Pasaules kausā debitējusī biatloniste Sabule: Gribu iet uz priekšu maziem un reāliem soļiem

Debiju Pasaules kausā piedzīvojusī biatloniste Annija Keita Sabule karjerā pirmajās elites līmeņa sacensībās guvusi vērtīgu pieredzi un atziņas, no kurām mācīties. Sportiste apzinās, ka viņas dalība Pasaules kausā vismaz pagaidām būs epizodiska, taču tas nemazina motivāciju pakāpeniski maziem soļiem virzīties pretī saviem sportiskajiem sapņiem.

Pasaules kausā Sabule debitēja novembra izskaņā. Sarunā ar LSM.lv viņa apliecināja, ka startēt šāda mēroga sacensībās ļāvusi apstākļu sakritība. Pozitīvs Covid-19 tests liedza sezonas pirmajā posmā startēt izlases līderei Baibai Bendikai, tādēļ pirmajās sacīkstēs Sabule bija vienīgā Latvijas sieviešu biatlona pārstāve.

"Treneris dienu pirms [sacensībām] pateica, ka jāstartē, jo ir šāda iespēja,” pēc sezonas pirmā posma pastāstīja Sabule. "Es vēl nejūtos kā biatlona elites braucēja. Esmu startējusi tikai divās [Pasaules kausa] sacensībās, un tas ir pats, pats sākums."

„Šis bija viens no maniem bērnības sapņiem – kādreiz tikt Pasaules kausā,” teica 23 gadus vecā biatloniste.

„Es jau pašā sākumā sev pateicu, ka braukšu savā tempā,” teica Sabule, kas apzinājās, ka vadošās sportistes viņai bez problēmām brauks garām. Tas latvietei ļāva sacīkstes aizvadīt savā ritmā, turklāt četrās ugunslīnijās tika pieļautas tikai trīs kļūdas. „Es priecājos par savu guļus šaušanu, tā izdevās,” pauda Sabule, kura visas kļūdas pieļāva, šaujot stāvus. Tāpat sportiste atklāja, ka starptautiskajās sacensībās šī bija pirmā reize, kad viņai 15 kilometru distancē bija mazāk nekā četras kļūdas šaušanā.

„Protams, es zinu, ka cilvēki, kas skatās no malas, domā, ka labs rezultāts ir tikai nulles, bet skatoties manu attīstību, šis ir labi izdevies,” paskaidroja Sabule.

Savukārt sprinta sacensībās Sabule bija apmierināta ar savu soli trasē, tomēr divās šautuvēs tika pieļautas četras kļūdas, kas liedza uzrādīt labu rezultātu. „Diemžēl nesanāca šaušana, tāpēc sniegums nebija pārāk labs. Bet priecājos par progresu ātrumā,” pozitīvo saskata biatloniste.

Nereti biatlonā sportisti īpaši izceļas kādā no sacensību elementiem ar precīzu šaušanu vai veiklu soli trasē.

Sabule paskaidroja, ka parasti viņa labi parāda sevi tieši šautuvē. "Man nav raksturīgi slikti šaut, bet es arī neesmu tā, kas visās sacensībās šaus pa nullēm,” teica Sabule. Viņa piebilda, ka šaušana ir daudz sarežģītākā, nekā varētu šķist no malas, un to ietekmē dažādi apstākļi, sākot ar vēju un beidzot ar mentālo sagatavotību un fizisko formu. „Gluži kā ar formu – ir kāpumi un kritumi, ir dienas un nedēļas, kad jūties pārliecināts par sevi, piemēram, guļus šaušanā, un ir dienas, kad jūties labi stāvus šaušanā.”

Annija norādīja, ka pirmajā sacensību dienā viņa bija ļoti koncentrējusies uz šaušanu, apzinoties, ka katra kļūda ir soda minūte. Tas palīdzēja būt precīzai. Tomēr otrajā dienā biatloniste bija uzvilkta un pozitīvi satraukta, kas neļāva nokoncentrēties.

Sabule sacensībās guvusi vairākas atziņas un sapratusi, ka šāda līmeņa sacensībās neviens sevi nežēlo. Arī pieeja no visām iesaistītajām pusēm sacensību norisē ir profesionāla un ļoti nopietna. „Ir tāda sajūta, ka no vidusskolas tu esi iekāpis augstskolā,” augstākā līmeņa biatlonu ar citām sacensībām salīdzināja Sabule. Viņai arī ir patīkami apzināties, ka vēl ir, kur augt, tai pašā laikā jau startējot šāda mēroga sacensībā. Tāpat šīs sacensības ļauj labāk ieraudzīt savas stiprās un vājās vietas.

„Vēl ir ļoti daudz, pie kā piestrādāt – kā pareizi izņemt līkumu, kā pareizi nobraukt nobraucienu, kā nostrādāt kalna galus, šautuves ātrums,” dažus piemērus minēja sportiste. Tāpat pēc rezultātu analīzes Annija sapratusi, ka soda aplis nav domāts tam, lai atpūstos.

Annija Keita Sabule

Sezonas tupinājums Sabulei vēl ir miglā tīts, jo sportiste nezina, cik bieži un kāda mēroga sacensībās viņa varēs startēt. Biatloniste apzinās, ka pārsvarā viņa startēs pakāpi zemāk Starptautiskās Biatlona savienības (IBU) kausā, taču epizodiski cer parādīties uz pasaules spēcīgākās skatuves.

Sportistiem regulāri jānodod Covid-19 testi, kas var ieviest krasas izmaiņas jau tā neprognozējamajā sezonā.

"Katra testa sagaidīšana ir ar nepatīkamu satraukumu, jo tu negribi dzirdēt vārdu „pozitīvs”,” paskaidroja Sabule. „Mērķis ir nostartēt pēc iespējas labāk visās sacensībās, kurās būs dota iespēja; šogad to var būt maz. Mēs nezinām, kas tiks atcelts,” teica sportiste, uzsverot, ka treniņos ir ieguldīts varens darbs.

Lai gan jaunā Latvijas biatloniste jau piedzīvojusi Pasaules kausa debiju, pagaidām viņa ir pieticīga par savu karjeras turpinājumu. „Olimpiāde ir jebkura sporta mērķis, bet pašreizējā situācijā es ikdienā par to nedomāju un uz to nefokusējos,” teica Sabule, kura vēlas pakāpeniski uzlabot savu sniegumu.

„Man vēl ir laiks, ko strādāt. Ceļā uz olimpiskajā spēlēm man vēl ir nosprausti citi mazie mērķīši, gribu tos visu piepildīt, gribu iet maziem un reāliem soļiem uz priekšu.”

Lai gan pandēmija skārusi teju ikkatra cilvēka dzīvi, Annija to nav krasi izjutusi. „Es nedzīvoju pilsētvidē, varēju pavasarī iet ārā viena pati, trenēties un darīt, kas jādara,” stāstīja Sabule. Zināmas grūtības sportistei tomēr bija rudenī, lai gan treniņprocess kopā ar komandu neapstājās.

Annija Keita Sabule absolvē Vidzemes Augstskolu

Ar biatlonu Sabule nodarbojas jau no septiņu gadu vecuma. Līdz šim viņa startējusi dažādās junioru sacensībās un trīs gadus IBU kausā. Panākumu sarakstam var pievienot arī vairākus valsts un Baltijas čempionu titulus. Sportiste apzinās, ka brīžiem viņai bija iespēja starptautiskās sacensībās gūt pieredzi nedaudz ātrāk, kā viņam tam bija gatava, jo Latvijā nebija lielas konkurences.  „Līdz šejienei [Pasaules kausam] esmu nonākusi, jo esmu strādājusi, trenējusies un mērķtiecīgi gājusi uz to, ka varu sasniegt kaut ko vairāk,” piebilda sportiste, kura apzinās, ka talkā nākusi arī veiksme.

Pavasarī sportiste ieguva bakalaura izglītību komunikācijā un sabiedriskajās attiecībās, absolvējot Vidzemes Augstskolu.

Tomēr savu nākotni ar šo profesiju viņa pagaidām neplāno saistīt. „Esmu priecīga, ka izvēlējos studēt, bet vismaz pagaidām vēlos pilnībā koncentrēties sportam,” paskaidroja Sabule. Viņa uzskata, ka augstskolā ieguvusi daudz noderīgu zināšanu. Šobrīd sportiste saprot, ka mācības tomēr prasījušas lielu enerģiju, kas iepriekš viņu nedaudz aizturēja. Taču viņa ir pateicīga par gūto iespēju un atsaucību no augstskolas un kursabiedriem, kas allaž palīdzējuši.

Tāpat Sabule saka lielu paldies ģimenei, draugiem, trenerim, komandai, Biatlona federācijai un Latvijas armijai, kas regulāri viņu atbalsta. „Gribēju teikt paldies visiem, kas man ir blakus un kas man ir noticējuši un turpina ticēt,” sacīja Sabule.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Biatlons
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt