Ar pasaulslaveno Vijoļkoncertu noslēgsies Pētera Vaska festivāls Cēsīs

Sestdien, 28. aprīlī, koncertzālē “Cēsis” izskanēs festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” noslēguma koncerts “Tālā gaisma”.

Festivāla īpašie viesi būs somu diriģents Juha Kangass, kura vadībā muzicēs kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”, un britu vijolnieks Hugo Tičati, informēja Egija Saļņikova, koncertzāles “Cēsis” mārketinga un komunikācijas vadītāja.

Aprīļa mēnesis koncertzālē “Cēsis” izskan izcilā latviešu komponista Pētera Vaska zīmē – ar jaunā koncertzāles pavasara festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” koncertiem. Pirmā festivāla programmu veidojis pats komponists, un dažādās Vaska daiļrades šķautnes atklājas trīs dažādos koncertos.

Jau izskanējuši kamermūzikas koncerts ar koncertzāles “Cēsis” rezidences ansambli “Trio Palladio” un kormūzikas koncerts ar jauniešu kori “Kamēr...” un Spīķeru kvartetu.

Festivāls savu kulmināciju sasniegs 28.aprīlī. Pēcpusdienā, plkst. 16.00 interesenti tiek aicināti uz Latvijas Televīzijas 2015.gadā veidotās dokumentālās filmas par Pēteri Vasku “Musica Serena. Komponists Pēteris Vasks” bezmaksas seansu. Pirms seansa saruna ar Pēteri Vasku un filmas radošo komandu – režisori Kristīni Želvi un scenāristi Ievu Rozentāli.

Plkst. 18.00 tiks atklāta INSIGNA mākslas galerijas jaunā pavasara izstāde. Līdz pat jūlijam koncertzālē būs skatāma Paulas Zariņas-Zēmanes personālizstāde “Dabas dvēsele”. Atklāšanā piedalīsies pati māksliniece. Aicināti interesenti un mākslas mīļotāji.

Savukārt plkst. 19.00 festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” noslēguma koncerts “Tālā gaisma”, kura viesi būs paša komponista uzaicinātais Zviedrijā dzīvojošais britu vijolnieks Hugo Tičati, un Vaska draugs un domubiedrs – somu diriģents Juha Kangass. Vijolnieks Hugo Tičati un kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” atskaņos Gidonam Krēmeram rakstīto, iekšējas dinamikas un emocionālas spriedzes pilno Vijoļkoncertu “Tālā gaisma”.

Sinfonietta Riga

Šis ir viens no visvairāk spēlētajiem Pētera Vaska skaņdarbiem – tas atskaņots vairāk nekā piecdesmit interpretācijās uz dažādām pasaules koncertzāļu skatuvēm, ar tā mūziku iestudētas astoņas baleta izrādes, un tas arī izdots kādos desmit mūzikas ierakstos.

Koncerta otrajā daļā Juhas Kangasa un orķestra lasījumā skanēs simfonija “Balsis”, kas tapusi Latvijai grūtajā un izšķirošajā 1991.gadā. Simfonijā atklājas Pētera Vaska daiļradē nozīmīgās tēmas – dzīvība, mūžība, sirdsapziņa un pāri visam – komponista mūzikā visuresošais dziļi personīgais garīgums.

Koncerta solists Hugo Tičati ir aizrautīgs laikmetīgās mūzikas interprets – viņš sadarbojas ar Svenu Dāvidu Sandstremu, Albertu Šnelceru, Andersu Hillborgu, Tomasu Jennefeltu, Sergeju Jevtušenko un vairākiem citiem. Sev veltītos vijoļkoncertus Tičati spēlē vai visos pasaules kontinentos. Viņam patīk mūziku savienot ar deju, literatūru un arī tādām marginālijām kā kinētiskā gleznošana vai, piemēram, akmeņu līdzsvarošana.

Hugo Tičati

Diriģents Juha Kangass ir Pētera Vaska sens draugs un domubiedrs. Tieši Kangasam komponists veltījis vairākus savus skaņdarbus, un to pirmatskaņojumi piedzīvoti tieši šī diriģenta interpretācijā.

Juha Kangass daudz darījis, lai popularizētu Ziemeļu un Baltijas valstu komponistu mūziku. Viņs vairākkārt sadarbojies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un ir Latvijas Lielās mūzikas balvas 1997 laureāts. Šo balvu  maestro saņēma par latviešu mūzikas popularizēšanu ārzemēs augstā mākslinieciskā līmenī.

Regulāra un klausītāju iemīļota ir Juhas Kangasa sadarbība ar Normunda Šnē vadītajiem kolektīviem, sākotnēji ar “Rīgas kamermūziķiem”, vēlāk ar "Sinfonietta Rīga", ko Kangass iepazina 2006. gada rudenī. Festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” noslēguma koncerts būs klausītāju gaidīta diriģenta Juhas Kangasa un orķestra "Sinfonietta Rīga" radošā atkalredzēšanās Cēsīs.

Biļetes nopērkamas koncertzāles “Cēsis” kasē, “Biļešu paradīzes” kasēs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti