegācija vairāku gadu desmitu garumā ir startējusi pasaules universiādē un delegācijās līdzās sportiskāko augstskolu trio - LSPA, RTU un Latvijas Universitātei - pievienojas arī citu augstāko mācību iestāžu studenti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt