FOTO: Vides objekti «Tavs nogurums nav tava vaina» Rīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Novembrī Rīgā un piecās citās Latvijas pilsētās atklāti 10 publiskās mākslas programmas “Kopā” vides objekti. Viens no īstenotajiem projektiem ir “Tavs nogurums nav tava vaina” – objekti, kas atrodas 10 vietās Rīgā.

Publiskā mākslas programma “Kopā” – “Objektu parādes” publikas balsojums

No 30. novembra līdz 13. decembrim sabiedrisko mediju portālā LSM.lv Latvijas iedzīvotāji aicināti nobalsot par savu iecienītāko “Objektu parādes” darbu. Mākslas darbi publiskajā telpā ir radīti cilvēkiem, lai tos iemīļotu, gūtu prieku un iedvesmu, kā arī iezīmētu jaunas vietas kartē un izceltu līdz šim nepamanīto. Balsojums ir iespēja uzmundrināt “Kopā” objektu autorus un paust savu atzinību viņu darbam.

Autoru Miķeļa Mūrnieka un Henrika Eliasa Zēgnera radītie vides objekti “Tavs nogurums nav tava vaina” katrs sevī apvieno vairākas kvalitātes. Miķeļa Mūrnieka radītais dizains tiem piešķir skulptūrai līdzīgu estētisko vērtību, un katrā objektā iekļauta viena Henrika Eliasa Zēgnera miniatūra dzejas rinda. Vienlaikus tie ir praktiski pielietojami, pilnībā funkcionāli soliņi.

Soliņu atrašanās vietas:

  • Bišumuiža, pie Bišumuižas pils
  • Dārziņi, Daugavmalas iela (posmā starp 16. līniju un Taisno ielu)
  • Kundziņsala, pludmale pie 6. šķērslīnijas un Tvaika ielas stūra
  • Lielie kapi, Indrānu ielas tuvumā
  • Purvciems, zāliens pie "Mēbeļu nama", Dzelzavas iela 72
  • Sarkandaugava, skvērs pie Zāģeru un Sarkandaugavas ielām
  • Tērbatas iela 59-55
  • Trīsciems, Jaunciema gatve, netālu no autobusa pieturas "Langa”
  • Ziepniekkalns, Ēbeļmuižas parks, netālu no Zaļenieku un Tumes ielu stūra
  • Zolitūde, pagalms pie Aleksandra Bieziņa ielas 9b

Programmas “Kopā” konkursa žūrijas loceklis Guntars Ruskuls par projektu sacīja: ''Projekts risina finansēšanas konkursa programmas “Kopā” mērķus un uzstādījumus. Tas ir uzskatāms par starpdisciplināru, ko realizē mākslinieks un dzejnieks, un reflektē par utilitāro padomju laika mantojumu – bērnu laukumu elementiem mikrorajonos. Bieži vien šajās vietās ir degradēta vide un šie bērnu laukumiņi ir aizauguši un ekspluatācijai nederīgi.

"Tavs nogurums nav tava vaina" piedāvā kvalitatīvu refleksiju par šo tēmu, izveidojot soliņus ar iegravētiem dzejas citātiem, tādā veidā piešķirot šiem disfunkcionālajiem elementiem sava veida dvēseliskumu.

Projekta stiprā puse ir arī sadarbība ar Rīgas apkaimju aliansi potenciālo soliņu izvietojuma vietu izvēlē.”

Sadarbības partneri: Rīgas Apkaimju alianse, Anniņmuižas biedrība “Riga Annenhof”, Sarkandaugavas attīstības biedrība, biedrība "Kundziņsala", Trīsciema biedrība, Rīgas Dārziņu iedzīvotāju biedrība, biedrība "Brasa”.

KONTEKSTS:

Publiskās mākslas programma “Kopā” radīta kā atbalsta mehānisms vizuālās mākslas pārstāvjiem Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai, vienlaikus kvalitatīvi uzlabojot pilsētvidi. Publiski izziņotā konkursā tika izvēlēti un pēc tam izstrādāti 10 jauni pilsētvides objekti Rīgā, Cēsīs, Daugavpilī, Liepājā, Madonā un Valmierā.

No 2020. gada augusta līdz decembrim programmu kā Latvijas Republikas Kultūras ministrijas deleģējumu vizuālās mākslas jomā īstenoja Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs. Piešķirtais finansējums visas programmas īstenošanai ir 150 000 eiro. 

Publiski izziņotā konkursā žūrijas vērtējumam tika iesniegts 41 projekta pieteikums. Projektus vērtēja žūrija septiņu cilvēku sastāvā: Selga Laizāne (Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietniece Latvijas valsts simtgades jautājumos), Guntars Ruskuls (Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Stratēģiskās vadības pārvaldes vadītājs), Daina Auziņa (Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas vizuālās mākslas departamenta krājuma darba vadītāja), Solvita Krese (Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore), Santa Hirša (mākslas kritiķe), Krišs Salmanis (mākslinieks), Evelīna Ozola (arhitekte, pilsētplānotāja, platformas “Fold” direktore).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti