Latvijas Jaunatnes basketbola līgā domstarpības raisa turnīru norises formāts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Jaunatnes basketbola līgas (LJBL) sporta skolas kopīgā vēstulē uzrunājušas Latvijas Basketbola savienības (LBS) valdi par līgas izspēles kārtību nākotnē, atbalstot sistēmu, ka labākajām komandām jāspēlē pret labākajām. Vēstules autori bažījas, ka LBS varētu apstiprināt citu sistēmu, kas paredz turnīrā veidot komandu komplektus. 

Maijā publicēto atklāto vēstuli parakstīja 24 basketbolu skolu pārstāvji, kas bažījas, ka LBS valde gatavojas pieņemt lēmumu, ignorējot Jaunatnes komisijas un daudzu citu treneru viedokļus. Vēstulē uzsvērts, ka, spēlējot pēc sistēmas "labākais pret labāko", tiek saglabāts sportiskais princips. Labākās komandas spēlē ar līdzvērtīgiem konkurentiem, bet zemākā līmeņa komandas - savā starpā. Līdz ar to spēles ir spēkos līdzīgākas. 

Latvijas jaunatnes basketbola līgā bažījas par turnīra formātu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

LJBL direktore Ieva Lejiņa paskaidroja, ka vēsturiski jau bija sistēma dalīt komandas pa reģioniem jeb Austrumos, Rietumos un Rīgā, bet vēlāk izveidoja tā dēvēto komplekso sistēmu. Komandām, kas nevarēja iekļūt kompleksā, izveidoja īpašo uzaicinājumu sistēmu. Gadu gaitā arvien vairāk parādījās komandas, kas šādu ielūgumu centās izmantot. Vēlāk izveidojās sistēma "labākais pret labāko", kur dominēja sportiskais princips, bet tajā pašā laikā līdzi nāca arī negatīvais - sarežģījumi tiesnešu un kalendāra nodrošinājumā, kā arī, protams, augstākas izmaksas.

Vairāki LBS jaunās valdes pārstāvji un Jaunatnes komisija iekšējā balsojumā pārliecinoši nolēma ieteikt atgriešanos pie "labākais pret labāko" sistēmas. Pēc LBS paredzētā nolikuma, superlīgā katrā vecuma grupā spēlētu 12 labākās komandas.

Treneris no Smiltenes ar vairāk nekā 15 gadu stāžu Ivars Joksts pastāstīja, ka pēdējā laikā daudz laika paņem arī administratīvais darbs, bet "drēbi" viņš pārzina un tur roku uz pulsa. Viņš tāpat kā vēstules autori uzsver, ka reģionu mazpilsētās ir ļoti grūti nodrošināt pilnu komplektu konkurētspējīgu komandu.

Ja kāda vecuma grupa ir pietiekami spēcīga, lai spēlētu superlīgā, to var liegt citu komandu vājums. Tādēļ treneriem un audzēkņiem zūd motivācija un notiek vēl straujāka pusaudžu aizplūšanu uz Rīgas komandām.

LJBL direktore Lejiņa priecājas, ka treneri aktīvi interesējas par turnīra formātu un nepaliek vienaldzīgi, bet piebilda, ka tas ir tikai viens skatpunkts. Turpretim organizatoriem jāņem vērā visi aspekti, kas veicināja nodomu pāriet uz komplektu sistēmu, saglabājot arī sportisko principu. Reģionos bieži vien komandas spēku nosaka viens vai pāris talantīgu spēlētāju, kuru pārcelšanās citur krasi izmaina situāciju.

LBS treneru komisijas vadītājs Agris Galvanovskis uzskata, ka velosipēds nav jāizgudro no jauna, jo iepriekšējā valde pieņēma lēmumu, bet četrgades izpildes laiks vēl nav noslēdzies. Turklāt ārkārtas situācijā valstī šķiesties ar naudu transporta izdevumiem vairs nevarēs. Viņaprāt, treneriem reģionos jāstrādā tā, lai būtu ne tikai viens komandas līderis, kura dēļ laba ir visa komanda. Tad padsmitgadnieks nerausies uz galvaspilsētu.

Jaunatnes treneri uzskata, ka valde gatavojas pasludināt pašu apspriesto lēmumu, iztiekot bez plašākām diskusijām. Bet laiks temata apspriešanai vēl ir, uzskata treneris Joksts. Viņš sacīja, ka Treneru komisijā lielākoties ir Rīgas treneri, kas spriež pēc saviem priekšstatiem.

LJBL direktore atzina, ka LBS pēdējā laikā saņem jaunus iesniegumus un priekšlikumus, kādai sistēmai dot priekšroku. Visas aptaujas tika izvērtētas gan reģionu, gan treneru komisijās un visus argumentus ņems vērā nākamajā LBS valdēs sēdē, kas paredzēta 11. jūnijā, pāris dienas pēc tam, kad valstī, visticamāk, atcels ārkārtējo situāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti