Starptautiskajam komponistu konkursam ROSTRUM LR3 «Klasika» piedāvā Leimanes, Ķirses un Jančevska opusus

No 14. līdz 18. maijam Argentīnā norisināsies jau 66. starptautiskais komponistu konkurss ''ROSTRUM'', kas šogad pirmo reizi vēsturē notiks ārpus Eiropas. Latvijas Radio 3 "Klasika" konkursam piedāvā Lindas Leimanes, Annas Ķirses un Jēkaba Jančevska skaņdarbu ierakstus.

"Eksotika, satraukums un milzu atbildība par savējiem," – tā piedalīšanos prestižajā konkursā formulē Latvijas delegācijas pārstāve Argentīnā, "Klasikas" programmu veidotāja Signe Lagzdiņa.

Piedalīšanās ''ROSTRUM'' nozīmē latviešu mūzikas atpazīstamību un nonākšanu visas pasaules raidstaciju apritē, apliecinot arī Latvijas izcilo atskaņotājmākslinieku un meistarīgo Latvijas Radio skaņu režisoru profesionalitāti. Latvijas Radio 3 "Klasika" klausītājiem regulāri piedāvā ''ROSTRUM'' ietvaros izskanējušos dalībvalstu autoru jaundarbus, klausītājus iepazīstinot ar pašu aktuālāko akadēmisko mūziku.

Starptautiskās Mūzikas padomes (International Music Council) un UNESCO kopīgi rīkotais starptautiskais komponistu konkurss ''ROSTRUM'' notiek kopš 1954. gada. Tā ir pasaules raidstaciju piedāvāto jaundarbu ierakstu skate, kurā piedalās vairāk nekā 30 dalībvalstu.

Latvijas Radio ar labiem un izciliem panākumiem piedalās kopš 1993. gada (uzvaras laurus tajā plūkuši Ēriks Ešenvalds, Santa Ratniece, Kristaps Pētersons, Mārtiņš Viļums, Krists Auznieks), kopš 1997. gada arī deleģējot pārstāvi, kurš darbojas konkursa žūrijā, kas balso par iesūtītajiem darbiem, tādējādi nosakot uzvarētāju.

"Šogad pirmo reizi vēsturē starptautiskais komponistu konkurss ''ROSTRUM'' notiek ārpus Eiropas kontinenta, kas ir kā simbols īpašai ambīcijai – kļūt vēl internacionālākam nekā jebkad iepriekš," skaidro Lagzdiņa. "Vienlaikus 2019. gads iezīmē arī Starptautiskās Mūzikas padomes 70. gadadienu, kas ir īpašs notikums, un tā ir svarīga iespēja arī Latvijai būt kā daļai no šīs vienības. Vairāk nekā sešas desmitgades šī padome bijusi visnozīmīgākā platforma, kurā raidorganizācijas apmainās un iepazīstina starptautisko arēnu ar savu nacionālo laikmetīgo mūziku.

Piemēram, pēc pēdējām divām skatēm dati ir iespaidīgi – prezentēti apmēram simt jaunu opusu ieraksti, un tie raidīti dažādās radio stacijās vairāk nekā 2000 reižu.

Vienlaikus tā ir neaizstājama iespēja radio producentiem un programmu vadītājiem profesionālai pilnveidei un apmaiņai,” atzīmē Signe Lagzdiņa.

Viņa arī uzsver, ka šī gada programma Argentīnas Rio Negro provincē Sankarlosā de Bariločē ir iespaidīga: "Piecu dienu laikā plānots apmeklēt vairāk nekā desmit koncertu, kuros tiks atskaņota gan akadēmiskā, gan Argentīnas tradicionālā mūzika.” Jau 13. maijā delegāti tika aicināti uz starptautiskā Patagonijas Mūzikas festivāla atklāšanas koncertu, kurā uzstājās Rio Negro filharmoniskais orķestris, orķestris "Indigenous Instruments" un "New Technologies".

Latvijas Radio 3 "Klasika" kompozīciju ierakstu skatei piedāvā trīs jauno komponistu mūzikas ierakstus: Lindas Leimanes "Dialexica", Annas Ķirses "Radices" un Jēkaba Jančevska "When".

Linda Leimane

Leimanes "Dialexica" pirmatskaņots un ieskaņots festivālā "Sansusī" 2017. gadā un jau saņēmis Lielo mūzikas balvu.

Kamerorķestrim un elektronikai ar vizuālām projekcijām un Artūra Puntes tekstu rakstītais darbs uzbur sirreālu atmosfēru – elektronikas partijā izsētās vārdu lauskas mijiedarbojas ar akustisko instrumentu balsīm un reizumis būvē šķietami ārpasaulīgus un līdz šim neiepazītus tembrus, apliecinot, ka jaunās komponistes rokrakstam piemīt gan tehniska meistarība, gan īpaši suģestējoša emocionalitāte, kuras atklāsmē būtiska loma arī diriģentam Normundam Šnē, kura viedajā lasījumā pārsteidzošais opuss pirmoreiz izskanēja 12. augustā, pēc kārtas jau ceturtajā alternatīvajā kamermūzikas festivālā „Sansusī”.

Atskaņojumā piedalījās Valsts kamerorķestris "Sinfonietta Rīga", pati autore, kuras pārziņā bija elektronika, kā arī Artūrs Punte (teksts, projekcijas, elektronika). Tekstā apkopoti dažādu nozīmju vārdi, kuru lietojums katram cilvēkam ir aktuāls bērnībā, briedumā un arī vecumdienās, tādējādi tas arī veido šī opusa trīs daļas. Lindas Leimanes ideja šajā skaņdarbā bija izveidot īsu operu bez dziedāšanas, bet tiešā veidā ir atklāta ikviena cilvēka dilemmas visas dzīves laikā.

Anna Ķirse

Annas Ķirses skaņdarbs astoņām balsīm un elektronikai "Radices", kas pirmatskaņots un ierakstīts laikmetīgās mūzikas festivālā "Decibels" 2018. gadā ar Latvijas Radio kora balsīm un diriģentu Kasparu Putniņu, ir ievads Annas Ķirses jaunajam darbam “Koku opera. Vējgāzes”, kas savu pirmatskaņojumu piedzīvos 2019. gada 17. augustā dziļi Somijas ziemeļu mežos, netālu no Mustarinda mākslinieku rezidences.

Tā ir kameropera vokālajai grupai, instrumentālam kameransamblim un elektronikai. Skaņdarba “Radices” un visas operas kopumā iedvesmas pamats ir zinātnisks pētījums, kas izklāstīts vācu meža speciālista Pētera Volēbena grāmatā “Koku slepenā dzīve” (Peter Wohlleben. “The Hidden Life of Trees”).

Tajā autors izklāsta, kā koki un citi augi mežā komunicē cits ar citu un kāda ir atšķirība starp rūpniecisko mežu un mežu, kam ļauj attīstīties saskaņā ar paša dabiskajiem procesiem. Mākslinieciskās vīzijas pamatā - konflikts starp paša meža stāstu un cilvēka skatījumu uz to, kādam jāizskatās mežam un kā tam jākalpo vispārējām civilizācijas vajadzībām.

Komponistes pamata uzdevums bija piešķirt kokiem balsi un ļaut mežam pastāstīt savu stāstu, no kura cilvēks (skatītājs un klausītājs) varētu iemācīties skatīties uz dabu un tās procesiem nevis no radības kroņa augstumiem, bet kā dabas procesu sastāvdaļa.

Skaņdarbā “Radices” izmantoti četri vārdi latīņu valodā: radices, truncus, rami, folia (saknes, stumbrs, zari, lapas). Korim dziedot, Sakne, Stumbrs, Zari un Lapas iezīmējas kā galvenie varoņi, kas ir kā dievības, ko vējš atbrīvojis, lai tās varētu izstāstīt stāstu par laiku pirms vētras.

Jēkabs Jančevskis

Savukārt Jēkaba Jančevska skaņdarbs jauktajam korim un čellam "When" ir kā vēstījums par mūžību. Šajā stāstā izmantotas Viljama Šekspīra rindas: "Un, kad viņš mirs, / Ņem pārvērt viņu mazās zvaigznītēs, / Tad debess seja atmirdzēs tik skaista, / Ka visa zeme nakti iemīlēs." (Kārļa Egles tulkojums.)

"When" pirmatskaņoja Latvijas Radio koris, čellists Kristaps Bergs un diriģents Kaspars Ādamsons, taču to atkārtoti pavisam nesen kopā ar skaņu režisoru Normundu Slavu ieskaņoja diriģents Jurģis Cābulis, čellists Kristaps Bergs un Rīgas Doma kora skolas jauktais koris. Turklāt šis ir viens no šīs komandas ierakstiem, kas būs klausāms arī apjomīgākā Jēkaba Jančevska autoralbumā, ko jau gaidām ar nepacietību.

"ROSTRUM 2019" uzvarētāju galvenajā kategorijā, kā arī kategorijā līdz 30 gadiem uzzināsim 17. maija pēcpusdienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti