Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

"Patiesā Uzvara": kas ir vissvarīgākais bērnu sportā?

Latvijas čempionāts karsēju sportā pulcē simtiem dalībnieku

Kas ir karsēju sports: aizraujoša deja, akrobātika un pilnīga uzticēšanās komandai

Karsēju kustība Latvijā pēdējos gados iegūst arvien organizētāku un nopietnāku pieeju. Tas saskan ar pasaules vēsmām, jo pat Starptautiskā Olimpiskā komiteja 2021. gadā atzina karsēju sportu kā olimpiskās saimes daļu.

Daudziem priekšstats par karsējiem saistās tikai ar basketbola spēles starplaikiem, kad laukumā redzam karsējmeiteņu grupas – skaistas dejas un horeogrāfiju. Tā, protams, ir tikai viena monētas puse. Bez dejas vēl ir akrobātikā balstīti priekšnesumi.

Latvijas Karsēju sporta federācijas prezidente Katrīna Kūma sarunā ar Latvijas Televīzijas "Sporta studiju" atzina, ka pasaules klasi karsēju sportā pirmo reizi ieraudzīja pirms četriem gadiem un tolaik neticēja, ka jelkad tādu līmeni izdosies sasniegt pašu mājās.

"Ir pagājuši četri gadi, un es vienkārši dažkārt neticu, ko tie cilvēki, sekojot idejām un domām, ir spējuši izdarīt, spējuši iemācīties," milzu attīstību Latvijas karsēju sportā raksturoja Kūma. 

Latvijas Karsēju sporta federācijas prezidente uzsvēra, ka

priekšnesumā izšķiroši svarīga ir uzticēšanās saviem komandas biedriem.

"Karsēju sports ir komandas sporta veids gan dejā, gan akrobātikā, tev ir blakus cilvēks, kuram tev ir jāuzticas. Pilnībā," uzsvēra Kūma. "Ja tu viņam neuzticēsies vai ja tev būs šaubas par viņu – vai nu tu nāksi lejā ar dupsi pa priekšu un savainosi viņu, vai arī viņš neuzmetīs tevi tik augstu gaisā. Kaut kas tāds var notikt. Tāpēc tas ir par pilnīgu komandas darbu, par ļoti lielu uzticēšanos un sevis spiešanu sasniegt augstākus mērķus."

Martā Latvijas atklātajā karsēju sporta čempionātā piedalījās ne tikai pašmāju censoņi, bet arī viesi no Lietuvas, Igaunijas un Ukrainas. Sākot no maziem ķipariem līdz pat pieaugušo komandām.

Lauvas tiesu Latvijas pārstāvju karsēju sportā veido Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) komandas dalībnieki.

Viņi pārstāv dažādas nozares – arhitekti, programmētāji, bijušie sportisti un studenti. Viena no viņām RTU komandā ir Emma Klusendorfa – medicīnas studente no Vācijas, kura ar karsēju sportu nodarbojas jau 21 gadu. Izvēloties studēšanas iespējas Latvijā, viņai līdzvērtīgi svarīga bija iespēja nodarboties ar karsēju sportu Rīgā. Tagad viņa arī pārstāv Latvijas izlasi.

"Karsēju sports ļauj man atbrīvot prātu. Šeit runa ir par uzticēšanos, sadarbību un enerģijas apmaiņu," paskaidroja Klusendorfa. "Patiesi novērtēju iespēju būt daļai no RTU karsēju ģimenes. Tā ir unikāla sajūta. Neko tādu neesmu piedzīvojusi Vācijā. Jā, esmu bijusi labās komandās, bet būšana šeit ir pavisam citādāka. Karsēju sports ir kas vairāk nekā tikai labi izskatīties un dejot. Tas ir smags darbs. Dažkārt ir grūti, nereti mēs pat raudam, tomēr beigu rezultāts ir tā vērts."

Treniņu apjomu karsēju sportā varētu pat pielīdzināt profesionāla sportista ikdienai – pieci treniņi nedēļā, un arī brīvais laiks jāvelta, lai pieslīpētu nianses.

