Sudraba zēni

Melnā darba darītājs | Ojārs Siliņš | "Sudraba Zēni" #5

Sudraba zēni

Trenējošais menedžeris, olimpiskais čempions | Raimonds Feldmanis | "Sudraba Zēni" #7

Toreiz apjūsmoja, tagad pats laukumā | Juris Vītols | "Sudraba Zēni" #6

Ar sapni par Eirolīgu 17 gadu vecumā. Saruna ar mērķtiecīgo jauno basketbolistu Juri Vītolu

Juris Vītols 17 gadu vecumā ir viens no sava vecuma daudzsološākajiem basketbola talantiem, un junioru izlases sastāvā viņš cīnās par Latvijas atgriešanos U-18 Eiropas čempionāta elitē. Vītols jau ir piedalījies Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) talantu nometnē un paspējis izcīnīt Latvijas līgas bronzu Liepājas komandā, bet mērķtiecīgā juniora sapnis ir aizsniegties līdz spēlēšanai Eirolīgā.

ĪSUMĀ:

  • Juri Vītolu uzskata par savam vecumam neraksturīgi nobriedušu basketbolistu
  • Liepājas komandā Juris Vītols izcīnīja Latvijas līgas bronzu un ne pirmo reizi ir iekļauts Latvijas U-18 izlasē
  • Pērnvasar NBA jauno talantu nometnē Juris Vītols guva karjeras turpmākajām gaitām svarīgas atziņas
  • Spēlēšana izlasē Jurim Vītolam raisa īpašas sajūtas papildu atbildības dēļ
  • No Latvijas valstsvienības jaunais basketbolists gaida panākumus Pasaules kausa finālturnīrā

Septiņu gadu vecumā Vītols izdīca vecākiem iespēju aizbraukt klātienē uz Tallinu, lai noskatīto sava brālēna draugu pārstāvētās U-20 izlases spēli Eiropas čempionātā, kur latvieši izcīnīja sudraba godalgas. Jau tolaik Juris bija sācis trenēties basketbolā, ko tobrīd vairāk uztvēra kā izklaidi un priecājās par iespēju uzspēlēt kopā ar brāli. Vītolam bija pieci gadi, kad viņš sāka trenēties basketbolā kopā ar trīs gadus vecākiem puikām, bet domas ar profesionālo basketbolu sāka apsvērt 13–14 gadu vecumā, izvirzot mērķi tiekties uz augstāko līmeni. 

Podkāsts "Sudraba zēni"

Latvijas Radio podkāstā "Sudraba zēni" basketbola apskatnieks Andrejs Siliņš 10 epizodēs kopā ar panākuma kaldinātājiem un notikuma līdzgaitniekiem atskatīsies uz 10 gadu seno vēsturi, kad Artūra Štālberga vadītā U-20 izlase izcīnīja sudrabu Eiropas čempionātā.

No katra laba spēlētāja Vītols cenšas iemācīties ko noderīgu. Sarunā Latvijas Radio podkāstā "Sudraba zēni" viņš uzsvēra, ka labam augsta līmeņa basketbolistam ir jābūt ne tikai meistarīgam, bet arī komandas spēlētājam. Ja komandā nebūs saskaņas, tā nevarēs saspēlēties, uzsvēra Juris.

"Enerģiskam vēl jābūt, lai vari grūtos brīžos pacelt komandu, un vajag būt tādam spēlētājam, kad redzi, ja komanda ir pārāk augstu uzkāpusi emociju līmenī, lai var nolaist bišķi uz leju, nomierināt viņus. Būt tā kā līdzsvaram starp to augsto un zemo emocionālo līmeni," savu skatījumu uz laukumā nepieciešamajām kvalitātēm atklāja Vītols.

Basketbola vidē Vītolu dēvē par neraksturīgi nobriedušu savam vecumam un piezemētu spēlētāju, kas viņam ļāvis jau 16 gadu vecumā debitēt profesionālā vidē un iegūt nopietnu lomu Liepājas komandā.

Vītols paskaidroja, ka cenšas fokusēties pareizajām lietām laukumā un spēlēt droši, nerīkojot avantūras. Nonākšanu Liepājā viņš uzskata par iesāktā ceļa turpinājumu un savu izvēli nenožēlo, jo klubā viņam palīdzēja spert veiksmīgu nākamo soli karjerā. 

"Es vienkārši pievienojos "Liepājai", jo zināju, ka tur ir labi treneri. Arī pierādījās, ka ir ļoti labi komandas biedri," sacīja Vītols. "Gan komandas biedri, gan treneri palīdzēja, un es vienkārši turpinu to ceļu [basketbolā]. Jau nu pašas bērnības esmu to izvēlējies."

Juris Vītols U-18 Eiropas čempionātā
Juris Vītols U-18 Eiropas čempionātā

Debitējot 16 gadu vecumā, Vītols savā pirmajā oficiālajā spēlē atdeva 10 rezultatīvas piespēles, atkārtojot Kristapa Valtera rekordu. Vītols gan pasmej, ka tajā spēlē pieļāva arī piecas kļūdas, kas palīdzēja pārdomāt savu veikumu un noskaņot sevi labākam sniegumam nākamajā mačā. No neveiksmīgām spēlēm Juris ir allaž gatavs paņem secinājumus par slikto un labo, lai saliktu kopā noderīgas atziņas nākamajai spēlei. 

Statistikai Juris lielu vērību gan nepievērš un apzinās, ka basketbolā ir jāiegulda daudz laika arī individuāli, lai nemitīgi kļūtu kaut nedaudz labāks. Viņš uzsver, ka pret komandas biedriem jāizturas ar cieņu un uzticēšanos, tādēļ basketbolists ir gandarīts, ka Liepājas komandā nebija emocionālu nesaskaņu un profesionāli darbojās arī komandas vadība. 

Vītols saskata, ka Liepājas komanda un treneri līdzās ģimenei palīdzēja viņam kļūt pieaugušākam ne tikai basketbola laukumā. 

2022. gada vasarā Vītols ne tikai pārstāvēja Latviju U-18 Eiropas čempionātā, bet arī piedalījās Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) Eiropas jauno talantu nometnē. Par lielāko ieguvumu NBA nometnē Vītols uzskata gūto pieredzi un iespēju salīdzināt sevi ar citiem sava gadagājuma labākajiem spēlētājiem. NBA ir sapnis, no kura Juris negrasās atteikties, bet tajā pašā laikā viņš cenšas nezaudēt spēju objektīvi izvērtēt situāciju.

"Nevar mest pie malas to sapni [par NBA], bet ir jābūt arī mazliet reālistam," teica Vītols. "Labi, vēl ir pāris gadi, lai attīstītos. Ja sanāks, tad sanāks. Ja nesanāks, tad neko darīt. Protams, vienmēr ir vēlme, bet, ja ir iespēja, tā ir jāizmanto."

Lai tiktu NBA draftā, Vītols lēš, ka ir

nepieciešams uzlabot metienu, jābūt fiziski sagatavotam ar nepieciešamajiem auguma parametriem, atlētiskam ķermenim ar garām rokām un spējai lasīt spēli. 

Vītols savu nākotni basketbolā kaldina racionāli, taču neslēpj, ka gribētu aizsniegties līdz Eirolīgai, kur katra spēlē ir īpaša, jo sevišķi Kauņā vai Belgradā. Arī iekļūšanu pieaugušo valstsvienībā karjeras turpinājumā Juris izbaudītu kā unikālu pieredzi. 

Vārdos neizsakāmu superīgu sajūtu Jurim rada spēlēšana arī junioru valsts izlasē, ko viņš uzskata par īpašu godu. Lai arī izlasē ir jūtams mazliet lielāks spiediens, jāspēj parādīt sevi no labākās puses ne tikai laukumā, bet arī ārpus tā, uzsvēra juniors.

"Jābūt laipnam un jāciena pārējie. Protams, arī klubā jāciena savi komandas biedri, bet tomēr – pārstāvi Latviju, un tas ir mazliet citādāk," īpašo noskaņu izlasē raksturoja Vītols.

Patriotiska sajūta Jurim ir, arī skatoties Latvijas valstsvienības spēles, tomēr, dodoties laukumā pašam, jau ir nepieciešams parādīt visu labāko gan individuāli, gan komandai. "Tā ir pilnīgi cita atbildība," uzsvēra Vītols.

Rudenī Pasaules kausa izcīņā Juris no valstsvienības gaida uzvaras, lai gan rēķinās, ka spēles būs smagas.

"Protams, būs grūti, bet es ticu, ka mums ir laba izlase, mums ir tiešām izlase tāda draudzīga. Visi ir laipni viens pret otru, treneris komandu tā savelk kopā," paskaidroja Vītols. "Es domāju, ka esam spējīgi tikt uz olimpiskajām spēlēm."

Šovasar Vītols spēlē U-18 izlasē, kas sava vecuma Eiropas čempionātā veiksmīgi sākusi cīņu par atgriešanos elitē no B divīzijas. Vītols uzsvēra, ka arī otrā līmeņa Eiropas turnīrā pulcējas spēcīgas valstu izlases, kas vairs nebūt nav basketbolā eksotiskas. 

KONTEKSTS:

Šogad Latvijas basketbola vēstures grāmatā tiks rakstīta jauna lappuse – vīru valstsvienība pirmoreiz piedalīsies Pasaules kausa izcīņā. To gaidot, Latvijas Radio podkāstā "Sudraba zēni" basketbola apskatnieks Andrejs Siliņš atskatās uz desmit gadu seno vēsturi, kad Latvijas U-20 izlase Eiropas čempionātā izcīnīja sudraba godalgas.

Podkāsta epizodes iznāk 10 nedēļu garumā līdz Pasaules kausa izcīņai augusta izskaņā. Podkāstu var klausīties Latvijas Radio lietotnē un mājaslapā, kā arī visās populārākajās raidierakstu straumēšanas platformās, bet video versijā to iespējams skatīt Latvijas Radio "YouTube" kontā un lietotnē "Spotify".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti