Sieviešu basketbola valstsvienība piekāpjas Francijai, izredzes kvalifikācijā nezaudē

Latvijas sieviešu basketbola izlase ceturtdien viesos ar 49:71 zaudēja Francijas valstsvienībai pirmajā spēlē 2025. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas grupā. Latvietēm pietrūka precizitātes metienos no spēles, kā arī kļūdu bija pārāk daudz, lai apdraudētu mājinieču uzvaru.

Ieva Pulvere ar astoņiem punktiem bija rezultatīvākā Latvijas izlasē, bet pa sešiem punktiem pievienoja četras spēlētājas. Uzvarētājām ar 15 punktu guvumu izcēlās Žanela Salūna.

Latvietes pirmajā ceturtdaļā ātri nonāca zaudētājās ar vairāk nekā 10 punktu starpību, un grupas favorīte Francijas izlase visu spēli droši noturēja vadības grožus.

Francijas izlase spēles sākumā bija pārāka ātrā uzbrukuma basketbolā, piespiežot latvietes vairāk kļūdīties. Pirmā ceturtdaļa vēl tikko bija pusē, kad laukuma saimnieces jau sasniedza 13 punktu pārsvaru, izvirzoties vadībā 16:3. Tālāku Francijas izrāvienu izdevās nobremzēt un uzlabojās arī rezultativitāte uzbrukumā, tomēr ceturtdaļā pieļautās 10 kļūdas liedza Latvijas basketbolistēm līdz pirmajam pārtraukumam būtiski samazināt deficītu. Mājinieces ceturtdaļas izskaņā saglabāja vadību 23:11.

Pacietība aizsardzībā palīdzēja noturēt francūzietes otrās ceturtdaļas sākumā, turklāt mājiniecēm krājās personiskās piezīmes. Latvijas basketbolistes biežāk tika labās pozīcijās groza tuvumā, kā arī stājās uz soda metienu līnijas, turpretim laukuma saimniecēm pāris reizes izdevās trāpīt trīspunktu metienus, kas piebremzēja viešņu pakaļdzīšanos. Puslaika noslēgumā Latvijas izlasei saglabājās 16 punktu iztrūkums (24:40).

Pirmā puslaika epizodes

Puatjē arēnu piepildījušie aktīvie Francijas līdzjutēji otrā puslaika sākumā gavilēja, kad viņu atbalstītās komandas pārsvars pārsniedza 20 punktu robežu (45:24). Savukārt Aleksa Gulbe trāpīja Latvijai spēlē pirmo trīspunktu metienu, samazinot rezultāta starpību līdz 29:45, bet lūzumu tas nenesa. Francūzietes nostiprinājās vadībā 56:29 un pēdējā pārtraukumā devās ar drošu 28 punktu pārsvaru (60:32).

Pēdējā ceturkšņa sākumā uzbrukumā paslīdēja Anete Šteinberga, un pieredzējusī basketboliste, iespējams, sastiepuma dēļ devās uz rezervistu soliņu, vēlāk laukumā vairs neatgriežoties. Digna Strautmane uzlaboja Latvijas izlases pieticīgo statistiku trīspunktu metienos, tomēr francūzietes jau bija atrāvušās pārāk tālu, lai viņu uzvara tiktu apdraudēta. Latviešu enerģijas dēļ mājinieces pēdējās minūtēs nevarēja atļauties tikai gaidīt beigu svilpi, lai arī jautājums par uzvarētāju jau bija izšķirts.

Galvenā trenera Mārtiņa Gulbja vadītajā Latvijas izlasē savainojuma dēļ netika iekļauta Kate Vilka, bet pirmoreiz valstsvienības kreklā laukumā devās Evelīna Otto, debijas spēlē gūstot trīs punktus.

Nākamais mačs Latvijas izlasei būs jāgaida līdz februārim, kad paredzēta pārceltā cīņa pret Izraēlu mājās.

Vieta finālturnīrā ir droša četrām rīkotājvalstīm – Itālijai, Čehijai, Vācijai un Grieķijai, kas visas gan startē kvalifikācijā, bet spēlē vienā grupā praktiski ārpus konkurences. Par iekļūšanu finālturnīrā konkurē 32 valstsvienības, kas sadalītas astoņās grupās pa četrām komandām katrā. Latvijas izlasei četru komandu grupā būs jāspēlē arī pret Īriju.

Finālturnīrā tiks visu grupu uzvarētājas, kā arī četras labākās otrās vietas ieguvējas. Kvalifikācija noslēgsies 2025. gada februāra sākumā.