Kultūras ziņas

Gleznotāja Dajevska gleznas atgriežas Latvijā

Kultūras ziņas

Restauratori dalās pieredzē un aicina uz izstādi

Saule, Pērkons, Daugava uz nama sienas

Rīgā tapis Baltijā lielākais ielu mākslas zīmējums

Rīgā tapis Baltijā lielākais ēkas sienas zīmējums "Saule, Pērkons, Daugava", ko veidojuši Latvijā pazīstami ielu mākslinieki Kiwie un Rudens Stencil.

Kā norāda ielu mākslas pārstāvji, mākslas darbs sapludina seno ar mūsdienīgo, liekot domāt par mūžīgām vērtībām. "Saule. Pērkons. Daugava" attēlo tāda paša nosaukuma dziesmu - komponista Mārtiņa Brauna sacerēto koru dziesmu ar Raiņa vārdiem. Iespaidīgais zīmējums, kas realizēts grafiti tehnikā, brīvi pieejams apskatei Tallinas ielā 46.

"Brīdī, kad atradām šo sienu, bija skaidrs - jāveido kaut kas masīvs un iespaidīgs. Diezgan ātri nonācām pie idejas radīt remiksu starp tradicionālo un jauno, veidojot vēl nebijušu savienojumu. Ēkas zīmējums tapis, iedvesmojoties no 1938.gada Dziesmu svētku plakāta," par "Saule. Pērkons. Daugava" ideju stāsta ielu mākslinieks Kiwie.

"Dziesmu un deju svētkos šo dziesmu izpilda kā neoficiālo himnu. Vārdi ir no Raiņa poēmas "Daugava". Tikai retais mūsdienu cilvēks apzinās šīs poēmas vārdu nopietnību un patiesumu. Interesants fakts, ka Rainis poēmu sarakstīja pirms 100 gadiem, taču, palūkojoties uz pašreizējiem notikumiem, ir skaidrs, ka fundamentāli problēmjautājumi ir palikuši un procesi sabiedrībā ir gaužām līdzīgi jau iepriekš redzētajiem un piedzīvotajiem," par projekta ideju pārdomās dalās ielu mākslinieks Rudens Stencil (Dainis Rudens).

Siena, uz kā veidots krāsojums, ir 22 metrus augsta un 35 metrus plata, kopumā zīmējums aizņem 800 kvadrātmetrus. Mākslas darba izveidošana prasīja pusotru tūkstoti krāsu baloniņu un vairāk nekā 16 dienas, strādājot katru dienu no rīta līdz vakaram. Arī zīmējuma tapšanas process sasaucas ar dziesmu "Saule, Pērkons, Daugava" - mākslinieki krāsoja gan saulē un karstumā, gan negaisa un pērkona laikā.

Izstrādājot zīmējuma konceptu, tā izveidē piedalījās latviešu literatūrzinātniece Janīna Kursīte un latvju zīmju pazinējs un mākslinieks Modris Tenisons, kurš detalizēti sekoja līdzi zīmējuma izstrādei no pirmās līdz pēdējai mākslas darba tapšanas dienai. Diskutējot ar Andri Gaili, mākslinieki spēja padziļināti izprast vēstures faktus, kas saistās ar poēmas “Daugava" tapšanas laiku. Sienas krāsojumu realizēt palīdzēja jaunais mākslinieks Ēriks Caune.

Darba "Saule, Pērkons, Daugava" atklāšana bija noslēdzošais ielu mākslas festivāla "Blank Canvas: art-ground, play-ground, crime-ground" notikums. Kā vēstīts, ielu mākslas festivāla laikā Rīgā tapuši vairāki ielu mākslas darbi, kurus aplūkot ikvienu aicina festivāla rīkotāji un mākslinieki.

Mākslas darba atklāšanā piedalījās kopkoris Airas Birziņas vadībā, apvienojoties dalībniekiem no koriem “Balsis", “Norise" un “Soare".

800 kvadrātmetrus apjomīgais ielu mākslas projekts "Saule, Pērkons, Daugava" tapis sadarbībā ar "Rīga 2014" un mājas saimnieka atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt