Pētera Vaska mūzikas aprīlī Cēsīs – starptautiski viesi, koncerts altam, kamermūzika un balets

15. un 16. aprīlī koncertzālē "Cēsis" norisināsies ikgadējais festivāls "Pētera Vaska mūzikas aprīlis", pulcējot viesus no Igaunijas, Somijas, Norvēģijas un Dānijas. Vaska koncertā alta vijolei un stīgu orķestrim varēs dzirdēt Bergenas Filharmoniskā orķestra solisti Ilzi Kļavu un Tallinas kamerorķestri diriģenta Juha Kangasa vadībā, bet mūzikas un dejas sinerģiju varēs piedzīvot "Trio Vitruvi" un Dānijas Karaliskās operas baleta solistu sniegumā. Abās festivāla dienās gaidāmas arī sarunas Pēteri Vasku, informēja organizatori.

Ik gadu festivāls "Pētera Vaska mūzikas aprīlis" notiek komponista dzimšanas dienā, atklājot Pētera Vaska mūzikas bagātību dažādos mākslas žanros. Īpaši radītas festivāla koncertprogrammas ietver ne tikai paša Vaska, bet arī viņa garīgo brāļu un radošo domubiedru partitūras, tādējādi iekrāsojot mūsdienu laikmetīgās mūzikas pasauli, īpaši izceļot Baltijas un ziemeļvalstu komponistu daiļradi šī reģiona mākslinieku sniegumā.

Šī gada "Pētera Vaska mūzikas aprīli" atklās 15. aprīlī, pulksten 16.00 ar ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" atbalsta fonda rīkotu sarunu "Plaisu sadziedēšana", kurā atbildes uz jautājumiem par mākslas cenzūru Latvijas PSR, tās apiešanas meklējumiem un pretošanos padomju sistēmai tiks meklētas kopā ar komponistu Pēteri Vasku. Sarunu vadīs muzikologs, cenzūras pētnieks Edgars Raginskis, un, pateicoties Kultūras ministrijas atbalstam, ikvienam interesentam dalība tajā ir bez maksas.

Festivāla muzikālo programmu atklās koncerts pulksten 18.00, kad koncertzālē "Cēsis" pirmo reizi varēs dzirdēt Tallinas kamerorķestri un Latvijā jau labi pazīstamo, izcilo somu diriģentu Juhu Kangasu – īpaši tuvu Pētera Vaska draugu un domubiedru. Programmas kodols būs Vaska koncerts alta vijolei un stīgu orķestrim, kas izskanēs Bergenas Filharmoniskā orķestra solistes Ilzes Kļavas lasījumā.

Līdzās likti divi somu komponistu opusi – Vaska laikabiedra Pēra Henrika Nordgrēna simfonija stīgu orķestrim un dižā romantiķa Žana Sibēliusa "Imprompts". Romantisko noti programmā paspilgtinās arī latviešu meistara Jēkaba Mediņa skaņdarbs stīgām "Leģenda".

Savukārt Pētera Vaska dzimšanas dienu, 16. aprīli, iesāks ar sarunu par mākslu un iedvesmu. Festivāla laikā koncertzālē "Cēsis" ir skatāma fotogrāfa Andra Zēgnera darbu izstāde, kas vizuāli papildina Pētera Vaska redzējumu mūzikā. Koncertzāles Mākslas galerijā pulksten 16.00 ikvienam festivāla apmeklētājam būs iespēja piedalīties sarunā "Rakstīt ar gaismu", kurā abi meistari dalīsies ar to, kur rod impulsus un motivāciju radošajai pašizpausmei, pamudinājumus idejas un sajūtas pārvērst vizuālā un skaņas materializācijā. Sarunu vadīs mākslas zinātniece Astrīda Rogule, un dalība tajā ir bez maksas.

Festivāla otrās dienas koncertā pulksten 18.00 Latvijas klausītājiem būs iespēja iepazīt vienu no spožākajiem jaunajiem ansambļiem Eiropā – dāņu "Trio Vitruvi" un viņu dejas projektu "Kammerballetten".

"Mums ir liels prieks piedāvāt dejai un mūzikai veltītu vakaru, un jūtamies pagodināti, ka varam piedalīties Pētera Vaska festivālā! Pēdējos desmit gadus mēs ar kolēģiem sava klavieru trio sastāvā bijām raduši koncertēt Dānijā un visā pasaulē vieni, bez dejas. Taču sapnis vienmēr bijis veidot sadarbību ar dejas pasauli, un tagad esam priecīgi ar to iepazīstināt arī Latvijas skatītājus," atklāja Aleksandrs Makenzijs, "Trio Vitruvi" pianists un "Kammerballetten" mākslinieciskais direktors.

"Trio Vitruvi" kopā spēlē kopš 2013. gada vasaras, piesaistot sev lielu uzmanību ar debiju "Festspiele Mecklenburg-Vorpommern" "Junge Elite" festivālā Vācijā. Gadu vēlāk Dānijas Nacionālā radio P2 kamermūzikas konkursā trijotne ieguva gan galveno, gan skatītāju simpātiju balvu, bet drīz pēc tam — pirmo vietu Starptautiskajā akadēmiskās mūzikas konkursā Jūrmalā, Latvijā. Kopš tā laika "Trio Vitruvi" uzstājies tādās koncertzālēs kā Kārnegi zāle, Vigmora zāle, "Salle Cortot", "Laeiszhalle", "Schloss Grafenegg" un citviet.

2018. gadā trio mūziķi izveidoja projektu "Kammerballetten" — ikgadēju festivālu, kura būtība ir baleta un kamermūzikas sinerģija. Jau gadu vēlāk "Kammerballetten" saņēma lielāko Dānijas teātra balvu kategorijā "Gada labākais iestudējums" un kopš tā laika turpina augt un attīstīties. Šajā teātra sezonā jau notikušas viesizrādes Vācijā, ASV, Taivānā un Somijā, kā arī tiek radīti jauni baleta iestudējumi Dānijas Karaliskajā operas teātrī.

Vakara gaitā gaidāma Arvo Pērta, Franča Šūberta, Johana Sebastiāna Baha, Pablo de Sarasates un Morisa Ravēla mūzika gan "Trio Vitruvi", gan dejotāju sniegumā, kā arī baleta iestudējums "UNIO", kuram izvēlēts Pētera Vaska skaņdarbs "Līdzenuma ainavas". "Pētera Vaska mūzikas aprīļa" otrā vakara īpašais notikums – pasaules pirmizrāde Dānijas Karaliskā operas un baleta vadošā solista Marcina Kupinska radītajai horeogrāfijai Valentīna Silvestrova darbam "Šūpuļdziesma". Iestudējumam dots nosaukums "New Freedom" ("Jaunā brīvība") un tas ir dziļi personisks komentārs par laiku, kurā mēs dzīvojam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti