Mākslinieču tandēma "Skuja Braden" darbi atrodami vairāk nekā trīsdesmit kolekcijās visā pasaulē, un viņas var lepoties ar regulārām izstādēm kā Amerikā, tā arī Eiropā, Āzijā un Austrālijā. Vērienīgā darbu skate Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā veltīta abu mākslinieču nu jau divdesmit gadus ilgajai sadarbībai. Izstādes nosaukums “Samsāra”.
"Bija sapnis izstādīties muzejā. Jau pirms trim gadiem uzrakstījām projektu, ka vēlētos šādu izstādi. Visu jau izplānojām, vinnējām un dabūjām šīs brīnišķīgās telpas. Sakumā likās, ka lielas telpas, beigās tomēr tā nav. Palika vēl neizstādīti darbi," atklāj Inguna Skuja sarunā Latvijas Radio raidījumā "Kultūras Rondo".
Ekspozīcija, kurai atlasīti vairāk nekā 200 porcelāna priekšmetu, tapusi, atzīmējot abu mākslinieču sadarbības 21 gadu kopš pirmās kopizstādes Rīgā 1999. gadā. Lai gan eksistē Ingūna Skuja un arī Melisa D. Breidena, mākslas pasaulē plaši pazīstama ir "Skuja Braden".
"Zimols "Skuja Braden" radās, dzīvojot ASV pirms 20 gadiem, kad mums bija pirmais līgums.
Es tajā brīdī biju kā nelegāla iedzīvotāja, un Melisa izdomāja paslēpt mani kompānijā zem nosaukuma. Tā tas radās un arvien eksistē," atklāj Inguna Skuja.
Tā kā izstāde iecerēta, atzīmējot mākslinieču sadarbību, pirmais nosaukums bijis "Nokrist zemāk par grīdu".
"Sapratām, ka radām samsāru. Kas ir samsāra – tas ir dzīves bezgalības aplis, kam nav ne sākuma, ne beigu.
Izstādē to visu var redzēt, tur ir dzimšana, arī miršana, tas ir ideāls nosaukums mūsu darbībai.
Jo mākslinieks tikai lielā izstādē var redzēt, ar ko viņš nodarbojas," vērtē Inguna Skuja.
Vāzes, šķīvji, svečturi. Darbu idejas var atnākt pie māksliniecēm jebkurā diennakts laikā.
"Ideja atnāk vienai vai otrai jebkurā diennakts laikā, stāsti to otram cilvēkam, valodas barjera vienmēr ir, rodas pārdomas," atzīst Inguna Skuja.
Visi "Skuja Braden" darbi ir oriģināli, izmantojot porcelānu kā galveno materiālu, bet strādājot konceptuālā virzienā, tāpēc darbu forma ir dažāda. Tāpat Skuja atzīmē, ka abas mākslinieces nebaidās no krāsām.
Izstādes kuratore mākslas zinātniece Irēna Bužinska norādījusi, ka darbu saturs ir vairāku kultūru apvienojums.
"Tur nav latvisks vai amerikānisks, tur ir Indija, ir budisms. Viss organiski saiet kopā," atzīst Inguna Skuja.
Mākslas dueta "Skuja Braden" izstāde "Samsāra" Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs apskatāma līdz 3. maijam.