Kultūras Rondo

Maskačkas stāsti kino - filmas "Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi" pirmizrāde tuvojas

Kultūras Rondo

Skulpturālo stikla instalāciju autors Ernests Vītiņš aicina uz izstādi "Stikla labirintā"

Izstādē "Burblis" Ilze Aulmane runā par cilvēka privāto telpu kā trauslu burbuli

Izstādē «Burblis» Ilze Aulmane runā par cilvēka privāto telpu kā trauslu burbuli

Mākslinieces Ilzes Aulmanes darbus pašlaik var skatīt divās izstāžu vietās Rīgā. Kopš janvāra sākuma kultūras pilī "Ziemeļblāzma”skatāma viņas ainavu izstāde "Piejūras pilsēta”, savukārt pirms nedēļas atklāta personālizstāde "Burblis” galerijā "Istaba”. Instalācijas tēma ir par cilvēka privāto telpu kā trauslu burbuli, kas jānosargā. Māksliniece savā darbā vēlas akcentēt pozitīvo, iespējams, to ietekmējis darbs ar bērniem, jo Ilze Aulmane ir ne tikai māksliniece, bet arī kuratore un mākslas pedagoģe.

"Doma bija par kosmosu. Izstādes galvenā tēma ir par cilvēka privāto telpu, par burbuļiem, kuros dzīvojam.

Pirmkārt par privāto telpu kā trauslu burbuli, kas jānosargā,” par izstādes ieceri stāsta māksliniece Ilze Aulmane.

Caur galerijas "Istaba” skatlogu no ielas puses Ilzes Aulmanes darbs atgādina košu, priecīgu scenogrāfiju pretstatā uz ielas valdošajam pelēcīgumam. Ienākot telpā, atklājas instalācija ar telpiskiem objektiem un arī glezniecība.

"Viss sākās ar ideju, ar kaut kādu iekšēju stāstu, ko gribas pastāstīt, pārējais notiek pats no sevis; tad arī ir dialogs ar reālo telpu, kas šoreiz ir galerija "Istaba”. Daudz kas arī procesā uz vietas tiek izlemts,” turpina Aulmane.

Māksliniece stāsta, ka šoreiz darbā centusies izcelt pozitīvās noskaņas, kaut arī vienmēr kādā kaktā ir aizķērusies arī doma par kaut ko traģisku, taču ir vajadzīgs pozitīvais lādiņš.

"Ja domas varētu uzzīmēt, tas ir veids, kā es to mēģinu izdarīt.

Kosmoss, kas ir mūsu galvā un sirdī, ka tur lido visādas atlūzas un planētiņas, un burbulīši. Tas veids, kā komiksos tiek risināts, cilvēki mēģina parādīt, kā esam uzbūvēti, kā komunicējam, kā runājam.

Komiksos ir runas burbuļi. Savā darbā to nedaudz apspēlēju, ka mūsu domas var būt kā mākonīši,” bilst Aulmane.

Izstādes nosaukums ir "Burblis", speciāli ielaižot kļūdu, jo rakstot "WhatsApp” ziņas vai īsziņas, kur parādās šie runas burbuļi, arī cilvēki pieļauj pareizrakstības kļūdas, dažreiz pat speciāli.

"Tā ir tāda privāti neoficiāla pasaule. Par to arī izstāde,” atzīst Aulmane.

Ilzes Aulmanes kosmoss ir par mierīgu dēvētajā zaļajā krāsā. Par tajā skatāmajiem objektiem, tekstilijām un rotaļlietām māksliniece atklāj, ka daļa darbu ir apzināti veidota, izmantojot gadiem uzkrātus visādus niekus.

"Mani pašu ļoti aizrauj rotaļlietas, lietoto preču veikalos var iegādāties mazas bumbiņas, vīriņus, zvēriņus. Tā esmu tos uzkrājusi un lieku lietā. Kaut kas ir jauns pirkts,” atklāj Aulmane.

Šoreiz māksliniece centusies izmantot pieejamās lietas, jo tām jau ir savs stāsts un informācija, ar ko spēlēties. Šajā instalācijā, kas runā par privāto telpu, turpina dzīvot arī lietota gultas veļa, mājas tekstils. Vienīgi putuplasts ir pirkts jauns. Putuplasta formās katrs var saskatīt, ko vēlas, norāda Aulmane un atklāj, ka viņas darba vieta kādu laiku bijusi Ogres Mākslas skola, un, vadot darbnīcas bērniem, pats interesantākais ir tas, cik radoša un neparasta var būt katra jaunā mākslinieka domāšana.

"Man patīk uzdot uzdevumus, kur nav tik daudz konkrētu noteikumu. Bērni liekas interesanti savos darbos, kad risina doto impulsu savās krāsās, formās, savā stāstā,” bilst Aulmane. "Manos darbos cilvēki spēj saskatīt savu pasauli, kas kaut kā rezonē ar viņējo, tas ir impulss viņu personīgajam piedzīvojumam.”

Aulmane pašlaik turpina studijas Latvijas Mākslas akadēmijā Glezniecības nodaļas maģistrantūrā. Tā kā pašlaik kultūras pilī "Ziemeļblāzma” skatāmajā Ilzes izstādē "Piejūras pilsēta”, savienojot dažādas glezniecības un grafikas tehnikas, viņa radījusi nosacītas, abstrakti kartogrāfiskas ainavas, savukārt galerijā "Istaba” redzam instalāciju, interesanti uzzināt, kādā mākslas žanrā Ilze jūtas vislabāk.

"Manā uztverē, iespējams, arī pateicoties saistībai ar mākslas skolu un bērnu fantāzijām un rotaļīgumu, zūd robežas starp glezniecību, tēlniecību, daudziem citiem mākslas veidiem un izpausmēm.

Man šķiet viss ir ļoti vienots,” vērtē Aulmane.

Māksliniece turpina izmēģināt, un pašlaik viņas dažādību var skatīt ne tikai kultūras pilī "Ziemeļblāzma” un galerijā "Istaba”. Trešā ir grupas izstāde Raiņa un Aspazijas mājā, kur piecas mākslinieces vadījušas radošās darbnīcas, un tajā arī divi Ilzes Aulmanes darbi. Un, kā nosaka pati māksliniece, – "Katra izstāde ar savu stāstu ar saviem darbiem, nekas neatkārtojas”.

Ilzes Aulmanes personālizstāde "Burblis” galerijā "Istaba” skatāma līdz 9. februārim, savukārt izstāde "Piejūras pilsēta” kultūras pilī Ziemeļblāzma” – līdz 10. martam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti