Dienas ziņas

Pārejas periods beidzies; visai tarai jābūt nododamai

Dienas ziņas

Latvijā aizvadīts apjomīgs starptautiskais kinologu seminārs

Baldonē atzīmē kordiriģenta Jāņa Dūmiņa 100. gadskārtu

Baldonē atzīmē kordiriģenta Jāņa Dūmiņa 100. jubileju

Baldonē izskanējuši izcilā kordiriģenta Jāņa Dūmiņa simtās gadskārtas atceres dziesmu svētki. Tajos piedalījās vairāk nekā 300 koristu no dažādiem Latvijas novadiem. Jānis Dūmiņš bija jaunu ideju meklētājs un realizētājs latviešu mūzikas vēsturē un  izcils diriģents ar 53 gadu virsdiriģenta stāžu.

Nedēļas nogalē Baldoni pieskandināja vairāk nekā trīs simti koristu. Dziesmas par godu izcilajam diriģentam,  kurš 53 gadus bija Dziesmu svētku virsdiriģents un goda virsdiriģents, skanēja dažādās vietās pilsētā.

Baldoniete Karina Putniņa teic: "Es viņu atceros no bērnības kā ļoti vienkāršu cilvēku, kam nevajadzēja fraku mugurā, lai viņš būtu kā gara aristokrāts."

Daudzus gadu desmitus Dūmiņš stājās kora priekšā, bet šoreiz, atzīmējot izcilā diriģenta simto gadskārtu, svētku gājiena dalībnieki godināt diriģentu devās pie viņa pieminekļa Baldones kapsētā.

Godājamā diriģenta dēls, arī Jānis Dūmiņš, kurš pašlaik ir Baldones jauktā kora "Tempus" dalībnieks, piekrīt: "Otra tāda nav. Es domāju, ka viņš bija izcils diriģents. Viņš varēja izdarīt jebko ar kori, un tas viņam iznāca dabīgi. Reizēm viņš bija arī bišķi skarbāks, bet tā, kā vajadzēja. [..]Viņš bija diezgan stingrs tētis. Viņš bija ļoti jauks un mīļš, bet reizē arī stingrs."

Jānis Dūmiņš esot ieviesis arī dažādus tehniskus uzlabojumus koru skanējumam, piemēram, līdz tam nepielietotus elpošanas vingrinājumus. Dūmiņš seniors esot bijis baldonietis piektajā paaudzē, tomēr viņa darba stilu joprojām atceras koristi visā Latvijā.

Ināra Piķele, Bauskas kultūras centra jauktā kora"Dzīle"dalībniece, atminas: "No studentu dziesmu svētkiem Viļņā, kad bijām un dziedājām... Tad vēl visi tie virsdiriģenti bija jauni un skaisti, un smaidīgi, un mēs paši bijām jauni, un tas bija vienkārši kosmoss. Šodien, protams, ir cits dzīves skats un cita sajūta. To nevar salīdzināt, bet jebkurā gadījumā, protams, ka feini, jauki un labi."

Kordiriģents, Dziesmu svētku goda virsdiriģents Juris Kļaviņš stāsta: "Mēs sēdējām eksāmenu komisijās un skatījāmies, kā top jaunie diriģenti. Viņš bija ļoti prasīgs tieši muzikālā ziņā. Ne tik daudz tai diriģēšanas tehnikā, kā muzikālā ziņā, par to, kādam jābūt labam diriģentam un augstas klases mūziķim."

Svētku kulminācija bija koru kopkoncerts "Zeme. Cilvēks. Dziesma", kurā izskanēja daudzas latviešu tautai nozīmīgas kora dziesmas. Koristi cer, ka Jānim Dūmiņam veltītie dziesmu svētki varētu kļūt par jaunu tradīciju Baldonē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt