Latvija ar divām izstādēm piedalās Prāgas scenogrāfijas kvadriennālē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

No 18. līdz 28.jūnijam Čehijas galvaspilsētā notiks 13. Prāgas scenogrāfijas kvadriennāle, kurā Latvija  piedalās ar divām ekspozīcijām.

Nacionālo izstādi veido režisors un scenogrāfs Vladislavs Nastavševs, bet pie studentu izstādes strādā Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Scenogrāfijas nodaļas bakalaura un maģistra programmas studenti un absolventi - Māra Broka, Anna Ansone, Līva Puļķe, Svens Kuzmins, Einārs Timma, Dace Pudāne, Gerda Šadurska, Liene Pavlovska, Rūdolfs Baltiņš, Evija Pintāne un Reinis Dzudzilo.

Latvijas ekspozīciju kuratori ir Gundega Laiviņa un Andris Freibergs, studentu izstādes iekārtojuma autore ir  Monika Pormale, gaismu mākslinieks - Jānis Sniķers, tehniskie producenti - Jānis Liniņš un Oskars Plataiskalns.

Vladislavs Nastavševs uz Prāgu vedīs 2012.gadā Valmieras drāmas teātrī iestudētās izrādes "Jūlijas jaunkundze" scenogrāfiju. Tā tiks īpaši piemērota izstādes situācijai un, pateicoties nepārtrauktai saspēlei ar aktieriem Mariju Linarti un Raimondu Celmu, kļūs par dzīvu būtni, kas iemieso līdzsvaru, spriedzi un sabrukumu. Ekspozīcijas nosaukums ir "Pakļaušanās". Tā attīsta Nastavševa darbos rodamo konfliktu starp ilgām pēc sistēmas, kurai pakļauties, un nespēju pretoties instinktiem, ko pamodina ārēji spēki.

LMA Scenogrāfijas nodaļas studentu izstāde atklās jauno scenogrāfu attīstības ceļu, līdzās izstādot bakalaura programmas pirmā gada darbus, sauktus par "mazajiem uzdevumiem", un fragmentu no scenogrāfa Reiņa Dzudzilo maģistra darba - scenogrāfijas Blaumaņa lugai "Raudupiete", ko 2013.gadā Valmieras drāmas teātrī iestudēja Elmāra Seņkovs.

Prāgas kvadriennāle šogad notiek dažādās vietās pašā Prāgas sirdī. Abas Latvijas izstādes tiks iekārtotas Kafkas mājā Franca Kafkas ielā 3, tās būs apskatāmas no 18. līdz 28.jūnijam. Nacionālās un studentu ekspozīcijas no vairāk nekā 80 valstīm tematiski sakārtotas trīs blokos - "Mūzika", "Laiks", "Politika".

Kvadriennāle piedāvā ļoti plašu pasākumu klāstu - teātra arhitektūras izstādi "Performing Space", meistardarbnīcu un diskusiju programmu "Spacelab", teātra rekvizītu un objektu izstādi "Objects", scenogrāfiem veltītu programmu "Makers" un teātra kostīmu izstādi "Tribes".

Kvadriennālē viesosies tādi mākslinieki kā Roberts Vilsons, Roberts Lepāžs, Stefans Kegi, Filips Kens, Džūlija Teimora, Bjanka Kasadeja, Adriana Lobela un citi. Kvadriennāles goda viesis šogad ir arī latviešu scenogrāfs Andris Freibergs. 22.jūnijā "Colloredo Mansfeld" pilī notiks Anitas Vanagas lekcija par Freiberga scenogrāfiju un diskusija ar paša meistara piedalīšanos.

Nacionālās, studentu un teātra arhitektūras izstādes vērtēs starptautiska žūrija, kas 22.jūnija vakarā piešķirs apbalvojumus 23 kategorijās. Šogad žūrijā kopā ar Kirstenu Delholmu, Dmitriju Krimovu, Dominiku Huberu un citiem strādās arī latviešu māksliniece Katrīna Neiburga.

Latvija pasākumā piedalās jau kopš pagājušā gadsimta 70.gadiem, atrādot pasaulei Latvijas teātra kultūru un smeļoties iedvesmu un idejas turpmākai darbībai. Kopš 1995.gada Latvijas nacionālā un studentu izstāde ikreiz ir ieguvušas apbalvojumus: sudraba medaļu par Andra Freiberga scenogrāfiju Kšištofa Penderecka baletam "Marija Magdalēna" 1995.gadā; UNESCO balvu par Latvijas studentu ekspozīciju 1999.gadā, sudraba medaļu par Ilmāra Blumberga scenogrāfiju un kostīmiem Mocarta operai "Burvju flauta" 2003.gadā, zelta medaļu Reinim Suhanovam kā daudzsološākajam jaunajam scenogrāfijas talantam 2007.gadā, zelta medaļu Latvijas studentu ekspozīcijai "Šekspīrs + Čehovs + Bekets + Blaumanis" 2011.gadā.

Latvijas dalību Prāgas scengorāfijas kvadriennālē jau trešo reizi rīko Latvijas Jaunā teātra institūts sadarbībā ar LMA, Valmieras Drāmas teātri, Latvijas vēstniecību Čehijā un ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti