Artūrs Žagars pirms spēles ar Lietuvu: Šī būs mentāla cīņa un goda jautājums
Pasaules kauss basketbolā. Preses konference pēc Latvijas-Lietuvas spēles

Pasaules kauss basketbolā. Latvijas - Lietuvas spēles epizodes

Debitanti Latvijas basketbolisti sagrauj Lietuvas izlasi, finišē 5. vietā Pasaules kausā

Finālturnīra debitante Latvijas izlase sestdien ar 98:63 graujoši uzvarēja Lietuvas basketbolistus un finišēja 5. vietā Pasaules kausa izcīņā, kur pretēji sākotnēji piesardzīgajām prognozēm rādīja izcilu sniegumu divu nedēļu garumā.

Pirmajā ceturtdaļā ātri nodrošināto 10 punktu pārsvaru Latvijas valstsvienība ar efektīvu darbību aizsardzībā un vispusīgu uzbrukumu spēja ne vien saglabāt, bet arī pieaudzēja līdz graujošai 30 punktu starpībai trešajā ceturksnī. No tik smaga trieciena Lietuvas izlasei vairs nebija izredžu atgūties.

Pēdējā spēlē turnīrā Latvijai 20 punktus guva Artūrs Kurucs, 17 punktus pievienoja Rolands Šmits, bet Artūra Žagara rēķinā bija unikāla sasnieguma vērtas 17 rezultatīvas piespēles. Lietuvai rezultatīvākais ar 16 punktiem bija Roks Jokubaitis.

Perfekta precizitāte trīspunktu metienos ļāva Latvijas izlasei pirmajās divarpus minūtēs iegūt jau 10 punktu pārsvaru (14:4). Lietuvieši paļāvās uz metieniem no tuvas distances un īpaši Jonu Valančūnu pie groza, bet ar to bija par maz, lai turētu līdzi Latvijas izlasei, kas pārtraukumā devās ar astoņu punktu vadību (28:20). Latvieši pirmajā ceturtdaļā trāpīja sešus no deviņiem trīspunktu metieniem.

Latvijas ciešā un aktīvā aizsardzība pamatīgi sarežģīja lietuviešiem centienus uzbrukumā, turklāt Artūra Žagara teicamā darbība saspēles vadīšanā palīdzēja tikt pie metieniem no labām pozīcijām. Latvijas izlase uzlaboja sniegumu cīņā pie sava groza un puslaika izskaņā droši saglabāja 11 punktu pārsvaru (49:38). Trāpot puslaikā tikai vienu no 10 tālmetieniem, Lietuvas basketbolistiem nekādi neizdevās apliecināt turnīra statistikā labākās trīspunktu metējas komandas statusu.

Pēc Artūra Kuruca un Andreja Gražuļa trāpītiem trīspunktu metieniem Latvijas pārsvars trešajā ceturtdaļā drīz vien pārsniedza 20 punktu robežu (61:39) un turpināja pieaugt. Trīs minūtes pirms pēdējā pārtraukuma Rolands Šmits panāca jau +30 (72:42), un iedvesmotā Latvijas izlase nobremzēja praktiski visus pretinieku pretdarbības centienus. Pēdējā ceturkšņa sākumā Dāvja Bertāna un Kristera Zorika tālmetieni pieaudzēja handikapu jau līdz 36 punktiem (83:47), un Lietuvas izlasei atlika vien pacensties samazināt milzīgo rezultāta starpību.

Žagars netrāpīja nevienu metienu no spēles un mačā iekrāja četrus punktus, toties 17 rezultatīvas piespēles atsevišķā Pasaules kausa spēlē līdz šim nebija izdevies iekrāt nevienam citam basketbolistam. Rekords ar 15 piespēlēm atsevišķā mačā kopš 1994.gada piederēja horvātam Tonijam Kukočam.

Balsojuma par Latvijas izlasē labāko spēlētāju mačā pret Lietuvu rezultāti

Teksta tiešraides arhīvs

Principiālajā Baltijas derbijā cīņa nebija par medaļām, bet tas kaimiņvalstu dueli nepadara mazāk svarīgu. Abas komandas iepriekš turnīrā rādīja labu sniegumu - lietuvieši septiņās spēlēs cieta tikai vienu zaudējumu ceturtdaļfinālā pret Serbiju, savukārt Latvijas izlasei vienīgās divas neveiksmes cieta pret Vāciju un Kanādu, kas iekļuva četru spēcīgāko komandu vidū.

Latvijas valstsvienības sniegumu līdzjutēji jau pirms pēdējās spēles ir novērtējuši ļoti atzinīgi, īpaši uzteicot komandas cīņas garu, kas palīdzēja uzveikt vairākus favorītus. Lietuvai nepiepildījās cerības uz medaļām, un bezierunu sakāve pēdējā spēlē kļūs par komandai par rūgtu ceļamaizi mājup.

Divas izšķirošās spēles par medaļām Manilā notiks svētdien - vispirms Kanādas un ASV izlases noteiks bronzas godalgu ieguvējus, savukārt Vācija un Serbija vēlāk tiksies titula mačā.

Iepriekš sestdien spēlē par 7. vietu Slovēnijas basketbolisti ar 89:85 uzvarēja Itālijas valstsvienību.

KONTEKSTS:

Pasaules kausā pirmajā grupu kārtā Latvijas valstsvienība Indonēzijā uzvarēja Libānu un pieveica Francijas izlasi, bet zaudēja Kanādas basketbolistiem. Savukārt otrajā grupu kārtā latvieši uzveica līdzšinējos Pasaules kausa īpašniekus spāņus un ar uzvaru pār Brazīliju sasniedza ceturtdaļfinālu, kur zaudēja Vācijai. Pusfinālā par 5. vietu latvieši pārspēja Itālijas valstsvienību

Finālturnīrā pirmo reizi piedalījās 32 valstsvienības, un Latvijas izlase ir debitantes statusā. Pasaules kausa ieguvēji kļūs zināmi finālā svētdien, 10. septembrī, Filipīnu galvaspilsētā Manilā.