Ieguldīto darbu pēc tam ļoti skrupulozi vērtē žūrija.

Igaunijas Karsēju sporta asociācijas pārstāve un sacensību tiesnese Laura Karindi pastāstīja, ka komandām priekšnesumos jāiekļauj augsta līmeņa akrobātiski triki, kurus vērtē pēc vairākām sarežģītības pakāpēm.

"Uzstāšanās laikā komanda cenšas iegūt pēc iespējas vairāk punktu no augstākās grūtības kategorijām. Tomēr mēs mudinām, lai dalībnieki izpilda priekšnesumus bez kļūdām, nevis sarežģītus, kurus paši nespēj realizēt," sacīja Karindi.

"Droši un precīzi. Tās ir galvenās vadlīnijas, to arī cenšamies rekomendēt," piebilda sacensību tiesnesis Andre Orgs, kurš arī darbojas Igaunijas Karsēju sporta asociācijā.

Latvijas atklātajā čempionātā Siguldā vairāk nekā 400 dalībnieku sadalīja čempionu titulus, sākot no grupām ar desmitiem dalībnieku līdz pat pāru priekšnesumiem.

"Manuprāt, [pāru uzstāšanās] ir nedaudz pat fiziski grūtāk, jo tu to minūti esi konstanti tikai tu [un neviens cits]," atzina RTU karsēju komandas sportiste Luīze Šlihta. "Tevi nevar kāds cits cilvēks nomainīt. Tu nevari [uzstāšanās laikā] atpūsties. Visu laiku uz tevi ir uzmanība, un tev vienkārši visu laiku ir jāmočī.

"Visu laiku ir [ļoti] intensīvi," piebilda viņas partneris komandā Kārlis Frīdenbergs.

Šādi karsēju priekšnesumi sakņojas ASV un ir ļoti populāri gan koledžu, gan profesionālajā sportā.

Latvijā federācijas mērķis ir mainīt priekšstatus par to, kas ir karsēju sports mūsu pusē.

Daudzi klubi, īpaši jau basketbolā, ir atvērti sadarbībai.

"Ņemot vērā, ka karsēju sports tomēr ir sports, mēs cenšamies, pirmkārt, vairāk izvirzīt ētikas priekšnoteikumus," uzsvēra Latvijas Karsēju sporta federācijas prezidente Kūma. "Par to, ka mums kā treneriem ir jāiegulda viņos darbs. Mums ir jāaudzina viņas spēcīgas – fiziski spēcīgas. Mums ir jādomā par to, lai viņas arī domā par to, ka viņu vērtība dzīvē ir nevis krūtis, bet tas, ko spēj sasniegt ar savu darbu. Manuprāt, tā ir domāšana, ko tu ieliec cilvēkā." 

RTU šobrīd ir smagsvars karsēju sportā Latvijā. Pērn izcīnītais zelts Eiropas čempionātā ļaus pirmo reizi pārstāvēt Latviju pasaules čempionātā, kas notiks ASV aprīļa beigās.

RTU karsēju sportiste Katrīna Rūtiņa vienmēr ļoti lepojas ar to, cik pieklājīga un kārtīga ir komanda.

"Mēs vienmēr atbalstam visus citus. Piemēram, Eiropas čempionātā visi jau mūs atpazina tikai tāpēc, ka mēs visus uzmundrinājām, visiem dziedājām līdzi. Tas ir tas, par ko šis sporta veids arī ir," paskaidroja Rūtiņa. "No sportiskā viedokļa, ar ko mēs gribam pārsteigt – vienkārši parādīt pasaulei, ka arī Latvijā kaut kas tāds notiek un daudz augstākā līmenī, nekā ļoti daudzi iedomājas."

Daudzi saka, ka karsēju sports nav īsts sports, bet, palūkojoties apkārt un pamēģinot, tas nav vienkārši, un iespaidīgi tas tik un tā izskatās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti