Rīta Panorāma

Kā atpazīt viltotu naudu?

Rīta Panorāma

Vērienīgs kora dziesmu projekts - Latvijas komponisti Latvijas simtgadei

Intervija ar Māri Sirmo un Valtu Pūci

Māris Sirmais: Cikla «Latvijas komponisti Latvijas simtgadei» darbi iekļūs pasaules koru repertuārā

Ceturtdien, 15.februārī, Nacionālajā bibliotēkā akadēmiskais koris "Latvija" diriģenta Māra Sirmā vadībā atskaņos 18 komponistu pasaules pirmatskaņojumus, kas sacerēti cikla "Latvijas komponisti Latvijas simtgadei" ietvaros. Sirmais pārliecināts, ka vairāki cikla ietvaros tapušie darbi iekļūs ne tikai Latvijas, bet arī pasaules koru repertuārā.

Koncertā būs iespējams dzirdēt plaša spektra žanru komponistu jaundarbus -  Armanda Aleksandravičus, Leona Amoliņa, Arstarulsmirus, Lienes Batņas, Goran Goras, Staņislava Judina, Aldoņa Kalniņa, Agnetas Krilovas-Bērziņas, Annas Ķirses, Jāņa Lūsēna, Artura Maskata, Edgara Mākena, Jēkaba Nīmaņa, Kārļa Rūtentāla, Valta Pūces, Reiņa Sējāņa, Jāņa Šipkēvica un Pētera Vaska skaņdarbu pirmatskaņojumus.

Projekts "Latvijas komponisti Latvijas simtgadei" tika uzsākts 2015. gadā, kad notika cikla pirmais koncerts, un šo trīs gadu laikā diriģents Māris Sirmais ir pulcējis 74 Latvijas komponistus, kuri, muzikāli portretējot piecas stihijas: uguns, ūdens, zeme (Tēvzeme), debesis un mīlestība, radījuši svaigu a cappella skaņdarbu papildinājumu Latvijas koru repertuāram.

Māris Sirmais LTV raidījumā “Rīta panorāma” atzina, ka viņam simpatizē projekta būtība un tas, ka visiem, kas raksta kora mūziku, un arī tiem, kas parasti neraksta kora mūziku, ir dota iespēju izpausties, “nav tā elitārisma”.  

Sirmais norādīja, ka vienmēr ir tādi kā galma mākslinieki un tie, kas jūtas aizvainoti, bet šajā projektā “mēs esam devuši iespēju visiem”, šis projekts arī parāda, ka esam dažādi.

Kopumā tapa vairāk nekā 80 kompozīcijas, un Sirmais atklāja, ka starp tām ir tādas, kas noteikti iekļūs pat pasaules koru repertuārā.Katru no cikla koncertiem vērtē ne tikai atnākušie klausītāji, bet arī profesionāla žūrija - pašdarbības jaukto koru diriģenti, kā arī Valsts akadēmiskā kora dziedātāji. No 74 komponistu paveiktā tiks atlasīti aptuveni 20 skaņdarbi, kas 2018. gada 4. maijā svinīgā svētku koncertā tiks atskaņoti Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā, informēja projekta īstenotāji.

 Šajā iespaidīgajā projekta noslēgumā piedalīsies aptuveni 900 dziedātāji no vairāk nekā 20 koriem. To vidū trīs profesionālie kolektīvi - akadēmiskais koris "Latvija", Rīgas kamerkoris "Ave Sol", Latvijas Radio koris un 20 A grupas pašdarbības jauktie kori.

Visus koncertus ieraksta un translē Latvijas Radio 3 Klasika. Iepriekšējo koncertu ieraksti bez maksas pieejami Latvijas Radio interneta vietnē: 

11.12.2015. koncerta ieraksts
8.03.2016. koncerta ieraksts 
11.11.2016. koncerta ieraksts 
1.03.2017. koncerta ieraksts 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti