Likumdevēji sarosījušies sporta spēļu rezultātu manipulāciju izskaušanai

Ik pa laikam Latvijas sabiedrību pāršalc satraucošas ziņas, ka negodīgi grupējumi ietekmē sporta spēļu rezultātus, lai iegūtu sev vēlamu spēles gaitu un gūtu pasakainu peļņu totalizatoros. Tieši Latvijas sporta spēļu – futbola un basketbola - līgas vairākos pētījumos nereti ierindo korumpētāko un aizdomīgāko līgu desmitniekā Eiropā. Likumu nepilnību dēļ Latvijā neviens krāpnieks nav notiesāts, bet ņemot vērā šīs sērgas vēršanos plašumā, likumdevēji beidzot ir sarosījušies.

Ik dienu pasaulē totalizatoros derībās uz sporta spēļu rezultātiem apgroza simtiem miljonu eiro. Interneta piedāvātās priekšrocības ļauj slēgt derības uz jebkuru sporta notikumu pasaulē – piemēram, atrodoties Latvijā, varam derēt uz jebkuras pasaules valsts sporta notikumu vai tā būtu Spānija, Austrālija vai Jamaika.

Latvijas pieredze apkarot manipulācijas ar sporta spēļu rezultātiem ir gaužām maza. Līdz šim lielākā prāva sākās pirms gada, kad aizturēja vairākus ar Daugavpils futbola kluba “Daugava” saistītus cilvēkus, arī bijušo šī kluba prezidentu Oļegu Gavrilovu. Lieta ievilkusies, jo pēc šībrīža likuma ir grūti pierādīt cietušās personas…

Izložu un Azartspēļu uzraudzības inspekcijas vadītāja Signe Birne pastāstīja, ka likmes tiek liktas vairāk nekā 200 totalizatoros visā pasaulē, it īpaši Āzijā. Inspekcijas rīcībā ir informācija vismaz par diviem aizdomīgu likmju gadījumiem, bet nav skaidrs, kam nodot informāciju turpmākai darbībai.

Savukārt Valsts policijas pārstāvis Raitis Kalnačs, apliecināja, ka izmaiņas likumos atvieglos cīņu pret krāpniekiem sportā. Vairs nebūs jāpierāda labuma gūšanas fakts, bet pietiks ar negodīgās darbības fakta konstatēšanu.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis ("Vienotīva") uzsvēra, ka vispārīgi panti cīņā pret šādiem noziegumiem vairs nav efektīvi, jo jācīnās ar pārrobežu noziedzīgām struktūrām. Viņš sagaida, ka izmaiņas likumos stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī.

Pamatīgais juceklis skubinājis Tieslietu ministriju Krimināllikumā iekļaut jaunu pantu - "Manipulācijas ar sporta sacensībām", kas paredz vainīgajiem piemērot sodu ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pat pieciem gadiem.

Likuma papildinājumi izstrādāti pēc Eiropas konvencijas pret spēļu sarunāšanu parauga. Jo šī nav tikai Latvijas problēma - skandāli notiek arī lielajās Eiropas līgās un simtiem notiesāto ir Itālijā un vairākās citās Eiropas valstīs. Ja likumu pieņems, policijai un likumdevējam jāseko līdzi notikumiem arī pēc 1.janvāra, jo izveicīgie krāpnieki noteikti meklēs veidus, kā turpināt negodīgi pelnīt. Vienlaikus ir skaidrs, ka jaunais likums policijai atraisīs rokas un var prognozēt, ka jau nākamgad uz apsūdzēto sola varētu nonākt gan negodīgi sportisti, gan negodīgi ar sportu saistīti cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti